Ελεγκτής Εναέριας Κυκλοφορίας (ΕΕΚ)

Δεν προσπαθώ να εκφράσω τίποτα άλλο πέρα από αυτά που έγραψα.

Σχολίασα με βάση και ένα σχόλιο του ΟΑ702, όπου εκφράζει μια βεβαιότητα για το μέλλον για την οποία είμαι επιφυλακτικός, όχι τόσο σε σχέση τις προθέσεις της κυβέρνησης, αλλά για το αν τελικά μπορεί να πραγματωθεί το σενάριο των δηλώσεων του υπουργού.

Πουθενά δεν έγραψα, πόσο μάλλον με σκοπό να πείσω κάποιον, ότι θα μεταταγεί κόσμος από την ΕΡΤ και ότι θα γίνει με αξιοκρατικά κριτήρια.

Οι προβληματισμοί μου ήταν ξεκάθαροι και νομίζω αρκετά κατανοητή η άποψη ότι είναι πρόβλημα να υπάρχουν διαφορετικά κριτήρια για προσλήψεις νέων υπαλλήλων ως ΕΕΚ και διαφορετικά για μετατάξεις ήδη εργαζομένων.

Αναμένω μια απολογία.
 
Παιδιά θα πρέπει να κινηθούμε νομικά πιστεύω, εφόσον βγει ένας διαγωνισμός του ΑΣΕΠ δεν πρέπει να γίνει μέσα σε κάποιο χρονικό διάστημα; Θα ρωτήσω και στο Συνήγορο του Πολίτη, αν μπορείτε μάθετε από κανένα γνωστό σας δικήγόρο. Και λέω να κάνουμε μια διαμαρτυρία γραπτή που να τη στείλουμε σε εφημερίδες και κανάλια, μιας και μας έκανε τη χάρη ο Υπουργός να μιλήσει για το θεμα αυτό και είναι φρέσκο, τί λέτε;
Αν δεν γίνει ο ΑΣΕΠ να μας δώσει τα χρήματα πίσω(ακόμα και τα λεφτά του ταχυδρομείου)
Οι της ΕΡΤ να πάνε να δώσουνε κανονικά γραπτώς όπως όλοι οι άνθρωποι, δεν φτάνει που πληρώνουμε κάθε δίμηνο σε ένα κανάλι που ελάχιστα βλέπει κανείς(24 ευρώ σε ένα δίμηνο!) δεν θα κάτσουμε να μας @#@#@@#@ κιόλας!
 
συμφωνώ απόλυτα με τον ΡΗΥ, να κινηθούμε τώρα που το θέμα αρχίζει και συζητείται, δεν είναι λύση η επιστροφή των χρημάτων να απιτήσουμε να προχωρήσει ο διαγωνισμός. ΄Οχι άλλη κοροιδία που νομίζουν ότι απευθύνονται;;;;;
 
Αν και το θέμα δεν με απασχολεί, όσοι πιστεύετε ότι ο υπουργός το πέταξε έτσι, επειδή είχε πρόχειρο το παράδειγμα, πλανάσθαι πλάνην οικτρά.

Το γαμώτο είναι ότι δεν βάζουμε μυαλό, δεν βάζουμε. Είτε έτσι, είτε αλλιώς, γενικά, συνεχίζουν να μας δουλεύουν και να μας παφτώνουν αλύπητα 7 χρόνια τώρα...
 
να ενεργοποιηθούμε (κοινώς να ξυπνήσουμε όσο είναι νωρίς!!! πρέπει να συντονιστούμε!!!!
 
Οι εκλογές είχαν, έχουν και θα συνεχίσουν να έχουν συνέπειες.
 
κε Καραμήτρο, καλημέρα, αλλά μην προτρέπεις να μείνουμε με σταυρωμένα τα χέρια και να κλαίμε τη μοίρα μας!!! πρέπει να αγωνισθούμε για να μη γίνουν αυτές οι μετατάξεις.....επειδή σκεφτόμαστε έτσι φτάσαμε σε τέτοιο χάλι!!!!
 
Επιτρέψτε μου με όλο τον σεβασμό στους νέους που προσπαθούν να βρουν εργασία. Κάθε σοβαρός Οργανισμός, Φορέας, Εταιρεία, Δημόσιο, θα πρέπει πρώτα να κάνει εσωτερικό διαγωνισμό για την κάλυψη των όποιων αναγκών, τηρώντας φυσικά τις απαιτήσεις και τα προσόντα της εκάστοτε θέσης και μετά να καταφεύγει σε εξωτερικό διαγωνισμό. Εδώ το Δημόσιο έχει έναν επιπρόσθετο λόγο, διότι είναι υπεράριθμοι οι ΔΥ. Προσλήψεις και βέβαια πρέπει να γίνονται και μάλιστα με αυστηρά αξιοκρατικά κριτήρια. Στην Ελλάδα ακόμη όλοι μας προσπαθούμε να βολευτούμε εμείς και δεν μας νοιάζει τι θα γίνει στο τέλος. Τα αποτελέσματα αυτής της νοοτροπίας είναι τα σημερινά και αυτά που στο πολλαπλάσιο θα ακολουθήσουν.
 
Οπότε πάει άκλαφτος ο διαγωνισμός, βάσει των όσων λέγονται εδώ μέσα. Και αν μπούμε σε αυτή την λογική, γιατί να καλυφθούν οι θέσεις απαραιτήτως απο υπαλλήλους της ΕΡΤ; Υπάρχουν και αλλού υπεράριθμοι στο ΔΗΜΟΣΙΟ.

Αλλά ΕΡΤ, είναι ο χώρος ημετέρων μας. Ο θρίαμβος της πελατειακής λογικής εν μέσω μνημονίων!
 
NIKOS5":1rkutrng said:
κε Καραμήτρο, καλημέρα, αλλά μην προτρέπεις να μείνουμε με σταυρωμένα τα χέρια και να κλαίμε τη μοίρα μας!!! πρέπει να αγωνισθούμε για να μη γίνουν αυτές οι μετατάξεις.....επειδή σκεφτόμαστε έτσι φτάσαμε σε τέτοιο χάλι!!!!

Δεν κατάλαβες καλέ μου Νικ, επειδή δεν σκεφτόσαστε τις συνέπειες όταν ψηφίζετε φτάσαμε σε αυτό το χάλι και εχει ακομα μπόλικο πάτο το βαρέλι.
Όπως καθαρίστριες έγιναν γραμματείς στον Άρειο Πάγο έτσι και "χειριστής φωτοτυπικού" ή "τεχνικός επισκευής πολύγραφου" θα γίνει εξειδικευμένος υπάλληλος της ΥΠΑ.
 
Top