Λάθος στο όνομα του εισιτηρίου

Δυστυχως και σε μενα προκυπτει παρομοιο προβλημα. Ο φιλος μου εκλεισε εισητηρια για Βερολινο με την Easy Jet μεσω διαδικτυου και εγραψε λαθος το ονομα μου. Αντι για Christina εγραψε Xristina!!! Πεταμε τελος Ιανουαριου. Θα θελα να ξερω αν θα χω προβλημα στο αεροδρομιο κ απο Θεσσαλονικη κ απο Βερολινο. Πρεπει να κανω κατι στο check-in; Ή μηπως θα πρεπει να επικοινωνησω με την εταιρεια; Με την οποια παρεπιμπτοντως προσπαθησα μια φορα να μιλησω και ο Ινδος κυριος (ετσι ακουγοταν) στη γραμμη δε μπορουσε να καταλαβει τι ελεγα, ουτε εγω αυτον γιατι η προφορα του ηταν τραγικα δυσκολη. Ας μου πει καποιος πως πρεπει να κινηθω. Ευχαριστω.
 
Προφανώς θα έχεις πραγματοποιήσει την πτήση σου.Αντιμετώπισες πρόβλημα με τη λάθος αναγραφή του ονόματος,αν ναι,πώς το χειρίστηκες το θέμα και τι αποτέλεσμα είχε;Θα ήταν καλό να γράψεις την εμπειρία σου διότι είναι συνηθισμένο πρόβλημα κι ερώτημα.Προσωπικά για όσους φίλους έχω κλείσει εισιτήρια επειδή είτε δεν έχουν πρόσβαση στο ίντερνετ είτε για διάφορους άλλους λόγους ζητάω πάντα την καινούρια ταυτότητα ή το διαβατήριο τους για να μην κάνω λάθος,αλλά μπορεί να συμβεί και αυτό.Θα θέλαμε λοιπόν να ακούσουμε την εμπειρία σου.
 
AirNewZealand":179yka12 said:
Υπάρχουν κάποιοι θεσπισμένοι κανόνες που ακολουθούνται. Στην προκειμένη περίπτωση, μάλλον ακολουθήθηκαν οι κανόνες των UN(United Nations)/ΕΛ.Ο.Τ. (=Ελληνικός Οργανισμός Τυποποίησης) Έτσι, ο δίφθογγος "μπ" όταν βρίσκεται στην αρχή της "λέξης", μετατρέπεται σε "B" και όταν βρίσκεται σε άλλη θέση μετατρέπεται σε "MP".
...

Online tool μετατροπής
http://www.passport.gov.gr/elot-743.html
 
Λαθος ενα γραμμα στο εισιτήριο μου

Καλησπερα,εκλεισα τηλεφωνικα ενα εισητηριο για Αθηνα/Ισπανια μεσω μιας ταξιδιωτικης και μου κανανε λαθος 2 γραμματα απο το επιθετο μου.
Πηρα τηλ και μου ειπε ο υπαλληλος του γραφειου κανενα προβλημα λεει δεν θα εχεις.
Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας.

Ευχαριστω πολυ!!
 
Καλησπέρα και από εμένα παιδιά...Και εγώ όπως και οι περισσότεροι από εδώ την πάτησα σαν πρωτάρης.Έκλεισα εισητήρια online μέσω της Ryanair και έχω κάνει ένα μικρό λαθάκι, αντί για Vasileios έγραψα καταλάθως Valileios μαζί με αυτό έχω κλείσει άλλα 2 εισητήρια ΣΩΣΤΑ ΟΜΩΣ ΑΥΤΑ...Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί νομίζω από το
άγχος θα τρελαθώ μολονότι ταξιδεύω πρώτη φορά με αεροπλάνο και με αυτή την εταιρία....Θα έχω πρόβλημα? Άν μπορείτε απαντήστε μου σύντομα...

Ευχαριστώ!
 
Καλησπέρα σας!
Έχω κάνει ήδη online check in με την ryanair για Αγγλία και επιστροφή και στο ονοματεπώνυμο μου έχω γράψει από λάθος Efthimios Efthimiou αντί του ορθού σύμφωνα με την ταυτότητα Efthymios Efthymiou. Όλα τα άλλα στοιχεία της ταυτότητας και της ημερομηνίας γέννησης είναι σωστά. Από την εμπειρία σας πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα, ειδικά κατά την επιστροφή? και αν ναι τι μπορώ να κάνω?
Σας ευχαριστώ πολύ!
 
λαθος ονομα σε κρατηση της easy jet

Καλημερα, και συγνωμη αν βρισκομαι σε λαθος section για το θεμα που ανοιγω.

Προ ολιγου εκανα κρατηση για πτηση απο Αθηνα προς Εδιμβουργο για τις 26/12. Απο μεγαλη απροσεξια και αφελεια το ονομα στην κρατηση εγινε με ελληνικους χαρακτηρες αντι για λατινικους.
Θα υπαρξει προβλημα; Αν ναι τι μπορω να κανω για να αποφυγω την εξτρα χρεωση της εταιριας για την αλλαγη του ονοματος; Ευελπιστω στην βοηθεια σας.

Ευχαριστω εκ των προτερων,
Αθηνά
 
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση έκανα τηλεφωνική κράτηση ενός εισητηρίου για Βενετία μέσω ενός site και σήμερα κατέθεσα τα χρήματα στη τραπεζα μόλις εγινε η επιβεβαίση και μου έστειλαν το ηλεκτρονικό μου εισητήριο διαίστωσα ότι η υπάλληλος είχε γράψει λάθος το πρώτο γράμμα του επιθέτου μου εμένα ξεκινάει από Φ και αυτή το εχει γραψει με Σ. Μου είπε ότι θα επικοινωνήσει με την αεροπορική και θα προσπαθήσει να το διορθώσει. Πρώτον υπάρχει περιπτωση να μη διορθωθει και δεύτερον σε αυτή την περίπτωση τι μπορώ να κάω εφοσον δε ευθύνομαι εγώ για το λάθος? Σημείωση στην κατάθεση μου στην τράπεζα στην αιτολογία μου είπαν να γραψω το ονομα μου με λατινικούς χαρακτηρες και αυτό έπραξα... Σας παρακαλώ ας μου απαντήσει κάποιος γιατί έχω αγχωθεί.
 
Καλησπέρα παιδιά.
Πετάω εγώ με ένα φίλο μου αύριο, από IST για BRE, αλλά σήμερα είδαμε ένα λάθος στο όνομα τις κράτησης ή καλύτερα μια παράληψη.
Ο φίλος μου έχει δύο ονόματα. Λέγετε Σπυρίδων-Νικόλαος και στην αγορά έβαλα μόνο το Spyridon.
Θα υπάρχει πρόβλημα;
Έχω στείλε ήδη μήνυμα στην airtickets και περιμένω να δω τι θα μου απαντήσουν
 
Top