Miles & Bonus

Εδώ όλες οι πληροφορίες, ερωτήσεις & φήμες για την Aegean Airlines
chr04
Economy-Class
Economy-Class
x 22

Re: Miles & Bonus

Δημοσίευσηαπό chr04 » 05 Δεκ 2018, 17:38

Τελικά όλα καλά πήγαν!
0 x

σταυρος
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
x 1

Δημοσίευσηαπό σταυρος » 15 Δεκ 2018, 07:36

Όποιος εγκαταστήσει στο κινητό του το app BONUS ALPHA , καταχωρώντας τον αριθμό της κάρταs BONUS του, παίρνει σαν δώρο αμέσως 2000 πόντους.
Η εφαρμογή δίνει τη δυνατότητα να βλέπεις αναλυτικά όλες τις πιστώσεις των πόντων.
Του δίνεται ακόμη κωδικός referral, που όταν χρησιμοποιείται από άλλον που συστήνει , του πιστώνονται ακόμη 1000 πόντοι .
Ο κωδικός σύστασης μου είναι 00BW7.

Επιπλέον μέχρι 5 Ιαν 2019 , 1€=10 πόντοι στις συνεργαζόμενες BONUS επιχειρήσεις.
1 x

jimAEL
Economy-Class
Economy-Class
x 32

Δημοσίευσηαπό jimAEL » 15 Δεκ 2018, 18:31

Αν χρειαστεί κάποιος κωδικό μπορεί να χρησιμοποιήσει και τον δικό μου 00BBJ
0 x

vassio
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό vassio » 01 Ιαν 2019, 22:54

Μια ερώτηση που αφορά περισσότερο την Alpha και την Aegean Visa παρά το Miles & Bonus:
Πλεόν μετα την μετατροπή του προγράμματος Shop&Win της Diners σε Alpha Bonus έχω δυο κάρτες Alpha Bonus: την Diners και την Aegean Visa. Μπερδεύομαι όμως καθώς βλέπω ότι στον bonus λογαριασμό οι πόντοι μετρώνται συνολικά και όχι ανά κάρτα και μάλιστα νομίζω ότι πλέον δεν μετατρέπονται σε μίλια Miles & Bonus κάθε τελευταία Κυριακή του μήνα.

Ξέρεις κανείς τι συμβαίνει; έγινε κάποια αλλαγή; Τι πρέπει να κάνω για να μετατρέπονται οι alpha bonus σε bonus & miles αυτόματα όπως είχα συνηθίσει τόσα χρόνια;

ευχαριστώ για κάθε βοήθεια...
0 x

Άβαταρ μέλους
MerNion
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
x 36
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό MerNion » 02 Ιαν 2019, 13:42

http://www.alphabonus.gr/files/FAQ-One-Account.pdf

Έχω κάρτα Aegean Bonus Visa και αυτόματη εντολή μηνιαίας μετατροπής των Bonus
πόντων μου σε Aegean Bonus Miles, θα αλλάξει κάτι;

Οι πόντοι που έχουν συλλεχθεί αποκλειστικά και μόνο από τις συναλλαγές σας με την
κάρτα Aegean Bonus Visa θα μετατρέπονται αυτόματα κάθε μήνα
σε μίλια Aegean όπως
ίσχυε ως σήμερα. Επίσης οι πόντοι του «My Bonus Λογαριασμού» σας μπορούν να
μετατραπούν σε μίλια Αegean οποιαδήποτε στιγμή, με αίτησή σας στο τηλεφωνικό κέντρο
της Aegean στο 210 62 61 000.

