Λάθος στο όνομα του εισιτηρίου

Γειά σας μια ερωτηση , εκανα κρατηση με την ryanair θεσσαλονικη -αθηνα - θεσσαλονικη .Το site ηταν στα ελληνικα και έβαλα τα ονοματα στα ελληνικά. Σημερα έκανα on line check in και (σε αντιθεση με αλλες περιπτωσεις που διαβασα στο internet ) το boarding pass μου , ειναι στα ελληνικα (ως καρτα επιβηβασεις) με όλα τα στοιχεία του στα ελληνικά.
Υπάρχει περιπτωση να αντιμετοπισω προβλημα επειδη τα ονοματα είναι στα ελληνικα?
 
Προφανέστατα και θα έχεις πρόβλημα... η επίσημη γλώσσα του Λίγδη είναι τα καλά τα Κορεάτικα και όχι τα Ελληνικά... μα πως μπόρεσες και έκανες τέτοιο ιστορικό λάθος? Να το διορθώσεις αμέσως και να κανονίσεις για εξιλέωση ένα ταξίδι στην μεγάλη λαϊκή πατρίδα...

υ.γ. τελικά μας μπζεκάζουν, είναι σίγουρο...
 
Αφου το site είναι στα Ελληνικά, έβαλες τα ονόματα στα Ελληνικά και σου τύπωσε boarding pass στα Ελληνικά, σε πτήση εσωτερικού, δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα;!;!;!;!
 
Καλησπέρα. Θα ήθελα κι εγώ να κάνω την ερώτησή μου. Σχετική με το θέμα, αν και λίγο διαφορετική. Σε λίγες μέρες γίνομαι υπήκοος ΗΠΑ όπου και διαμένω μόνιμα, και θα αποκτήσω αμερικανικό διαβατήριο. Κρατώ φυσικά και την ελληνική υπηκοόοτητα. Σε λίγο καιρό θα κάνω το πρώτο μου ταξίδι από ΗΠΑ προς Ελλάδα και Αγγλία (και πάλι πίσω στις ΗΠΑ) με δυο διαβατήρια, ελληνικό και αμερικανικό. Το ελληνικό μου όνομα ας πούμε ότι είναι Χριστίνα Παπαδοπούλου, και αυτό αναγράφεται και στο ελληνικό διαβατήριό μου (CHRISTINA PAPADOPOULOU). Το αμερικανικό διαβατήριο όμως θα γράφει CHRISTINA PAPADOPOULOU SMITH (υποθετικό κι αυτό το όνομα) αφού έχω νόμιμα εγκριθεί εδώ στην Αμερική για αλλαγή επωνύμου για να μπορέσω να πάρω του συζύγου μου.
Θα ήθελα να ρωτήσω σε ποιο όνομα πρέπει να κλείσω τα εισιτήριά μου για να μην αντιμετωπίσω πρόβλημα με τις αεροπορικές και/ή τον έλεγχο διαβατηρίων, για να ταιριάζουν τα εισιτήρια με το όνομα στα διαβατήρια. Στο μεν ελληνικό, Christina είναι το όνομα και Papadopoulou το επώνυμο, αλλά στο αμερικανικό διαβατήριο, το Papadopoulou θα αναγράφεται σαν 'middle name' και επώνυμο θα είναι το Smith. Σκεφτόμουν να τα κλείσω ως Christina PapadopoulouSmith (ή Papadopoulou Smith αν το σύστημα κράτησης επιτρέπει το κενό ανάμεσα στα ονόματα), απλά θέλω να ξέρω από κάποια αξιόπιστη πηγή αν υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσω πρόβλημα όπου δείξω το ελληνικό διαβατήριο επειδή δεν θα αναγράφει πουθενά το όνομα 'Smith'. Πρόκειται να ταξιδέψω ΗΠΑ-Αγγλία (απευθείας πτήση), Αγγλία-Ελλάδα (απευθείας πτήση), και Ελλάδα-ΗΠΑ (με ενδιάμεσο σταθμό, μέσω πιθανόν άλλης χώρας της ΕΕ).
Ευχαριστώ πολύ.
 
