Ελεγκτής Εναέριας Κυκλοφορίας (ΕΕΚ)

I wish I had......το μόνο που έχω ακούσει και φαντάζομαι και εσείς είναι ότι έχει κολήσει στα γρανάζια του ΑΣΕΠ..... τώρα τι να σας πω!!! Δεν ξέρω τίποτα περισσότερο :cry:
 
τι θα γίνει με την προκύρηξη; κάθε μέρα ενοχλώ εσείς;;;;;; πρέπει να ρωτάμε κάθε μέρα μέχρι να προβληματιστούν και να κινήσουν τη διαδικασία της διεξαγωγής του!!!
 
τα 20 ευρώ που έδωσα τα κλαίω γιατί είναι χαρτζιλίκι από παππού......
 
Γίνεται μια προσπάθεια να λυθεί το θέμα αλά ΚΕΕΛΠΝΟ. Οι δικτυωμένοι το ξέρουν αλλά δεν είναι τόσο χαζοί να το κοινοποιήσουν κιόλας. Περιμένουν να βγει η λίστα και να πάει στο Εθνικό Τυπογραφείο κανα Σάββατο βράδυ.
 
Μετά από επικοινωνία μέσω τρίτου με τον ΑΣΕΠ ανακαλύφθηκε ότι η καθυστέρηση οφείλεται στην ΥΠΑ και όχι στον ΑΣΕΠ καθώς ο ΑΣΕΠ προσφέρει μονο γραμματειακη υποστήριξη στον διαγωνισμό.

Από αλλη πηγη γνωρίζω ότι η ΥΠΑ προσκειται πολύ φιλικά στην κυβέρνηση και προτεραιότητα δεν αποτελούν οι κοινοί θνητοί.

Η κοινή λογική υπαγορεύει ότι ο διαγωνισμός θα γίνει με καθυστέρηση αφού πάρουν το οκ για τις προσλήψεις στο δημόσιο και αφου τακτοποιηθούν οι ημέτεροι. Θα είναι τραγικό να τοποθετήσουν σε τόσο κρίσιμες θέσεις ανθρώπους που δεν έχουν τις ικανότητες, οπότε ΥΠΟΜΟΝΗ γιατί προηγούνται άλλοι.
 
Οι τελευταίες πληροφορίες (από αμφισβητούμενες πηγές), λένε ότι έχει κολλήσει στον ΑΣΕΠ. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λένε ότι έχει κολλήσει στην ΥΠΑ. Ίσως μια απόδειξη γι αυτό, είναι και η μη δημοσίευση ακόμα, της λίστας απορριπτέων (εκτός κι αν κάνω λάθος)
Γι'αυτούς που ανησυχούν, πιστεύω ότι αν γίνει, όταν γίνει, ο διαγωνισμός, θα είναι όπως και ο προηγούμενος διαφανής και δίκαιος.
Δεν παίζει να διορίσουν κόσμο εκτός ΑΣΕΠ.
Δεν ξέρω αν υπάρχει περαιτέρω κώλυμα μέσα στα γρανάζια της κυβέρνησης (λόγω δημοσιονομικού προβλήματος ή επιμονής για στοπ στους διορισμούς).
Ακούγεται ότι ίσως προστεθούν κι άλλες θέσεις γιατί οι 32 είναι λίγες.
Επίσης παίζει και το θέμα της κάλυψης θέσεων με μετατάξεις (ακούγεται ότι υπάρχουν πιέσεις για να γίνει αυτό) από το ευρύτερο δημόσιο (δηλώσεις Κου Σπίρτζη).
Πολύ συγκεχυμένες οι πληροφορίες.
Στο ερώτημα "αφού δημοσιεύτηκε, έγιναν οι αιτήσεις και δώσαμε τα στοιχεία μας και 20 ευρώ, μπορεί να ακυρωθεί ή να αναβληθεί ο διαγωνισμός ; " δεν ξέρω να απαντήσω. Ίσως υπάρχει κάποια διάταξη.
 
"Γι'αυτούς που ανησυχούν, πιστεύω ότι αν γίνει, όταν γίνει, ο διαγωνισμός, θα είναι όπως και ο προηγούμενος διαφανής και δίκαιος."
Kαι ειδικά στη βαθμολόγηση της ορθοφωνίας...
 
Το ράδιο αρβύλα πάει σύννεφο. Άντε να προσθέσω κι εγώ το δικό μου λιθαράκι.

Ο διαγωνισμός καθυστερεί γιατί έχει λήξει η θητεία κάποιων συμβούλων του ΑΣΕΠ και δεν έχει ανανεωθεί ακόμα. Το ΑΣΕΠ διοργανώνει το διαγωνισμό μέχρι την τελευταία του λεπτομέρεια, δεν κάνει "γραμματειακή υποστήριξη", η ΥΠΑ δεν έχει καμία αρμοδιότητα, δεν έχει κονδύλια στον προϋπολογισμό της, δεν έχει εμπειρία, δεν έχει την τεχνική δυνατότητα και δεν έχει νομικά δικαίωμα να κάνει διαγωνισμούς προσλήψεων. Φυσικά και η διοίκηση της ΥΠΑ είναι φίλα προσκείμενη στην κυβέρνηση και στην κάθε κυβέρνηση, αφού ο Διοικητής ορίζεται κάθε φορά από τον Υπουργό. Το σενάριο των μετατάξεων είναι κάτι που πολύ θα ήθελε ο Υπουργός, αλλά δεν πρόκειται να γίνει. Σιγά μη βρεθούν κάτω των 30 με πτυχίο και τα λοιπά προσόντα σε ένα ελληνικό δημόσιο που δεν προσλαμβάνει από το 2009 ουσιαστικά. Κάποιος έπρεπε να έχει μπει τότε στα 23 του για να είναι τώρα κάτω από τριάντα, άρα δεν παίζει. Να αλλάξουν τα κριτήρια δεν γίνεται γιατί θα σκυλιάσει η ΕΕΕΚΕ και το Eurocontrol. Στην ορθοφωνία καλούνται μόνο οι επιτυχόντες στα γραπτά (και στον τελευταίο διαγωνισμό δεν κόπηκε κανένας) οπότε C421 δεν έχει βάση αυτό που υπονοείς. Συμβουλή: χαλαρώστε, οπλιστείτε με υπομονή, προετοιμαστείτε όπως νομίζει ο καθένας σας και μη βλέπετε παντού φαντάσματα.
 
"...και στον τελευταίο διαγωνισμό δεν κόπηκε κανένας) οπότε C421 δεν έχει βάση αυτό που υπονοείς."

Οψόμεθα. Κοντός ψαλμός αλληλούια..
 
Δεν ξέρω τι σχέση έχετε με ΑΣΕΠ και ΥΠΑ εσεις που λέτε για ράδιο αρβύλα και παραπληροφόρηση, αλλα η υπάλληλος του ΑΣΕΠ είπε αυτολεξεί ότι ο διαγωνισμός για να γίνει εξαρτάται απο την ΥΠΑ και ότι από τον Δεκέμβριο περιμένουν την ΥΠΑ να δώσει το ΟΚ. Τώρα αν το είπε για να αποποιηθεί την ευθύνη είναι άλλο θέμα, απλά μεταφέρω αυτό που έμαθα μέσω έγκυρης πηγής για να το μαθουν οι συνυποψηφιοι.
 
Top