Scanner sto aeroplano??

Alex-LGSA

First-Class-Member
Εγγραφή
15/01/2004
Μηνύματα
549
Likes
102
Καλησπέρα..Αναρωτιέμαι αν επιτρέπεται να πάρει κανεις το scanner στην χειραποσκευή του,διότι απότι ξέρω και ραδιακια περνάνε από τον έλεγχο,τότε το scanner γιατί να μην μπορεί?
 
Το έχω πάρει αρκετές φορές στην καμπίνα. Είναι και καλή φάση να ακούς τις οδηγίες που δίνουν στην πτήση σου!
Απλά μήν περιμένεις να ακούς εν πτήσει τον ελεγκτή. Ισχύει ένα φυσικό φαινόμενο (μου το έιχε εξηγήσει κυβερνήτης παλιότερα, αλλα δέν θυμάμαι λεπτομέρειες) και ακούς μόνο τον πιλότο σου να κάνει readback.
 
Δεν μου είπε ποτέ κανείς τίποτα.Όπως είπε και ο seven4seven ακούς μόνο τον πιλότο σου .Επίσης δεν δουλεύει και το GPS μέσα στο αεροπλάνο(αυτό το άνοιξα με άδεια από το πλήρωμα)
 
H xrhsh kathe eidous dekth kata thn diarkeia ths pthshs apagoreyete.
O logos einai, oti akoma kai sthn katastash aplhs lhpshs simatos, o dektis syntonizete sthn syngekrimenh syxnotita, kai analoga ton typo ths syskeyhs, mporei na ekpempei kai shma sthn sygkekrimenh h kai se allh syxnotita, dimiourgontas paremboles eite sthn radiothlefwnia, eite se syskeyes radionaftilias tou aeroplanou.
Analoga thn thesh sto aeroplano, kai thn apostash apo tis keraies tou aeroskafous, h parembolh mporei na einai aisthith i kai oxi.

Epishs, den tha synistousa thn xrhsh scanner se kapoies xwres tou exwterikou, opou h katoxh scanner epitrepete mono meta apo apokthsh adeias radiotilefonias, kai adeias katoxhs syskeyhs lipsis apo tis arxes.

Nomizw oti sta safety cards anagrafontai oi sxetikoi periorismoi xrhshs hlektronikwn syskeywn. An kai h lista syskeywn diaferei apo etaireia se etaireia, ta radiofwna (kai to scanner radio einai) apagoreyontai pantou.

Have fun using it on the ground!
 
To GPS douleyei kanonikotata sta aeroplana..apla h keraia tou prepei na vlepei exw(p.x. parathiro) alliws pws na piasei?.... :idea:
 
<<<<<<<<<< Ισχύει ένα φυσικό φαινόμενο (μου το έιχε εξηγήσει κυβερνήτης παλιότερα, αλλα δέν θυμάμαι λεπτομέρειες) και ακούς μόνο τον πιλότο σου να κάνει readback.>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>




Αpo thn Fysikh : ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ (ΚΛΩΒΟΣ) FARADAY ;)
 
Στο Ελληνικό πριν 10-12 χρόνια, ένα MD80 έπαθε πλήρη απώλεια οργάνων πτήσης καθώς κάποιος είχε ανοικτό GPS στην καμπίνα. Ευτυχώς ήταν μέρα και με καλό καιρό και το αεροπλάνο επέστρεψε.
 
Αν το scanner που διαθέτουμε είναι μόνο δέκτης και όχι πομπός τότε δεν υπάρχει περίπτωση παρεμβολών με καμία Παναγία μέσα και έξω από το αεροπλάνο.Αν ήταν έτσι τότε όλοι οι spotters που έχουν τέτοιο δέκτη θα έπρεπε να κάνουν τις τηλεποικοιωνίες μαντάρα ακόμα και γύρω απ'τα αεροδρόμια, πράγμα αδύνατο απ'τη φύση του.Από τη στιγμή που γίνεται λήψη ραδιοφωνικού σήματος και ΟΧΙ εκπομπή δεν τήθεται θέμα παρεμπόδισης των τηλεποικοινωνιών.Όσο για το φαινόμενο Φαραντέυ, ισχύει στο αεροπλάνο, γι'αυτο και οι κεραίες είναι απ'έξω και όχι από μέσα!Αν κάποιος μπορεί να βγάλει την κεραία του λήπτη του έξω απ'το αεροπλάνο :D τότε να δείτε τι θα πιάνει!!!Όσο για την απαγόρευση του σε διάφορες χώρες,είναι αλήθεια.Στο Βέλγιο,που εγώ γνωρίζω,απαγορεύεται.Όμως όταν είχα πάει πέρυσι με Ελλάς Τζετ(αιωνία της η μνήμη) το είχα πάρει μαζί και το έφερα πίσω και δε μου είπε κανείς τίποτα.Άλλωστα αν κάνεις λήψη κανένας δεν μπορεί να σε εντοπίσει.Το θέμα είναι να μη σε δούνε να το χρησιμοποιείς.Αλλά και πάλι αν γίνει κι αυτό τους λες χαμογελώντας "Oh,I am a tourist and I had no idea of it" και είσαι ΟΚ.Με τη μικρή λεπτομέρεια ότι μπορεί να μην το ξαναδείς!!!
 
mimithem":13jgumyf said:
Άλλωστα αν κάνεις λήψη κανένας δεν μπορεί να σε εντοπίσει.


Παμε στοιχημα οτι μπορουνε να σε εντοπισουνε? (αμα θελουνε φυσικα! ;) )
 
Top