Επάγγελμα Αεροσυνοδός

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
βλεπω οτι κυριαρχει η αποψη του εξωτερικου κ ισως να εχετε δικιο.θα κανω μια προσπαθεια.ευχαριστω πολυ ολους για την βοηθεια.
 
Θα σου πρότεινα να καθορίσεις τις προσδοκίες που έχεις απο αυτό το επάγγελμα,να λάβεις όσο περισσότερο πληροφόρηση μπορείς και να απευθυνθείς στην εταιρεία για την οποία σε πληροφόρησα ποιό πάνω (Ηellenic Imperial).Mια επαφή μαζί τους θα σου δώσει "κάποια εικόνα" για τις συνθήκες.
 
victoriakyr":1kiiiwkx said:
βλεπω οτι κυριαρχει η αποψη του εξωτερικου κ ισως να εχετε δικιο.θα κανω μια προσπαθεια.ευχαριστω πολυ ολους για την βοηθεια.

Ειδα και πριν λιγες μερες καποιον να σου λεει να απευθυνθεις σε εταιρειες του εξωτερικου και κυριως της μεσης ανατολης.
Ειχα γραψει αρκετο καιρο πριν (δε μπορω να βρω αυτο το post) για μια φιλη μου που περασε απο μια συνεντευξη της emirates και ειχε παθει ενα σοκ γιατι ο πρωτος μισθος ξεκινουσε απο τα 700 ευρω περιπου(!!!) ,η ασφαλεια δεν ηταν καλη(δηλαδη ελεγε πως θα συνεχισει η εταιρεια να σε ασφαλιζει σε οποιο φορεα εισαι ασφαλισμενος ηδη) και οι αποζημιωσεις σε περιπτωση οποιουδηποτε ατυχηματος ηταν τραγικες.
Αν δεν εβλεπα με τα ματια μου το εγγραφο που της εδωσαν με τις παροχες κλπ της εταιρειας προς τους εργαζομενους δε θα το πιστευα.Ασε,που πρεπει να μενεις στη Μεση Ανατολη(αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο).

Διαβαζω ολα αυτα που γραφετε ολες αυτες τις μερες και πιστευω πως το επαγγελμα αυτο πρεπει να το αγαπας παρα πολυ για να αποφασισεις να το εξασκισεις(οπως ολα τα επαγγελματα αλλωστε),υπαρχουν παρα πολλες δυσκολιες και οσο να πεις εχει χασει την αιγλη που ειχε παλιοτερα.Επισης,εννοειται πως υπαρχουν και καλοι και κακοι επαγγελματιες σε αυτον τον κλαδο(οπως παντου).
Παρ'ολ'αυτα εγω θα σου ελεγα κυνηγησε το,αν ειναι ονειρο ζωης,μην το αφησεις,οποιες και αν ειναι οι δυσκολιες που θα αντιμετωπισεις απλα να εισαι προετοιμασμενη για να μη βρεθεις προ εκπληξεων και απογοητευτεις.
 
Δε βρήκα πουθενά πρόταση για τη Μέση Ανατολή!Για τις χώρες του Περσικού Κόλπου είδα αναφορά.Μήπως να το διόρθωνες για να μη δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις;Θα πρότεινα στην ενδιαφερόμενη φίλη μας να δεί απέυθείας τα site εταιρειών όπως eajyjet.com,airfrance.com,klm.com,ba.com,alitalia.com κλπ στα οποία υπάρχουν σαφείς πληροφορίες για τα τμήματα προσωπικού τους και τις διαδικασίες πρόσληψης.Κάτι που φυσικά για την Ελλάδα είναι "άπιαστο όνειρο"........
 
Η Emirates δεν είναι στη Μέση Ανατολή!
 
Ενδιαφέρουσα η άποψη ότι η Emirates και κατεπέκταση τα Εμιράτα δεν βρίσκονται στη Μέση Ανατολή.

Που να βρίσκονται άραγε? ε? Που να πήγαν? οεο!! Βολτίτσα?
Να το βάλουμε σε δημοψήφισμα!! Aμερική βρίσκονται? Αυστραλία ?ή μήπως Ευρώπη? Όποιος το βρει κερδίζει έναν χάρτη της περιοχής!!

Το γνωρίζω ότι είμαι off topic, ζητώ συγνώμη, αλλά δεν μπορώ άλλο με τα κουλά!!

Μου αρέσει ότι του έφταιγε η Connie, που δημιουργούσε και εσφαλμένες εντυπώσεις!!
 
COMPUTERISE,διορθώνω.Ήθελα να προσδιορίσω τη διαφορά ανάμεσα στις χώρες της Μέσης Ανατολής που βρίσκονται στη Μεσόγειο με αυτές του Κόλπου αν και υπάρχει θεωρία που τις διαχωρίζει και τις κατατάσει ξεχωριστά.Η επικρατέστερη άποψη είναι η δική σου.
 
skyfox στο ποστ που εστειλα πριν, εγραψα και διαφορα πραγματα, τα οποια τελικα εσβησα για να μη μειωσω ή προσβαλω το επαγγελμα της αεροσυνοδου ή του φροντιστη.

