Συζητήσεις Ιπτάμενων Συνοδών

  • Thread starter Akis
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Anastasia5":1edkjogp said:
Νομίζω ότι δε καλούν για μετά τα 28. Υπάρχουν όμως στο χώρο και κοπέλες άνω των 30 αλλά είναι από παλιά εκεί. Όμως ο χρόνος θα δείξει επειδή ποτέ δε ξέρεις. Αν πληρείς τα προσόντα μπορεί να σε καλέσουν. Η προτίμηση είναι για κοπέλες μέχρι 25 αλλά δεν είναι και κανόνας αυτό, υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Επίσης για Αθήνα τι γίνεται; Nωρίς άρχισαν να καλούν με τη δεύτερη προκύρηξη. Καλούν με αλφαβητική σειρά; Eγώ έστειλα το βιογραφικό μου το Σάββατο και δε ξέρω αν έχω ελπίδα. Έχω ακούσει πολλά για μέσον κ απογοητεύομαι για το αν και να με καλέσουν θα με πάρουν στο τέλος. :?

Και κάτι άλλο ήθελα να σε ρωτήσω. Οι κοπέλες άνω των 30 που είπες, είχαν προσληφθεί σαν ιπτάμενες συνοδοί και εργάζονται ακόμη σε αυτή τη θέση ή έχουν μετακινηθεί αλλού;
Επίσης, ξέρω ότι υπογράφεις 6μηνη ή 8μηνη σύμβαση. Τι πιθανότητες υπάρχουν να ανανεωθεί; Αν είσαι καλή στα καθήκοντά σου, για παράδειγμα; Ή μόλις τελειώσει η σύμβαση μένεις ξανά άνεργη;
 
Αλήθεια μπορεί να εξουδετερωθεί μια "αεροσυνοδούλα" κατά τα λεγόμενα του κ. Κασσαβέτη αν "της τραβήξει μια σφαλιάρα" και είναι άντρας χειροδύναμος; δες από το σημείο στο 16:27 https://www.youtube.com/watch?v=UgeInoMsGOM
 
Δεν έχω ξαναεργαστεί στην Αιγαίου αλλά ανανεώνονται κάποιες συμβάσεις αν κ εσύ το επιθυμείς. Ξέρω όμως και πολύ κόσμο που τα παράτησε επειδή οι συνθήκες είναι εξαντλητικές και δεν αντέχουν για πολύ εκεί. Εγώ θέλω να το κάνω αυτό παράλληλα με μαθήματα. Είμαι και εγώ φιλόλογος αλλά αγγλικής. Καλή επιτυχία να χεις.
 
Kαι μια απορία προς το κοινό. Τα βιογραφικά κατά πόσο τα κοιτάνε; H παίρνουν τυχαία ορισμένα και αν πέσει το όνομά τους στα χέρια τους είσαι τυχερός; Καλούνε κ κοπέλες με lower μόνο ενώ η προκήρυξη γράφει άριστη γνώση αγγλικών. Ξέρετε αν κοιτάνε τα προσόντα ή αν παίρνουν τυχαία κάποια ονόματα για συνέντευξη;
 
Αναστασία δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά δε νομίζω οτι θα έχεις χρόνο να συνδυάσεις δεύτερη δουλειά αν τελικά σε επιλέξουν. Ακούγεται οτι πετάνε με minimoum rest ( ο ελάχιστος χρόνος μεταξύ των πτήσεων που είναι δώδεκα ώρες).. Όσο για τα βιογραφικά επειδή είναι τεράστιος ο όγκος δε νομίζω οτι δίνουν ιδιαίτερη σημασία, αγγλικά ,μικρές ηλικίες κ μια σχετικά καλή εμφάνιση.
 
Συγγνώμη, αλλά ήθελα να ξαναθέσω το ερώτημα,γιατί είναι πολύ σημαντικό για μένα,κι όποιος θέλει να με βοηθήσει, ας μου απαντήσει παρακαλώ.

''Kαι κάτι άλλο ήθελα να σε ρωτήσω. Οι κοπέλες άνω των 30 που είπες, είχαν προσληφθεί σαν ιπτάμενες συνοδοί και εργάζονται ακόμη σε αυτή τη θέση ή έχουν μετακινηθεί αλλού;
Επίσης, ξέρω ότι υπογράφεις 6μηνη ή 8μηνη σύμβαση. Τι πιθανότητες υπάρχουν να ανανεωθεί; Αν είσαι καλή στα καθήκοντά σου, για παράδειγμα; Ή μόλις τελειώσει η σύμβαση μένεις ξανά άνεργη;''

Ευχαριστώ!
 
