OA Crash YS-11 SX-BBR Κοζάνη 1976

  • Thread starter mxnk
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Re: OA Crash in 1976

Προ 25ετίας περίπου κατά την διάρκεια της _κοιμώμενης_θητείας μου στην Κοζάνη είχα ψάξει το θέμα Υπάρχει πόρσιμα της εκεί εισαγγελίας το οποίο είναι και αναλυτικότατο-υποθέτω είναι το πόρισμα της ΥΠΑ_ θυμάμαι οτι ο Κυβερνήτης ήταν ο Βασίλειος Σκιαδάς. Τότε πήγα και βρήκα τους δικηγόρους εκεί που είχαν ασχοληθεί και ένας νομίζω Νάτσινας ή Νάτσικας μου είπε οτι η Ο.Α προσπάθησε να τα φορτώσει όλα στον Κυβερνήτη. ¨Οντως θυμάμαι το μνημείο και το μημόσυνο που γινόταν τότε....Ίσως άμα έψαχνες Κοζάνη να τους 'εβρισκες
 
Re: OA Crash in 1976

Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες σας. Το καλοκαίρι μάλλον, θα ανέβω Κοζάνη για την έρευνα μου
 
Re: OA Crash in 1976

οι εφημερίδες τότε έγραψαν ότι μπήκε σε χαράδρα με νέφωση και έχασε το δεξί φτερό απο πρόσκρουση σε βράχο.Κλασική περίπτωση CFIT
Το YS-11A ηταν IFR και η Κοζάνη πρέπι να ειχε VOR και NDB οπότε και DME άρα θέλει ψάξιμο πως νόμιζε ότι έφτασε και κατέβηκε.
Τα YS-11A ενώ έβγαλαν πολύ αγγαρεία δεν μας πήγαν καλά. Είχαμε ακόμη ένα CFIT στη Βούλα η άτρακτος του οποίου ήταν για καιρό στο τέλος του 33R μπρρρ!!! στο δρομάκι που ένωνε τα δύο terminal.Ακόμη ένα στην πολεμική κόλησε τα AILERONS μεταφέροντας τον υπουργό αμύνης.
 
Re: OA Crash in 1976

Μαλιστα,αν και ξεφευγουμε απο το θεμα,μιας και μενω Βουλα εχω ακουσει απο τη μητερα μου για το αεροπλανο που επεσε εδω,το οποιο πριν πεσει εβγαζε ενα χαρακτηριστικο ηχο...Εκτος απο τον ηχο της προσκρουσης,που ηταν σα να επεσε βομβα(μου ειπε χαρακτηριστικα),μου ειπε οτι καταλαβε οτι επεφτε αεροπλανο καθως περιπου 10 δευτερολεπτα πριν ακουγοταν αυτος ο χαρακτηριστικος ηχος αεροπλανου που ειχε πιασει μεγαλη ταχυτητα(προς τα κατω βεβαια...).Θα ηταν καλο αν ειχαμε καποιον να μας πει και το αεροπλανο της Κοζανης,και μιας και μιλαμε για ιδια αεροπλανα,και για αυτο της Βουλας μιας και μπορει να συνδεονται τα δυστυχηματα...
 
Re: OA Crash in 1976

Ο κυβερνητης λεγοταν Σκιαδας.Ο συγκυβερνητης Ταρναρης.Ο γυιος του Ταρναρη πρεπει να προσεληφθη στην ΟΑ γυρω στα 1986. Ως πιλότος.
 
Re: OA Crash in 1976

πριν 4 χρονια υπηρετούσα ως μετεωρολόγος στο αεροπορικό απόσπασμα κοζάνης και είχα βρει εκεί κάποια έγγραφα για τα σήματα του σταθμού την ώρα του ατυχήματος,καθώς τα είχε ζητήσει η εισαγγελεια κοζάνης.
Προσπαθώ απο το google earth να εντοπισω το τόπο του ατυχήματος ,αλλα δύσκολο. ισως εντοπίζω 2 οικήματα (προφάνως εκκλησάκια) ΒΑ του Μεταξά. Μπορεί να βοηθήσει ο φίλος που κατάγεται απο εκεί?
και κάτι ακόμη, ο δρόμος που ανεβαίνει στον τόπο του ατυχήματος σε τι κατάσταση ειναι γενικά? τώρα έχουν λιωσει τα χιονια και θα ήθελα να πάω
 
Re: OA Crash in 1976

Επισκέφθηκα το σημείο την Μ. Παρασκευή και συνομίλησα με αυτόπτες μάρτυρες για το συμβάν για να ολοκληρωθεί η έρευνα μου. Ο δρόμος δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση αλλά περπατιέται. Καλύτερα όμως να ανέβεις με τζιπ γιατί έχει κάποια σημεία δύσκολα. Το σημείο είναι μια μικρή χαράδρα με ένα ξέφωτο, λες και το ξέφωτο έγινε εκεί για να "υποδεχτεί" το αεροπλάνο. Το μόνο κομμάτι του αεροσκάφους που έμεινε είναι ένα φτερό αλλά η περιοχή γύρω απο αυτό και όλο το ξέφωτο είναι γεμάτο με μικρά μικρά κομμάτια απο το αεροσκάφος. Το πολύ μέχρι τις 10 Μαϊου θα δημοσιευτεί η έρευνα μου και θα σας δώσω το λινκ για να δείτε πληροφορίες και φωτό. :D
 
Re: OA Crash in 1976

Πολυ ωραια.Περιμενουμε το αρθρο. :D
 
Re: OA Crash in 1976

το οποιο θα εχει και πορισμα! Γραμμένο στην καθαρεύουσα παρακαλώ!
 
Re: OA Crash in 1976

ανυπομονώ κι εγω για το άρθρο. Θα είναι ηλεκτρονικό ή θα δημοσιευτει σε κάποια εφημερίδα? να μας ενημερώσεις πότε και που.
 
Top