Λυπάμαι που θα στο πω, γιατί κι εγώ ήμουν στο χώρο και μπορεί να ξαναπάω κιολας, αλλλά τελικά αυτό που μένει είναι αυτό που κάνεις. Και αυτό που κάνεις είναι να σερβίρεις.
Πιστεύω ότι ελάχιστα μπορείς να βοηθήσεις, αν υπάρχει πραγματικό και ουσιαστικό πρόβλημα στα 35000 πόδια.
Και ότι έχει το Μακεδονία ΤV είναι κυρίως σωστές ενέργειες πιλότων αφενός, αφετέρου είναι οι εξαιρέσεις των εξαιρέσεων ανάμεσα στις χιλίαδες πτήσεις που γίνονται καθημερινά.
Σε όλες τις άλλες πτήσεις, σέρβιραν εκείνη την ώρα..

Για μένα δύο πράγματα μετράνε πέρα από την αγάπη για το αεροπλάνο. Τα 11 ρεπό το μήνα και το γεγονός ότι δεν έχεις κανέναν πάνω από το κεφάλι σου . 4-5 άτομα, σχεδόν πάντα διαφορετικά κάθε φορά που κάνουν ότι μπορούν με ξεκαθαρισμένους ρόλους για να ταξιδέψουν ασφαλείς και χαρούμενοι και αυτό να το "μοιράσουν" και στους επιβάτες. Γι αυτό πολλές φορές μου λείπει το αεροπλανάκι!

Take it easy skyfox! xxx
 
Alextreme":1laym6um said:
Λυπάμαι που θα στο πω, γιατί κι εγώ ήμουν στο χώρο και μπορεί να ξαναπάω κιολας, αλλλά τελικά αυτό που μένει είναι αυτό που κάνεις. Και αυτό που κάνεις είναι να σερβίρεις.
Λυπάμαι κι εγω που θα στο πώ Alextreme, αλλά φαίνεται ότι παρ'όλο που ήσουν στο χώρο, δεν ειχες και πολύ σχέση με το αντικείμενο, οταν νομίζεις οτι ησουν απλα "σερβιτόρος του αέρα"!

Alextreme":1laym6um said:
Πιστεύω ότι ελάχιστα μπορείς να βοηθήσεις, αν υπάρχει πραγματικό και ουσιαστικό πρόβλημα στα 35000 πόδια.
Προφανώς αναφέρεσαι στον εαυτό σου (ότι δηλαδη εσύ δεν μπορείς να βοηθήσεις) και οχι γενικά. Αν ήταν ετσι και το πλήρωμα ήταν διακοσμητικό και μονο για σερβιρισμα, τα αεροπλανα θα ηταν self service και οι εταιρειες θα γλίτωναν πολλά εκατομμύρια.
Οταν εχεις περάσει από αυτό το επαγγελμα και υποστηρίζεις ότι δεν μπορείς να βοηθήσεις και πολύ σε emergency situation εν πτήση, σημαινει ή οτι μπηκες μονο και μονο γιατι σου άρεσαν τα αεροπλάνα ή οτι δεν εμπεδωσες ουτε τα βασικά της εκπαιδευσης. Οτι απο τα δυο και να ισχυει, δεν ειναι καλή ιδεα να ξαναμπεις στο χώρο, τουλάχιστον για τους επιβάτες!

Ελπίζω να μην υπάρχουν πολλοί στο χώρο με την ιδια νοοτροπία :rolleyes: .
 
Που να απευθυνθω για να γίνω αεροσυνοδός

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο GP707.Με κάλυψες από όλες τις πλευρές.Αν δεν το αγαπάς και δεν τον πιστεύεις μην το κάνεις το επάγγελμα διότι την στιγμή που θα σε χρειαστούν 100-200-300 επιβάτες
θα πρέπει να ανταπεξέλθεις.Αυτοί δεν γνωρίζουν τι να κάνουν.Εσύ όμως το διδάχτηκες.Σε εσένα θα βασίζονται αγαπητέ alextreme.Δεν είναι όλα τα ατυχήματα θανατηφόρα.Πολλές φορές κατάφεραν αεροσκάφη σε κατάσταση
επείγουσας ανάγης να προσγειωθούν και το πλήρωμα να κάνει εκκένωση σε 1-2 λεπτά.Αν θυμάμαι καλά AIR FRANCE.

Παρόλα αυτά δικαιολογήσαι να έχεις αυτη την άποψη αλεξ διότι αυτό επικρατεί στις ελληνικές εταιρείες.Το ακούσαμε άλλωστε και απο τον ΜΙΚΕ512 πως τελικά τα ιπτάμενα πληρώματα τα επιλέγουν...για την τσαχπινιά τους.! :( .Και δεν ειρωνέυομαι προς Θεού.Είναι η απαράδεκτη πραγματικότητα του αεροπορικού κονσομασιόν ανεγκεφαλων υπευθύνων που νομίζουν πως ο επιβάτης ξαναπετάει με την εταιρεία τους διότι ήταν ''πεταχτές'' οι ιπτάμενες :shock: .

Και όλα αυτά την στιγμη που στο εξωτερικό ο επιβάτης εχει το δικαίωμα παραπόνων στην εταιρεία εαν δεν νιώσει ασφαλής με την συμπεριφορά μια ''τσαχπινας'' ιπτάμενης εν ώρα πτήσης που ενώ θα έπρεπε να κοιτάζει την ασφάλεια όλων εκείνη ΄΄τσαχπινίζει''

Χρονια πολλά σε όλους για τη σημερινή ημέρα.

Με αγάπη
skyfox
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top