Οlympic leased aircrafts 2006

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
thanosp":3d52b74h said:
Περισσότερα εδώ:

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEn ... gDtrID=244

Στον χώρο αυτό αποβιβάστηκαν όλοι οι επιβάτες και για λόγους ασφαλείας τους ζητήθηκε να αναγνωρίσουν τις αποσκευές τους, διαδικασία που κράτησε περίπου τρεις ώρες. Τελικά, στο κροατικό αεροσκάφος με προορισμό την Αθήνα επιβιβάστηκαν ξανά 99 επιβάτες, ενώ οι υπόλοιποι παρέμειναν στο Μιλάνο.

Μεταξύ των 99 επιβατών που έφτασαν στην Αθήνα αργά τη νύχτα, με καθυστέρηση 3 ωρών και 25 λεπτών, βρίσκονταν και 67 επιβάτες με τελικό προορισμό την Αίγυπτο (Κάιρο και Αλεξάνδρεια). Oι συγκεκριμένοι επιβάτες που έχασαν τις πτήσεις τους προς την Αίγυπτο, διανυκτέρευσαν στην Αθήνα με έξοδα των OΑ. Επίσης, με έξοδα των OΑ διανυκτέρευσαν στο Μιλάνο και οι 28 επιβάτες που αρνήθηκαν να επιβιβαστούν.

Από την πλευρά της, η διοίκηση της Ολυμπιακής θεωρεί παράνομη την ενέργεια των 28 επιβατών, κάνοντας λόγο για «στάση» και εξετάζει το ενδεχόμενο να στραφεί εναντίον τους δικαστικά για παρακώλυση συγκοινωνιών, καθώς και για την οικονομική ζημία που είχε η εταιρεία.

Εφόσον δοθεί συνέχεια στην υπόθεση από την Ολυμπιακή, σε μηνύσεις προτίθενται να προχωρήσουν και ορισμένοι εκ των επιβατών, όπως δήλωσαν.

Μιά απορία:Οι επιβάτες οδηγήθηκαν ώς πρόβατα επί σφαγήν και μπήκαν σ'ένα αεροπλάνο χωρίς να ξέρουν τί είναι;Καί το κατάλαβαν αφού είχαν κλείσει οι πόρτες,είχε ξεκινήσει να τροχοδρομή καί πλησίαζε στο Holding point;

Εγώ άν ήξερα οτι θα ταξιδέψω μέ αεροπλάνο τής ΟΑ καί φτάνοντας στό κατώφλι τής πόρτας έβλεπα άλλα χρώματα,άλλη διακόσμηση καί -κυρίως- πλήρωμα που δέν θά μιλούσε γρύ ελληνικά,δέν θα έμπαινα κάν μέσα,In the first place...
 
Hastaroth":1g1mlnc8 said:
Μιά απορία:Οι επιβάτες οδηγήθηκαν ώς πρόβατα επί σφαγήν και μπήκαν σ'ένα αεροπλάνο χωρίς να ξέρουν τί είναι;Καί το κατάλαβαν αφού είχαν κλείσει οι πόρτες,είχε ξεκινήσει να τροχοδρομή καί πλησίαζε στο Holding point;

Εγώ άν ήξερα οτι θα ταξιδέψω μέ αεροπλάνο τής ΟΑ καί φτάνοντας στό κατώφλι τής πόρτας έβλεπα άλλα χρώματα,άλλη διακόσμηση καί -κυρίως- πλήρωμα που δέν θά μιλούσε γρύ ελληνικά,δέν θα έμπαινα κάν μέσα,In the first place...

Μάλλον τους είχαν δέσει τα μάτια :D
 
Παιδιά,

αν γινόταν αυτό μια φορά στο τόσο, θα λέγαμε, εντάξει, συνέβη κάτι έκτακτο και ναυλώσανε από τον τρίτο κόσμο ό,τι βρήκανε. Και εντάξει να γίνει για πραγματικά έκτακτες περιπτώσεις ναυλωμένων ΑΦ (π.σ. στο Euro).
Αλλά αυτό το ανέκδοτο είναι συνεχές, διαρκεί όλο το καλοκαίρι, ακόμα και σε premium προορισμούς, και το κυριώτερο: συμβαίνει όταν όλα τα ΄άλλα' πάνε καλά. Δηλαδή που να προκύψει και κάνα έκτακτο συμβάν!!! Η λέξη 'παραγκοεταιρεία' νομίζω εναι πολύ μικρή.
 
Thn epomenh fora pou oi diaforoi politikoi kai armodioi h kai proswpiko twn OA diamartyrithoun gia to mellon auths ths etairias kai gia ta ergasiaka tous dikaiwmata as analogistoun th zhmia pou exoun kanei sto "brand" me peristatika san kai auto ths Air Adriatic. Mia etairia pou nomizei oti o pelaths den endiaferetai gia to "brand", gia to kathisma, gia thn opsh toy aeroskafous, klp. den tha eprepe se kammia periptwsh na petaei h na dinei to onoma ths se aeroskafh "fantasma" estw kai an auta proerxontai apo xwres ths EE opws problepei kai o kanonismos. Oi epibates diale3an na peta3oun me tous e3i kyklous kai asfalws theloun na tous blepoun kai sto aeroskafos, kai sta kathismata, kai sto plhrwma. Dikaiws kai diamartyrhthikan giati an mh ti allo, auth h "kratikh" etairia mas fthnei koroida epi xronia opws kai to ypoloipo dhmosio. O katanalwths thelei na ta3idepsei me to proion pou epele3e kai oxi den bolevetai me tis lyseis "astraph" kai "koroidia" ths kathe kommatikhs dioikhshs. Mia etairia me kyros--eswteriko kai diethnes, tha ebaze ston pinaka oti MXP-ATH cancelled due to lack of aircraft.
 
Το ανεκδοτο της ημερας απο το δελτιο του ALTER , λεει ο καταγγελων επιβατης της Air Adriatic :
<< To αεροπλανο εξω εγραφε DC-9 , to safety card MD-80 και οταν ρωτησα τον πιλοτο μου ειπε οτι ειναι MD-82......Να σας πω εγω τι γινεται εχει γινει συραφη τμηματων απο διαφορα σαραβαλα και σε αυτα μας βαζουν>>!!!!!!!!!!!
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ΜΕ ΛΙΓΗ ΚΟΛΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΤΣΑΒΙΔΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΡΑΦΗ ΦΤΕΡΩΝ ΑΠΟ 747 ΣΕ FUSELAGE 737 KAI NA EXOYME TO B-7347 ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΑ ΑΦΑΙΡΟΥΜΕ ΞΑΝΑ....ΠΟΣΕΣ ΜΑ...ΙΕΣ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΠΙΑ :evil: :evil:
 
Ε, βέβαια! Ο κλασσικός "όλα τα ξέρω" ΄Ελληνας πάλι τη βρήκε τη λύση του μυστηρίου :D
Τελικά η φαντασία ορισμένων δεν έχει όρια...
 
Εγώ θά έλεγα μιά άλλη λέξη αντί γιά "φαντασία" αλλά είναι απρεπής...

Πάντως είχε φάση σήμερα το απόγευμα στίς ειδήσεις όπου ο αντιπρόεδρος τού ΙΝΚΑ,μέ ύφος "Λεβέντειον" επετίθετο λάβρος κατά τού Καλλιάνου καί τής εκπροσώπου τών αεροσυνοδών...

Η ίδια η εκπρόσωπος αυτή μάλιστα δήλωσε οτι ώς επιβάτις δέν θα πετούσε ποτέ μέ wet-leased αεροπλάνο άν είχε κλείσει εισιτήριο μέ την ΟΑ...

Να υπενθυμίσω εδώ κάτι που είχα γράψει και παλιότερα,οτι είχα ακούσει δηλαδή πως ο Νίκος Μαστοράκης είχε αρνηθεί μιά φορά (πρίν χρόνια) να επιβιβαστή σέ αεροπλάνο που ήταν wet-leased από την ΟΑ.
 
paidia sinhoresteme gia auto pou grafo, Bebeos i OA dystihos katantise parangoeteria horis kanena programmtatismo alla kapou nomizo oti auti i istoria me tin Air Adriatic einai ligo paratrabigneni.

- Mehri simera den egiene kanena peristatiko me tin Air Adriatic to opio apodiknii oti einai epikindini eteria

- Na sas thimiso oti i Olympiaki eihe nikiasi palia merika afrikanika MD-82 ta opia petousan se hromatismo ton Macedonikon, kanena den to enohlise auto -----> i bafi kanei tosi megali diafora ??

- I Olympiaki einai mia eteria i opia ehei to kalokairi anangi gia perisotera aeroplana. To na ta bris afta den einai kai toso eukolo, toulahiston me sobares eteries kai se times pou mppri na plirosi i OA
 
Kyriakos":24nbqjbu said:
Ε, βέβαια! Ο κλασσικός "όλα τα ξέρω" ΄Ελληνας πάλι τη βρήκε τη λύση του μυστηρίου :D
Τελικά η φαντασία ορισμένων δεν έχει όρια...

OΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ,(ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ) Ο ΟΠΟΙΟΣ ΤΑ ΞΕΡΕΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΨΑΧΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΛΗΘΟΣ ΝΑ ΒΡΕΙ (ΕΥΚΟΛΑ)ΘΥΜΑΤΑ ΝΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΙΣ ΦΟΒΙΕΣ-ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΤΟΥ................. ;) ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΜΑΣ ( Ο Χ Λ Ο Σ )................. :evil:
 
Καλημέρα σε όλους.

Με αφορμή τα παρακάτω σχόλια, θα παραθέσω κάποιες σκέψεις, προσπαθώντας να μπω στη θέση του μέσου - ψιλοάσχετου επιβάτη:

"Mehri simera den egiene kanena peristatiko me tin Air Adriatic to opio apodiknii oti einai epikindini eteria"

Αυτό το ξέρουμε εσύ, εγώ, οι διαβάζοντες αυτό και άλλα αεροπορικού ενδιαφέροντος forum. Ο κύριος που επικαλέστηκε τη συραφή των αεροπλάνων, δεν έχει ιδέα. Αλλά πληρώνει, άρα είναι πελάτης, άρα πρέπει να πάρει αυτό που θέλει. Αν το λογότυπο της Ολυμπιακής του παρέχει αίσθημα ασφάλειας, αυτό και θα πρέπει να πάρει, γιατί αυτό αγοράζει.

"Na sas thimiso oti i Olympiaki eihe nikiasi palia merika afrikanika MD-82 ta opia petousan se hromatismo ton Macedonikon, kanena den to enohlise auto -----> i bafi kanei tosi megali diafora ??¨"

Ο κύριος που λέγαμε πιο πάνω, θα ψάξει να βρει κάτι γνωστό - μια ελληνική σημαία, έξι κύκλους, μπλε χρώμα, μια αεροσυνοδό που μιλάει ελληνικά... Κάτι που να του είναι γνωστό. Αν αυτό είναι MD-82 ή 777 ή Α321 δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά για τον μέσο επιβάτη. Άρα, το λογότυπο - όπως σε χιλιάδες άλλα προϊόντα, είναι πάρα πάρα πολύ σημαντικό.

"I Olympiaki einai mia eteria i opia ehei to kalokairi anangi gia perisotera aeroplana. To na ta bris afta den einai kai toso eukolo, toulahiston me sobares eteries kai se times pou mppri na plirosi i OA"

Τον επιβάτη που πληρώνει το εισητήριο του για να πετάξει με την Ολυμπιακή, γιατί αυτό πρέπει να τον ενδιαφέρει;

Πας σε ένα κατάστημα με αθλητικά, βλέπεις στη βιτρίνα ένα ζευγάρι NIKE ή ADIDAS, σου αρέσουν, τα αγοράζεις. Στο ταμείο όμως -και αφού έχεις πληρώσει- σου λένε "Ξέρετε, λυπόμαστε, αλλά τα NIKE / ADIDAS τελείωσαν στο νούμερο σας. Έχουμε το ίδιο ακριβώς σχέδιο, μόνο που είναι μάρκα KYR MITSOS" Και λες, "μα δεν τα είχατε στην βίτρινα"; Και απαντούν "ναι, ξέρετε, τα είχαμε, αλλά τελειώσανε" ή κάποια άλλη δικαιολογία. Θεωρώ ότι δεν θα τα έπερνες, έστω και αν φτιαχνόντουσαν στο ίδιο (κινέζικο) εργοστάσιο. Ηθικό δίδαγμα: Δεν έχεις αυτό που θέλω; Θα πάω αλλού.

Προσωπικά, η άποψη μου είναι ότι υπάρχει κόσμος που θεωρεί ότι κάποιος επιβάτης - πελάτης, προκειμένου να πετάξει με την ετιαρεία που είναι ο "Εθνικός Αερομεταφορέας", είναι διατεθειμένος να κάνει κάποιες ή πολλές υποχωρήσεις. Οι αριθμοί έχουν διαφορετική άποψη πάντως...

MarinosK

PS. Και μια διευκρίνηση: Alex2 το σχόλιο σου ήταν η αφορμή. Δεν απευθύνομαι σε σένα συγκεκριμένα.. Τα ερωτήματα είναι ρητορικού τύπου..
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top