Kleopatra ευχαριστώ για την απάντησή σου. Εγώ είμαι 26 και είμαι απόφοιτη αγγλικής φιλολογίας με ισπανικά πολύ καλά και γαλλικά σε μέσο επίπεδο. Αλλά δεν είναι το ίδιο με το να έχω ένα σκέτο lower. Γι αυτό ρωτάω έστω αν εκτιμούν κάποια πράγματα και αν σε ξεχωρίζουν από άλλους. Μου έχουν πει επίσης ότι έχουν καλέσει άτομα με πολύ ακμή(χωρίς να θέλω να θίξω κάποιον όμως το επάγγελμα απαιτεί καλή εμφάνιση έστω και στοιχειωδώς και η ακμή δεν είναι στις προυποθέσεις), λίγα παραπάνω κιλά και Β2 ΜΟΝΟ. Και αρχίζω να αμφιβάλλω αν όντως κοιτάνε τα βιογραφικά για να δω αν όντως αξίζει να περιμένω ή να πω ναι σε άλλες προτάσεις που μου έχουν γίνει.
 
EFFIE και εγώ δεν έχω ξαναδηλώσει για την Αιγαίου κ δε γνωρίζω πολλά, μόνο ότι μου έχουν οπει φίλες και γνωστές και ότι έχω δει σε πτήσεις μου γιατί πετάω συχνά με την εταιρεία. Έχω δει αεροσυνοδούς στην ηλικία σου αλλά ΥΠΟΘΕΤΩ ότι είναι παλιές και τις κρατάνε. Οι συμβάσεις ανανεώνονται ναι αλλά δεν είναι και διορισμός σε δημόσιο σχολείο, εννοώ μη περιμένεις μόνιμη καριέρα σε μια αεροπορική εκτός αν πας εξωτερικό που εκεί δεν έχουν κόλλημα με την ηλικία.
 
Effie αν και δεν εργάζομαι στην Αιγαίου, γνωρίζω λόγω του ότι είμαι στο χώρο και έχω γνωριμίες, ότι η εταιρία δε προχωρά σε μόνιμες προσλήψεις πλέον. Κάνει συμβάσεις εξάμηνες ή οκτάμηνες, τις οποίες μπορεί κ να ανανεώσει ανάλογα τις ανάγκες της και εφόσον κάποιος είναι καλός στη δουλειά του ή έχει κάποιο γνωστό. Τα τελευταία δε χρόνια, δεν ανανεώνει απαραίτητα αμέσως τη σύμβαση, ειδικά όταν αυτή λήγει μέσα στη χειμερινή περίοδο, αλλά λέει στα παιδιά ότι μπορούν αν θέλουν να μείνουν εκτός για λίγους μήνες συνήθως δύο έως τέσσερις και να τους ανανεώσουν πάλι όταν υπάρξει ανάγκη. Να ξέρεις όμως κάνουν δύο τρεις συμβάσεις και μετά τέλος, και πάλι αν ενδιαφέρονται να κρατήσουν κάποιον. .Όσων αφορά ηλικίες και κριτήρια, ξέρω ότι προσλαμβάνουν μέχρι τα 28. Οι μεγαλύτερες που υπάρχουν, είναι παλιές.
 
Effie αν και δεν εργάζομαι στην Αιγαίου, γνωρίζω λόγω του ότι είμαι στο χώρο και έχω γνωριμίες, ότι η εταιρία δε προχωρά σε μόνιμες προσλήψεις πλέον. Κάνει συμβάσεις εξάμηνες ή οκτάμηνες, τις οποίες μπορεί κ να ανανεώσει ανάλογα τις ανάγκες της και εφόσον κάποιος είναι καλός στη δουλειά του ή έχει κάποιο γνωστό. Τα τελευταία δε χρόνια, δεν ανανεώνει απαραίτητα αμέσως τη σύμβαση, ειδικά όταν αυτή λήγει μέσα στη χειμερινή περίοδο, αλλά λέει στα παιδιά ότι μπορούν αν θέλουν να μείνουν εκτός για λίγους μήνες συνήθως δύο έως τέσσερις και να τους ανανεώσουν πάλι όταν υπάρξει ανάγκη. Να ξέρεις όμως κάνουν δύο τρεις συμβάσεις και μετά τέλος, και πάλι αν ενδιαφέρονται να κρατήσουν κάποιον. .Γενικώς να ξέρεις δε τους ενδιαφέρει τόσο να επενδύσουν στο προσωπικό τους, γι αυτό και βγάζουν αρκετά συχνά προκήρυξη..Όσων αφορά ηλικίες και κριτήρια, ξέρω ότι προσλαμβάνουν μέχρι τα 28. Οι μεγαλύτερες που υπάρχουν, είναι παλιές.
 
Top