Από τη στιγμή που θα ταξιδέψεις με το αμερικάνικο διαβατήριο (σωστότερα, μόνο αυτό θα δείξεις), κλείνεις με ότι λέει το αμερικάνικο. Στην άφιξη δείχνεις το Ελληνικό διαβατήριο και περνάς και πιο γρήγορα τον διαβατηριακό έλεγχο.
Περίπου το ίδιο πρόβλημα είχα, καθώς το επώνυμό μου είναι διπλό. Τα συστήματα κράτησης της aegean, lufthansa, ba και άλλα πολλά έχουν δεχθεί το κενό ανάμεσα και προτείνω να κάνεις το ίδιο (Papadopoulou Smith).
Στην επιστροφή επίσης κλείσε με το πλήρες διπλό επώνυμο και δείξε στην αναχώρηση από τον Ελ Βελ το ελληνικό διαβατήριο. Αν σου πουν μα-μου δεν είναι σωστό το επώνυμο κλπ, δείχνεις το αμερικάνικο και καθάρισες. Στην άφιξη στις ΗΠΑ δείχνεις το αμερικάνικο. Τουλάχιστον εγώ με την Νοτιοαφρικάνικη και ελληνική υπηκοότητα αυτό κάνω στο πήγαιν-έλα από Γιοχάνεσμπουργκ. Πάντως το καλύτερο θα ήταν να ρωτήσεις το USA Department of State.
 
Και εγώ έχω ελληνικό και αμερικάνικο διαβατήριο και το επίθετό μου είναι λίγο διαφορετικά γραμμένο στο καθένα. Κάνω πάντα τα εξής και δεν είχα ποτέ πρόβλημα: Βγάζω το εισιτήριο με το όνομα όπως είναι γραμμένο στο αμερικάνικο διαβατήριο, δίνω το αμερικάνικο διαβατήριο σε όλα τα check-in (σε ΗΠΑ και Ευρώπη) και στον αμερικάνικο έλεγχο διαβατηρίων, ενώ δίνω το ελληνικό στον έλεγχο διαβατηρίων στην Ευρώπη (ποτέ δεν μου είπαν ότι το επίθετό μου είναι διαφορετικά γραμμένο).

Μην δώσεις το ελληνικό διαβατήριο στο check-in της πτήσης από Ευρώπη για ΗΠΑ γιατί θα σου πουν ότι δεν έχεις βίζα ή ESTA. Επίσης, σύμφωνα με τον αμερικανικό Νόμο, ως πολίτης ΗΠΑ είσαι υποχρεωμένη να χρησιμοποιείς το αμερικάνικο διαβατήριο για να μπαίνεις και να βγαίνεις από τις ΗΠΑ (δεν τους πειράζει αν χρησιμοποιείς ελληνικό διαβατήριο αλλού), οπότε δεν είναι καλό να λες ότι θα μπεις στις ΗΠΑ με το ελληνικό, δεδομένου του ότι τα στοιχεία του διαβατηρίου που δίνεις στο check-in στέλνονται στις ΗΠΑ πριν απογειωθεί η πτήση σου.

Αν είσαι μόνιμη κάτοικος ΗΠΑ και δεν σκοπεύεις να μείνεις πάνω από τρεις μήνες στην Ευρώπη, μπορείς εναλλακτικά να χρησιμοποιήσεις αποκλειστικά το αμερικάνικο διαβατήριο (και στον Ευρωπαϊκό έλεγχο διαβατηρίων). Απλώς θα σου το σφραγίσουν και ίσως είναι μεγαλύτερη η ουρά.

Όλα αυτά τα λέω από προσωπική πείρα.
 