Οπότε λογικά οι πόντοι σου απο την Diners δεν θα μετατρέπονται αυτόματα.. Για λεπτομέριες στην Alpha 2103260000 ή στην Aegean 2106261000
0 x
http://athensairport.blogspot.com - Τελευταία αεροπορικά νέα (κυρίως από Ελ. Βενιζέλο - ATH/LGAV)
http://twitter.com/AthensAirport

Σύλλογος Φίλων Αεροπορίας "Απογείωση" (http://www.air-born.gr)

Άβαταρ μέλους
GP707
Συντονιστής
Συντονιστής
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AOA
x 358
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό GP707 » 03 Ιαν 2019, 11:34

Από πέρσι δεν μπορείς να δεις τους πόντους ξεχωριστά από κάθε κάρτα αλλά σε έναν ενιαίο λογαριασμό που περιλαμβάνει τους πόντους από όλες τις bonus κάρτες σου.
Από 1/12 όμως η Alpha Bank σταμάτησε να δέχεται 2 πάγιες εντολές εξαργύρωσης πόντων αν κάποιος έχει 2 κάρτες και ο πελάτης πρέπει να διαλέξει μία πάγια εντολή και την άλλη μετατροπή να την κάνει μόνος του, συνήθως τηλεφωνικά. Αν πχ κάποιος έχει μια Aegean Bonus Visa και μια Vodafone Bonus, και στην πρώτη είχε δώσει πάγια εντολή να γίνονται μίλια οι πόντοι ενώ στη δεύτερη να πηγαίνουν για έκπτωση στη Vodafone, τώρα πρέπει να διαλέξει μία πάγια εντολή από τις δύο (με επικοινωνία του με την τράπεζα) πχ την Vodafone και τους πόντους της Aegean θα τους μεταφέρει ο ίδιος τηλεφωνικά μία στο τόσο.
1 x
Γιώργος
΄΄΄΄΄__!__
\____o(''''')o____/

.........." " "

http://www.air-born.gr
http://sx-reg.air-born.gr/
http://my.flightmemory.com/GP707

joker2013
Economy-Class
Economy-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): KOR
x 156

Δημοσίευσηαπό joker2013 » 09 Ιαν 2019, 12:40

Ταξιδευοντας προχθες με LH μεσω Φρανκφουρτης, λογω καθυστερησης τους στην πρωτη πτηση, εχασα την ανταποκριση και μου εκαναν rebooking στην πτηση της Aegean που ηταν η αμεσως επομενη. Υπαρχει αριθμος κρατησης και προφανως εχει συνδυαστει με το miles and bonus ID μου. Η κατηγορια του ναυλου ηταν Υ που ειδα οτι σου δινει 125% σε μιλια. Αυτα θα περαστουν στο λογαριασμο μου ή επειδη την κρατηση την εκανε ουσιαστικα η Lufthansa και οχι εγω θα το προσπερασουμε διακριτικα;

Μπορει να εχει γινει ξανα η ερωτηση σε καποια απο τις απειρες σελιδες της συζητησης οποτε ζηταω προκαταβολικα συγγνωμη
Τελευταία επεξεργασία από joker2013 σε 09 Ιαν 2019, 15:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
0 x

Άβαταρ μέλους
aakunz
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): GRL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGKC
x 452

Δημοσίευσηαπό aakunz » 09 Ιαν 2019, 14:39

joker2013 έγραψε: Η κατηγορια του ναυλου ηταν Υ που ειδα οτι σου δινει 125% σε μιλια. Αυτα θα περαστουν στο λογαριασμο μου ή επειδη την κρατηση την εκανε ουσιαστικα η Lufthansa και οχι εγω θα το προσπερασουμε διακριτικα;

Εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες. Το κυριότερο είναι εάν έγινε νέα κράτηση και ακούσια επανέκδοση ή έγινε "forced transfer", που δεν το νομίζω. Στην πρώτη περίπτωση, το PNR παραμένει το ίδιο (A3 και LH Group έχουν ενεργοποιήσει το common PNR στο Amadeus) συνεπώς 99,9999% θα πάρεις τα μίλια της κατηγορίας που πέταξες και όχι της κατηγορίας που πλήρωσες. Έτσι τουλάχιστον είχε τύχει σε εμένα. Εάν όμως έγινε forced transfer τότε παίρνεις τα μίλια της κατηγορίας που πλήρωσες.

