Miles & Bonus

  • Thread starter gm747
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι υπολογίζονται σε κυλιόμενη (ετήσια) βάση (όχι ημερολογιακό έτος). Συνεπώς τα επιπλέον μίλια που θα συλλεχθούν βοηθούν στην επόμενη ανβάθμιση ή διατήρηση εντός 12μηνου από την συλλογή τους.

Σχετικά με την διετία: πιθανώς σε αυτή την περίπτωση εντός του 2023 και μετά την αναβάθμιση/διατήρηση σε gold συλλέχθηκαν αρκετά μίλια για επιπέον διατήρηση και έτσι πήγε μέχρι το 2025. Κάπως έτσι είχε γίνει σε εμένα.

Συμπερασματικά, τα μίλια αναβάθμισης υπολογίζονται σε κυλιόμενη ετήσια βάση (όχι ημερολογιακό έτος). Σε περίπτωση περαιτέρω συλλογής από τα απαιτούμενα μπορεί να βοηθήσει κανείς την επόμενη αναβάθμιση/διατήρηση.
Λόγω του κυλιόμενου, μία συλλογή μιλίων μπορεί να βοηθήσει την διατήρηση/βελτίωση status έως και σχεδόν 2 ετών μετά (στο ακραίο σενάριο μεγάλης συλλογής ακριβώς μετά την προηγούμενη διατήρηση/βελτίωση status).
 
Στην gold αν έχεις πιάσει τα 12.000 μίλια που χρειάζονται για την διατήρηση της, τα επιπλέον που μαζεύεις δεν μετράνε στην διατήρηση για τον επόμενο χρόνο.
 
Δυστυχώς για διατήρηση βαθμίδας μετράει μόνο το 12μηνο πριν την λήξη της κάρτας. Τα υπόλοιπα air miles χάνονται.

Αντιθέτως τα air miles εξαργύρωσης συσσωρεύονται κανονικά, ορισμένοι έχουν γύρω στο εκατομμύριο.
 
Top