Ευχαριστώ πολύ. Πράγματι οι ΗΠΑ έχουν αυτόν τον κανονισμό. Πιο πολύ με προβλημάτιζε ο έλεγχος διαβατηρίων στην Ευρώπη, σε περίπτωση που κάποιος μου δημιουργήσει πρόβλημα που είναι το όνομα διαφορετικό, αν τυχόν τσεκάρουν στο σύστημά τους το διαβατήριο σε σχέση με τα στοιχεία της πτήσης (επειδή όλες τις πτήσεις θα τις κλείσω με τα αμερικανικα στοιχεία και τα 2 επίθετα, ενώ το ελληνικό διαβατήριο αναγράφει μόνο το πατρικό μου επώνυμο). Για να είμαι ειλικρινής δεν ανησυχώ τόσο για την Ελλάδα, αφού κάθε φορά που μπαίνω στη χώρα απλά κοιτάνε το ελληνικό διαβατήριο και μου κάνουν απλώς νεύμα να περάσω, ούτε από μηχάνημα το περνάνε ούτε τίποτα :D Πιο πολύ για την Αγγλία αναρωτιόμουν, αλλά με αυτά που διαβάζω από εσάς δε θα πρέπει να έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.
Ναι, για ένα μήνα θα μείνω μόνο, οπότε υποθέτω ότι θα μπορούσα όντως να χρησιμοποιήσω παντού το αμερικάνικο διαβατήριο, αλλά πραγματικά αν μπορώ να αποφύγω τις ουρές (και κυρίως τις ερωτήσεις που δέχονται οι εκτός της ΕΕ), εφόσον έχω και διαβατήριο ΕΕ, θα το προτιμούσα :)

Ευχαριστώ και πάλι όλους για τη βοήθεια!
 
καλησπέρα σε όλους

θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να ρωτήσω το εξής:

ταξιδεύω σε 20 μέρες για ταϊλάνδη με ανταπόκριση αθήνα - λονδίνο -ταϊλάνδη και επιστροφή.
και σήμερα είδα ότι στο εισιτήριο μου υπαρχει ένα λάθος στο επίθετο.

τα Y του επιθέτου μου δεν έχουν γραφτεί με Y αντι για U

για παράδειγμα αντί να λέει PAPADOPOULOU γραφει PAPADOPOYLOY
ταξιδευω με British airways..

τI με συμβουλεύετε να κάνω?
λέτε να έχω πρόβλημα εάν δεν το αλλάξω?
 
Κατά πάσα πιθανότητα δε θα υπάρχει πρόβλημα, αλλά ο πιο έγκυρος να απαντήσει είναι η british airways. Δες εδώ.
 
Γεια σας και απο εμένα!
Το προβλημα μου ειναι το εξής: Έκλεισα στις αρχές Οκτωβρίου ενα εισητηριο για την παρακάτω διαδρομή:
Θεσσαλονικη -Κωνσταντινούπολη-Νεα Υόρκη και επιστροφή με Turkish airlines.
Η βλακεία η οποία έκανα ειναι οτι στη θέση του ονόματος έβαλα το επίθετο και στη θέση του επιθέτου το όνομα!
Υπό άλλες συνθήκες δεν θα ανησυχούσα πολύ αλλα ειναι η Αμερική στη μέση που με κάνει να αγχώνομαι!Πρωτον επειδή πρωτη φορα κανω τοσο μεγάλο ταξίδι και δεύτερον επειδή μου έχουν πει οτι στην Αμερική ειναι καπως υπερβολικοι με τον έλεγχο!Απευθυνθηκα στο αεροδρόμιο της θεσσαλονικης στην αεροπορική εταιρία και μου είπαν οτι λόγω Σαββατοκύριακου δεν μπορούν να κάνουν κάτι τώρα εκτός απο το να στείλουν ενα μήνυμα στα κεντρικά τους!Εμενα όμως με εχει φάει το άγχος!Τι πιστεύετε θα γίνει η αλλαγή απο την εταιρία;Η θα με βάλουν να το ακυρώσω και να το ξαναβγάλω το εισητηριο;Και αν υποθέσουμε οτι γίνεται αυτο το κλείνω ξανά στην τιμή που το πήρα ή σε αυτήν που ισχύει τώρα;please βοηθείστε!
 
Top