Πώς θα το καταλάβεις αυτό; Εάν έγινε επανέκδοση (involuntary reissue), θα έχει αλλάξει ο αριθμός εισιτηρίου σου (o νέος φαίνεται στο boarding pass), απλά πρόσεξε μην ξεγελαστείς από το check digit. Εάν έγινε forced transfer, τότε ο αριθμός δεν θα έχει αλλάξει. Συνήθως το forced transfer γίνεται μεταξύ πτήσεων του ίδιου αερομεταφορέα.
0 x

joker2013
Economy-Class
Economy-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): KOR
x 156

Δημοσίευσηαπό joker2013 » 09 Ιαν 2019, 15:23

Ticket number εχουν διαφορετικο

Danke 8)
0 x

Άβαταρ μέλους
Alkyon
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): UAE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDDL
x 10

Δημοσίευσηαπό Alkyon » 12 Ιαν 2019, 14:49

Χαιρετώ μετά από καιρό όλη την κοινότητα του airliners και εύχομαι σε όλους καλή χρονιά, με υγεία και πολλές όμορφες αεροπορικές στιγμές!

Έχω μια απορρία σχετικά με την διαδικασία αναβάθμισης στο πρόγραμμα miles and bonus. Έυχομαι να μπορεί να μου την λύσει κάποιος με ανάλογη εμπειρία στα της Α3.
Βρίσκομαι σχετικά κοντά σε αναβάθμιση απο blue σε silver. Αποκτώ την νέα κάρτα μόλις συμπληρώσω εντός 12 μηνών τα 12.000 μίλια (με 2 πτήσεις με ΟΑ3). Μέχρι εδώ όλα καλά. Αν λίγες βδομάδες μετά, φτάσω τα 24.000 μίλια (με 4 πτήσεις με ΟΑ ή Α3), θα λάβω την gold κάρτα, ή θα πρέπει να συμπληρώσω 24.000 μίλια απο την αρχή μόλις αναβαθμιστώ σε silver για να επιτύχω αναβάθμιση σε gold; Σε αυτή την περίπτωση θα χρειαζόμουν 24.000 μίλια + 12.000 για την silver βαθμίδα, πράγμα αρκετά δύσκολο να επιτευχθεί.

Διάβασα στην σελίδα της Aegean την παράγραφο γύρω απο την αναβάθμιση απο silver σε gold που λέει:
"Για να αναβαθμιστείτε από τη Silver στη Gold βαθμίδα το μόνο που χρειάζεται να κάνετε είναι να συγκεντρώσετε 24.000 μίλια αναβάθμισης μέσα σε 12 μήνες, συμπεριλαμβανομένων τουλάχιστον 4 πτήσεων με Aegean ή Olympic Air, ή συνολικά 48.000 μίλια αναβάθμισης ανεξάρτητα από τη συνεργαζόμενη αεροπορική εταιρία. ". Θεωρώ την διατύπωση αυτή όμως λίγο διφορούμενη, μιας και θα μπορούσε να σημαίνει και τα 2. Και 24.000 μίλια ενός έτους, αρχιζοντας απο την blue, ή και 24.000 μίλια εντός ενός έτους απο την στιγμή επίτευξης της silver βαθμίδας.

Αναμένω με χαρά τις απαντήσεις σας!

Alkyon
0 x

arxontas
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EGLL
x 2

Δημοσίευσηαπό arxontas » 12 Ιαν 2019, 15:04

Χρειαζονται 24000 νεα μιλια μεσα σε ενα χρονο απο την μερα της αναβαθμισης απο blue σε silver.
0 x

YCNZ
Economy-Class
Economy-Class
x 23

Δημοσίευσηαπό YCNZ » 12 Ιαν 2019, 16:02

Αν περάσει χρόνος χωρίς να τα μαζέψεις, τότε μόλις κλείνουν 12 μήνες απο μια πτήση που σου έδωσε μίλια τότε αυτά θα αφαιρούνται απο το σύνολο σου, και θα μένεις με όσα έκανες τις τελευταίες 365 μέρες. Αν υπολείπονται λιγα μίλια τότε έχεις την επιλογή να τα αγοράσεις ωστε να συμπληρωθεί ο απαιτούμενος αριθμός. Παράλληλα, η ημερομηνία προθεσμίας θα αλλάξει στην επόμενη ημερομηνία η οποία σου εδωσε μίλια, ακόμα και αν αυτή είναι 2 μέρες αργότερα. Αν μπεις στον δεύτερο χρόνο χωρίς να καταφέρεις να γίνεις gold αλλά έχεις συγκεντρώσει τα απαραίτητα για να παραμείνεις silver, τότε την αρχική ημερομηνια που έγινες πρωτη φορά silver θα ανανεωθούν τα κουπόνια σου αλλα ΟΧΙ οταν συμπληρωσεις τα απαιτουμενα. Γενικά το σύστημα κρατάει σαν ημερομηνίες την αρχική ημερομηνια αλλαγής βαθμίδας, και την ημερομηνία κάθε πτήσης που σου έδωσε μίλια. Αυτά τα γράφω με την εμπερία μονίμου πλέον silver εδω και 6 χρόνια. Πχ τωρα μου υπολείπονται καπου 3.000 για αναβαθμιση σε gold ως τις 20/1. Περσυ στις 20/1 πήγα ATH-BRU και στις 22 επεστρεψα, που σημαινει πως στις 21/1 θα χρειαζομαι πλεον 4.100 μιλια, και στις 22/1 καπου 5.000 αφου ηδη θα εχει περασει ενας χρονος απο τις πτησεις του Βελγιου οποτε πλεον αυτες δεν θα μετρανε πια στο συνολο. Και ετσι θα παει με ενα συνεχές +/- μέχρι τον Σεπτεμβριο που θα ανανεωθει η καρτα και τα κουπονια μου, εκτος αν προκυψουν πτησεις εκτος προγραμματισμου. Ηδη παντως εχω διατηρησει βαθμιδα, αλλα το gold το πλησιαζω μεχρι καπου 1500 με 2000 μιλια καθε φορα, (αν και ημουν απο 2008-2012).
1 x

Άβαταρ μέλους
Alkyon
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): UAE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDDL
x 10

Δημοσίευσηαπό Alkyon » 13 Ιαν 2019, 13:47

Το πως λειτουργεί το σύστημα - μίλια / 365 μέρες - το γνωρίζω καλά. Είμαι/ήμουν χρόνια τώρα sapphire (gold) member σε διάφορα προγράμματα της oneworld και ισχύει και κει το ίδιο.

Το ερώτημα μου αφορά αποκλειστικά το αν ξεκινόντας απο το μηδέν, χρειάζονται 24.000 μίλια αναβάθμισης (12.000 απο blue σε silver και 12.000 από silver σε gold) ή εν τέλει 36.000 μίλια για την gold βαθμίδα, όπως λέει και ο arxontas (12.000 απο blue σε silver και 24.000 από silver σε gold) :?: .
0 x

Άβαταρ μέλους
jerry
Concorde-Class
Concorde-Class
x 186
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό jerry » 13 Ιαν 2019, 14:27

Όπως τα λέει ο arxontas είναι: 36k χρειάζεσαι (ήτοι, 24k μετά τα 12k που απαιτούνται για τη silver βαθμίδα)
0 x
-
Μην ταΐζεις το αδηφάγο κήτος!
"Οι παροικούντες αυτό το forum ΔΕΝ αποτελούν χαρακτηριστικό δείγμα κοινού. Είμαστε biased" by mrk
ΚΑΤΩ ΤΟ TRASH AREA

Επιστροφή σε “Aegean Airlines”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες