VISA

Αναζήτηση πτήσεων και πληροφοριών ταξιδιού, προσφορές αεροπορικών κτλ.
Άβαταρ μέλους
COMPUTERISE
First-Class
First-Class
Επικοινωνία:

VISA

Δημοσίευσηαπό COMPUTERISE » 22 Σεπ 2006, 18:51

Γνωρίζετε κανένα καλό site που να πληροφορεί για ποια κράτη χρειαζόμαστε visa και τι δικαιολογητικά χρειάζεσαι?
0 x

Άβαταρ μέλους
Akis
Site Admin
Site Admin
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): ANA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDLW
x 198
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Akis » 22 Σεπ 2006, 19:34

Μια σχετική λίστα με όλα τα κράτη μπορείς να βρεις στην σελίδα του Υπουργείου Εξωτερικών

http://www.mfa.gr/www.mfa.gr/el-GR/Serv ... ForGreeks/

Το τι δικαιολογητικά θα χρειαστείς εξαρτάτε από την χώρα που θέλεις να επισκεφτείς. Κάθε χώρα έχει τους δικούς της κανονισμούς, οπότε η καλύτερη λύση να ρωτήσεις στην Πρεσβεία της χώρας αυτής :roll:
0 x
«Η ελληνική ορθογραφία είναι freeware, δηλ. μπορείς να την χρησιμοποιείς δωρεάν. Εντούτοις, δεν είναι open source, δηλ. δεν μπορείς να την τροποποιείς ή να την δημοσιεύεις τροποποιημένη!»

» My FlightMemory Statistics
» www.airliners.gr

Άβαταρ μέλους
SARIDAKIS VASILIS
First-Class
First-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGKV
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό SARIDAKIS VASILIS » 22 Σεπ 2006, 19:35

Αυτό πιστεύω να βοηθήσει
:arrow: http://www.projectvisa.com/
0 x
Σύλλογος Φίλων Αεροπορίας "Απογείωση"

http://www.air-born.gr

My PhotosΤελευταία ενημέρωση 20/5/2008

Άβαταρ μέλους
Hunting a Shadow
Business-Class
Business-Class
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Hunting a Shadow » 22 Σεπ 2006, 19:39

Νίκο δε ξέρω να σου πω συγκεκριμένο site, ωστόσο το απλό πράγμα που κάνω έχει πάντα 100% επιτυχία χωρίς καμία κούραση. Απλώς googlάρεις με τη λέξη visa + τη χώρα που θες να πας. Όπου και να το χρησιμοποίησα, η απάντηση που ήθελα ήταν στα πρώτα 1-2 αποτελέσματα. Ξέρω, ανακαλύπτω τον τροχό τώρα, απλώς λέω πως αυτό τελικά με έχει εξυπηρετήσει πολύ περισσότερο από ένα συγκεκριμένο site που να έχει παγκόσμια κάλυψη του θέματος.
0 x

Άβαταρ μέλους
thanosp
First-Class
First-Class
x 68
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό thanosp » 27 Απρ 2007, 17:31

Μέχρι τέλους του έτους θεωρείτε πιθανή η άρση της έκδοσης Visa για την Ελλάδα.

http://www.enet.gr/online/online_text/c=110,id=58960284
0 x
Mind is like a parachute, it's better when it's open.
Statistics: http://my.flightmemory.com/thanosp

Άβαταρ μέλους
sv1xv
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): BAW
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGEL
x 220
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό sv1xv » 27 Απρ 2007, 20:14

thanosp έγραψε:Μέχρι τέλους του έτους θεωρείτε πιθανή η άρση της έκδοσης Visa για την Ελλάδα.

Να το δω και να μη το πιστέψω... Ξέρετε πόσα χρόνια ακούω αυτή την ιστορία ?
0 x

Άβαταρ μέλους
thanosp
First-Class
First-Class
x 68
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό thanosp » 27 Απρ 2007, 21:50

sv1xv έγραψε:
thanosp έγραψε:Μέχρι τέλους του έτους θεωρείτε πιθανή η άρση της έκδοσης Visa για την Ελλάδα.

Να το δω και να μη το πιστέψω... Ξέρετε πόσα χρόνια ακούω αυτή την ιστορία ?

Πριν απο αρκετούς μήνες τα ίδια λέγανε. Τότε δεν αναφέρανε κάποια χρονική στιγμή. Άντε να δούμε :evil:
0 x

Άβαταρ μέλους
ashen_gold
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): ΒΑW
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGPZ

Δημοσίευσηαπό ashen_gold » 28 Απρ 2007, 02:27

Aμην και ποτε !!! θελω να ταξιδεψω του χρονου το 2008 για Αμερικη και οσο σκεφτομαι οτι στην πρεσβεια τους εδω μπορουν να μου ζητησουν και χαρτια φορολογικης δηλωσης και τραπεζικους λογαριασμους ,για να δουν ποσα λεφτα βγαζω ή ποσα εχω στην τραπεζα μονο και μονο για ενα χαρτι(που κανει και 96 ευρω!!,το οποιο μπορει να ειναι και αχρηστο αν ο υπαλληλος στο immigration office στο αεροδρομιο εκει μπορει να σε στειλει πισω αν δεν του γυαλιζεις το ματι)ερχονται στο μυαλο μου σκηνες απο ανακριση 3ου βαθμου της Γκεσταπο και της CIA!!!
Aφου υποτιθεται τωρα οτι τα διαβατηρια μας τα εκδιδει η αστυνομια και οχι η νομαρχια και ειναι και με microchip ,οπως λυσσαξαν να μας το βαλουν και αυτο,που κολλανε τωρα??εχουν την εντυπωση οτι οι Ελληνες σημερα θα σκοτωνονταν να πανε να μεινουν εκει οπως την δεκαετια του 20 ή του 50?δεν κοιτανε που εχουν γεμισει με πανω απο 11 εκατομυρια παρανομους μεταναστες κυριως απο το Μεξικο και την υπολοιπη Λατινικη Αμερικη αλλα και την Ασια ,η μικρη ελλαδιτσα τους πειραξε με τους λιγοστους τουριστες ,σαν εμενα, που θελουν να πανε προς τα εκει(οι πιο πολλοι Ελληνες δεν πανε για τουρισμο εκει αλλα για επισκεψη σε συγγενεις και ειναι φανταζομαι αρκετες εκατονταδες χιλιαδες καθε χρονο)..Τα ειπα και ξαλαφρωσα!!! :rant: :rant: :rant: :rant: :wall:

Νικος Summoning
Λευκαδα

υ.γ. =ειναι γνωστο οτι τα παλια ελληνικα διαβατηρια ηταν διατρητα και πλαστογραφουνταν ευκολα ..ενταξει αυτο ειναι μια δικαιολογια για να μας βαλουν βιζα για λογους ασφαλειας...αλλα ακομα και τωρα???αν το ελληνικο λομπυ ηταν τοσο ισχυρο στην Αμερικη κατι θα ειχε κανει ουσιαστικο για αυτο το θεμα...αλλα μου φαινεται οτι δεν ειναι τοσο ισχυρο οσο πολλοι πιστευουν(βλεπετε http://www.kalami.net) ..συγνωμη για το off-topic
0 x
Upon the plain, there rushed forth and high
Shadows at dead end of night and mirrored in the skies

Far far away beyond might of day
And there lay the land of the dead of mortal cold decay

Άβαταρ μέλους
thanosp
First-Class
First-Class
x 68
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό thanosp » 13 Ιουν 2007, 18:01

Χθές το πρωί κατέβηκα στο Λονδίνο για βίζα προς ΗΠΑ. Η διαδικασία πήρε το πολύ μια ώρα. Όλα κύλησαν ομαλά. Οφείλω να ομολογήσω ότι τρομοκρατήθηκα με όσα διάβαζα στη σελίδα της πρεσβείας τους. Όταν τελείωσα την όλη διαδικασία της "συνέντευξης" ρώτησα τον υπάλληλο σε πόσες μέρες θα μου επιστραφεί. Υπολόγισε μια βδόμαδα μου είπε. Σήμερα το πρωί ήρθε το courier με το διαβατήριο και τη βίζα μέσα. Μέσα σε 24 ώρες ξεμπέρδεψα. Δεν το περίμενα τόσο γρήγορα. Βέβαια μόνο πως τρώω τη μαρμελάδα μου δεν τους είπα. Συμφοιτητές μου την είχαν παραλάβει σε 5-6 μέρες. Κάτι ευχάριστο απο τον τρομοκρατικό πανικό. Άντε την επόμενη φορά να μην χρειαστώ βίζα! :lol:
0 x

Άβαταρ μέλους
tupolev
Economy-Class
Economy-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): UAE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): KBOS

Δημοσίευσηαπό tupolev » 13 Ιουν 2007, 21:25

ashen_gold έγραψε:Aμην και ποτε !!! θελω να ταξιδεψω του χρονου το 2008 για Αμερικη και οσο σκεφτομαι οτι στην πρεσβεια τους εδω μπορουν να μου ζητησουν και χαρτια φορολογικης δηλωσης και τραπεζικους λογαριασμους ,για να δουν ποσα λεφτα βγαζω ή ποσα εχω στην τραπεζα μονο και μονο για ενα χαρτι(που κανει και 96 ευρω!!,το οποιο μπορει να ειναι και αχρηστο αν ο υπαλληλος στο immigration office στο αεροδρομιο εκει μπορει να σε στειλει πισω αν δεν του γυαλιζεις το ματι)ερχονται στο μυαλο μου σκηνες απο ανακριση 3ου βαθμου της Γκεσταπο και της CIA!!!
Aφου υποτιθεται τωρα οτι τα διαβατηρια μας τα εκδιδει η αστυνομια και οχι η νομαρχια και ειναι και με microchip ,οπως λυσσαξαν να μας το βαλουν και αυτο,που κολλανε τωρα??εχουν την εντυπωση οτι οι Ελληνες σημερα θα σκοτωνονταν να πανε να μεινουν εκει οπως την δεκαετια του 20 ή του 50?δεν κοιτανε που εχουν γεμισει με πανω απο 11 εκατομυρια παρανομους μεταναστες κυριως απο το Μεξικο και την υπολοιπη Λατινικη Αμερικη αλλα και την Ασια ,η μικρη ελλαδιτσα τους πειραξε με τους λιγοστους τουριστες ,σαν εμενα, που θελουν να πανε προς τα εκει(οι πιο πολλοι Ελληνες δεν πανε για τουρισμο εκει αλλα για επισκεψη σε συγγενεις και ειναι φανταζομαι αρκετες εκατονταδες χιλιαδες καθε χρονο)..Τα ειπα και ξαλαφρωσα!!! :rant: :rant: :rant: :rant: :wall:

Νικος Summoning
Λευκαδα

υ.γ. =ειναι γνωστο οτι τα παλια ελληνικα διαβατηρια ηταν διατρητα και πλαστογραφουνταν ευκολα ..ενταξει αυτο ειναι μια δικαιολογια για να μας βαλουν βιζα για λογους ασφαλειας...αλλα ακομα και τωρα???αν το ελληνικο λομπυ ηταν τοσο ισχυρο στην Αμερικη κατι θα ειχε κανει ουσιαστικο για αυτο το θεμα...αλλα μου φαινεται οτι δεν ειναι τοσο ισχυρο οσο πολλοι πιστευουν(βλεπετε http://www.kalami.net) ..συγνωμη για το off-topic

Nομίζω πως είσαι υπερβολικός.
Το γεγονός πως έχουν πρόβλημα παράνομης μετανάστευσης από τη Λατινική Αμερική δε σημαίνει πως θα κάνουν την χώρα τους διάτρητη.
Κοινώς, ό,τι μπορεί ο καθένας ελέγχει. Και αυτοί θεωρούν πως με αυτή τη διαδικασία κάτι καταφέρνουν. Δεν ξέρω για να την κρίνω, αλλά σε κάθε περίπτωση είναι δικαίωμά τους. Και για να πας στην Κίνα χρείζεσαι βίζα η οποία για να βγει χρειάζεται official invitation ή hotel reservation. Δε νομίζω να φοβούνται οι Κινέζοι την εισρροή Ελλήνων εργατών.
Επίσης αυτά που λες για στοιχεία φορολογικών δηλώσεων κτλ προφανώς και δεν ισχύουν.
Είναι χάσιμο χρόνου, οκ, είναι λίγο κουραστικό, αλλά στην τελική την επόμενη μέρα έχει βγει, η τουριστική είναι για 10 χρόνια και όσο για αυτά που ρωτάνε, έγω νομίζω πως πιο πολλά ζητά να μάθει ο κάθε εν δυνάμει εργοδότης στις συνεντέυξεις.
Από κει και πέρα, θεωρώ την όλη κατάσταση αποτυχία της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής που παρά την ΕΕ, παρά τα νέα διαβατήρια, εξακολουθεί να ανέχεται αυτή την αντιμετώπιση.
Τέλος, δυστυχώς οι ΗΠΑ έχουν αλλάξει πολύ τα τελευταία χρόνια, αλλά εξακολουθεί να δέχεται μεγάλο αριθμό ξένων μετά χαράς. Δες πχ πόσοι Έλληνες πάνε για μεταπτυχιακά ΗΠΑ και η συντριπτική πλειοψηφία των οποίων με «αμερικάνικη» χρηματοδότηση. Από το έτος μου πήγανε τουλ 50 παιδιά με υποτροφίες από τα εκεί πανεπιστήμια/καθηγητές.
Δε νομίζω άλλη χώρα να το κάνει αυτό.
0 x
Τίποτα δεν πάει χαμένο...

Άβαταρ μέλους
ashen_gold
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό ashen_gold » 25 Ιουν 2007, 19:45

Αγαπητε Tupolev σε ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα επετρεψε μου να διαφωνησω.Δηλαδη δεν σου ζητανε στοιχεια για το εισοδημα σου στην συνεντευξη που περνας απο την Αμερικανικη πρεσβεια στην Αθηνα?Αρα αν παω εγω και τους πω οτι δεν εχω εισοδημα γιατι ειμαι φοιτητης θα την παρω χαλαρα την βιζα.Ολοι που εχουν περασει απο αυτη την συνεντευξη μου λενε να εχεις οσο γινεται πιο πολλα στοιχεια μαζι σου για την οικονομικη σου κατασταση ,ακομα και βιβλιαρια καταθεσεων για να τους αποδειξεις οτι εχεις εισοδημα και καποια χρηματα για να στηριξεις τον εαυτο σου εκει.Αν δεν ισχυει αυτο που λεω και ειναι λιγοτερο τυπικοι ,τοτε ακομα καλυτερα για εμενα αλλα πολυ φοβαμαι οτι εχουν παντα φοβο με νεους ανθρωπους που θελουν να ταξιδευσουν εκει για τουρισμο χωρις να εχουν συγγενη εκει,με συνεπεια να σε ρωτανε πολλα και διαφορα ,με κυριοτερο αν εχεις εισοδημα ικανοποιητικο και μια δουλεια εδω για να μπορεσεις να υποστηριξεις τον εαυτο σου.Δεν ειναι υπερβολες αν μου ζητησουν τι εισοδημα εχω!!Εχεις περασει απο συνεντευξη εκει?αν οχι τοτε πως ξερεις οτι προφανως δεν ισχυουν αυτα που γραφω ,γιατι οσους ξερω που πηγαν για τουρισμο στις ΗΠΑ τους ξεψαχνισαν για τα καλα...μπορει να μην σου ζητανε αμεσα φορολογικη δηλωση αλλα αν την εχεις μαζι σου μπορει να διευκολυνει τα πραγματα..ειδικα τους νεους ανθρωπους τους κοιτουν καχυποπτα(και τις νεες τις βλεπουν με επιφυλαξη γιατι φοβουνται να μην παντρευτουν κανεναν αμερικανο και παρουν την υπηκοοτητα!! μα τοσο ομορφοι ειναι αυτοι οι αμερικανοι που κατακτουν τις καρδιες των γυναικων μας?:oops: )
Το φταιξιμο πεφτει σε εμας λογω του οτι τα παλια διαβατηρια ηταν διατρητα και μπορουσε ο καθενας να τα πλαστογραφησει(βλεπε εκδοση απο νομαρχιες και οχι αστυνομια οπως σημερα) αλλα μεχρις εκει...δηλαδη η Σλοβενια που ειναι χωρα του πρωην ανατολικου μπλοκ γιατι ειναι στο VISA waiver program?γιατι με τις υπαρχουσες συνθηκες να πρεπει να χρειαζεται VISA για αμερικη την ωρα που τα διαβατηρια μας ειναι οπως μας τα ειχαν ζητησει.
Oσον αφορα την τελευταια σου παραγραφο δεν διαφωνω και ουτε ειμαι εδω για να αναπτυξω αντι-αμερικανικες κωρωνες αλλα καποια πραγματα νιωθω οτι μας αδικουν τουλαχιστον οσον αφορα εμας τους Ελληνες πολιτες και την ταλαιπωρια που πρεπει να υφισταμεθα για να παμε ενα ερημο ταξιδι σε αυτη τη χωρα ...και στο κατω κατω τις υποτροφιες τις δινουν οχι γιατι μας αγαπανε ουτε για την ψυχη της μανας τους...τα παιδια εργαζονται εκει και προσφερουν μακροπροθεσμα αρα κανουν αποσβεση σε βαθος χρονου..και δεν δινουν και την πρασινη καρτα και την αδεια παραμονης τοσο ευκολα..ποσο μαλλον την υπηκοοτητα...ειναι γνωστο αυτο....
Ελπιζω να αλλαξουν τα πραγματα στο εγγυς μελλον αν και δεν βλεπω να γινεται συντομα τουλαχιστον για το 2007.Σε ευχαριστω παντως για την απαντηση σου και τα στοιχεια που παρεθεσες :D
Νικος Summoning
Λευκαδα

υ.γ δεν νομιζω να περνας απο συνεντευξη στην κινεζικη πρεσβεια στην Αθηνα , ουτε εχουν οι ελληνες συγγενεις στην Κινα ,ουτε τοσους Ελληνες που θελουν να επισκεφτουν την αχανη χωρα της Ασιας για τουρισμο παρολο που εχει τεραστια ιστορια και παραδοση και φοβερη προσφορα στην ιστορια της ανθρωποτητας....
υ.γ2=εχουν αλλαξει οι ΗΠΑ σε θεματα ασφαλειας προφανως μετα την 9/11/2001..συμφωνω απολυτως μαζι σου..μας εχουν και στο ματι με κατι 17 Νοεμβρες και κατι ΕΛΑ και δεν συμμαζευεται..αλλα αφου δεν ειμστε μπλεγμενοι με αυτα... γιατι?
0 x

Άβαταρ μέλους
bari
Συντονιστής
Συντονιστής
x 15
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό bari » 25 Ιουν 2007, 20:02

ashen_gold έγραψε:Δηλαδη δεν σου ζητανε στοιχεια για το εισοδημα σου στην συνεντευξη που περνας απο την Αμερικανικη πρεσβεια στην Αθηνα?

ειδικα την πρωτη φορα που θα περασεις απο interview καλο θα ηταν να εχεις μαζι σου τα παντα. απο βιβλιαρια καταθεσεων και ενσημων μεχρι δηλωσεις απο τον εργοδοτη σου κτλ. και μαλιστα περνας 2-3 οσες συνεντευξεις θελουν αυτοι μεσα σε μια μερα.
απο εκεινη τη στιγμη εχουν τα παντα για σενα. εγω ετυχε και περασα και δευτερη φορα μεσα σε 3 χρονια λογω κλοπης του διαβατηριου μου και η συνεντευξη ηταν της πλακας. αφου μου εκαναν 2-3 ερωτησεις σχετικα με τα προηγουμενα ταξιδια μου χαρωπα μου εξηγησαν οτι εχουν ολα τα στοιχεια που χρειαζονται απο την πρωτη φορα και δεν χρειαζεται τιποτα αλλο. το μονο που θα σου πω ειναι οτι ειχαν στα αρχεια ακομη και σε ποιο ξενοδοχειο ειχα μεινει το 2003 η ποια αλλη πολη επισκευτηκα...
0 x

Άβαταρ μέλους
tupolev
Economy-Class
Economy-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): UAE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): KBOS

Δημοσίευσηαπό tupolev » 25 Ιουν 2007, 20:11

Βari είσαι σίγουρος για όλα αυτά;
Εμένα μου είπαν πως δεν είχε καν σημασία που, πότε ακριβώς ήμουν στην Αμερική και τι έκανα εκεί την πρώτη φορά που είχα πάει το 2000 (δε θυμόμουν ημερομηνίες να σημειώσω στο σχετικό πεδίο και τους ρώτησα αν πειράζει).
Επίσης έβγαλα τουριστική βίζα το 2006, 2007, την πρώτη σα φοιτητής τη δεύτερη σαν εργαζόμενος, δε με ρώτησαν σχεδόν τίποτα ουσιαστικό καμία από τις δύο. Τα ίδια και στο αεροδρόμιο...
Αφήστε που και να με ρωτούσαν, δεν είχα κανένα χαρτί μαζί μου.
Τι να πω, λέτε να ήμουν τόσο τυχερός;

Σημ: Ξανάβγαλα βίζα το 2007 λόγω απώλεις του παλιού διαβατηρίου.
0 x
Τίποτα δεν πάει χαμένο...

Άβαταρ μέλους
ashen_gold
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό ashen_gold » 25 Ιουν 2007, 21:49

Αχ βρε Bari !!!γιατι μου κοβεις τα φτερα τωρα που με ανεβασε ο Tupolev?? :(
Ισως η πρωτη φορα να ειναι δυσκολη και μετα να γινονται πιο απλα τα πραγματα αλλα αν αποριφθεις την πρωτη φορα δεν ειναι επιβαρυντικο αυτο για να ξαναπροσπαθησεις?δηλαδη δεν μπαινεις σε μια λιστα ατομων που ειχαν κανει αιτηση για VISA και μετα απορριφθηκαν(οκ..δεν ειναι μαυρη λστα αλλα οσο να 'ναι!!)??
Αλλο ενα ζητημα που θελω να θεσω...ας πουμε οτι εχω την VISA ωραια και καλα..δεν υπαρχει παλι το ενδεχομενο στο γραφειο μεταναστευσεως στο αμερικανικο αεροδρομιο ,να μην με αφησουν να μπω αν δεν με εγκρινουν απο τα λεγομενα μου για την παραμονη μου εκει?αυτο πρεπει να ισχυει ,ετσι δεν ειναι?αν δεν με αφησουν δηλαδη παιρνω την πρωτη πτηση για Ευρωπη και γυριζω πισω? :( ...Αυτο το ταξιδι το σχεδιαζω χρονια και δεν θελω να να μου βγει ξυνο..
Οποια εμπειρια και συμβουλη μπορειτε να μου δωσετε ειναι ευπροσδεκτη!!
Σας ευχαριστω προκαταβολικως
Νικος Summoning
Λευκαδα
0 x

Άβαταρ μέλους
SK
First-Class
First-Class
x 12

Δημοσίευσηαπό SK » 25 Ιουν 2007, 22:05

Η Ελλάδα είχε προσκληθεί να συμμετάσχει στο VISA waiver program, αλλά, με ελληνική υπαιτιότητα, δεν έκανε εμπρόθεσμα τις απαιτούμενες ενέργειες.

Συγκεκριμένα, το Μάιο του 1999 η Αμερικανική κυβέρνηση προσκάλεσε την Ελλάδα (μαζί με την Πορτογαλία, τη Σιγκαπούρη και την Ουρουγουάη) να ενταχθεί στο VISA waiver program, με ορισμένες προυπόθεσεις (να βελτιώσει την ασφάλεια των διαβατηρίων της κτλ.). Ένα χρόνο αργότερα η Ελλάδα δεν είχε ακόμη προσαρμοστεί, με αποτέλεσμα η σχετική αμερικανική νομοθεσία να εκπνεύσει και η Ελλάδα να χάσει την ευκαιρία να ενταχθεί στο πρόγραμμα. Αντιθέτως, οι άλλες τρεις χώρες εντάχθηκαν κανονικά, αφού προσαρμόστηκαν εμπρόθεσμα (η Ουρουγουάη έπαψε να συμμετέχει το 2003, μετά την οικονομική κρίση που ξέσπασε στη χώρα).

Μετά τα γεγονότα της 11-Σεπ-2001 τα θέματα ασφαλείας έχουν πλέον αυξημένη προτεραιότητα και καμμία νέα χώρα δεν έχει από τότε γίνει δεκτή στο VISA waiver program. Ως γνωστόν η Ελλάδα προσπαθεί να γίνει δεκτή τώρα, εφόσον μετά από πολυετή καθυστέρηση απέκτησε ασφαλή διαβατήρια. Η αμερικανική κυβέρνηση είναι σε γενικές γραμμές ευνοικά διατεθιμένη στο αίτημα της Ελλάδας, και στο κογκρέσσο κατατίθενται κατά καιρούς νομοσχέδια για το θέμα αυτό (για παράδειγμα, αυτό το νομοσχέδιο εκρεμεί στο Κονγρέσσο τώρα). Όμως λόγω των θεμάτων ασφαλείας, το θέμα είναι πλέον πολιτικά ευαίσθητο στις ΗΠΑ, και δύσκολα θα περάσει τέτοιος νόμος προς το παρόν. Αντίθετα αυξάνονται οι φωνές που επιθυμούν την κατάργηση του VISA waiver program, ή τουλάχιστον την αύξηση των περιορισμών του.
0 x

Επιστροφή σε “Αναζήτηση πτήσεων, πληροφοριών & προσφορές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες