747 στην Ελλάδα

Σωστη η παρατηρηση σου. Ναι, ανα νηολογιο, οχι ανα "σκαρι". Αν προσεξες,πχ, στη λιστα εχω και το JY-AUB και το SX-TIB . Aυτο που δεν εχω υπολογισει (γιατι δεν εχει νοημα) ειναι ιδιο νηολογιο με αλλα χρωματα (πχ τα διαφορα σταδια του SX-FIN η του SX-DIE) ;)
 
Ντίαρ 747, μήπως έχεις και τη νοσταλγική λίστα; εκείνη δηλαδή των 747 που επισκέφθηκαν τουλάχιστον μία φορά το ένδοξο Hellinikon. Εκείνη η λίστα δε μπορεί να μεγαλώσει ξανά μάλιστα.
 
Hunting a Shadow":m5rclvlr said:
Ντίαρ 747, μήπως έχεις και τη νοσταλγική λίστα; εκείνη δηλαδή των 747 που επισκέφθηκαν τουλάχιστον μία φορά το ένδοξο Hellinikon. Εκείνη η λίστα δε μπορεί να μεγαλώσει ξανά μάλιστα.

Γιατι ειναι ηδη τεραστια! Αγαπητε H.A.S. αυτο ειναι στα πλανα μου, αλλα οχι με νηολογια (το οποιο ειναι πανδυσκολο) αλλα μονο ποιες εταρειες το εφεραν/εφερναν στην αεροδρομιαρα μας. Δεν εχω πηγη πχ, να βρω ολα της KLM, της Saudia, της Philippines κ.α. που ερχοντουσαν πριν το 1990 που αρχισα να παρατηρω εγω... Αλλα μια λιστουλα θα την ψησουμε, που θα παει? ;)
 
Προστίθεται και το F-GSKY της Corsair στην παραπάνω λίστα. ;)
 
Προστιθεται επισης το I-OCEU της Ocean AL.
Kαι το 4Χ-ΑXF απο τη φωτο του φιλου George https://www.airliners.gr/community/album ... pic_id=589 (κατι σαν να θυμομουν)
Επισης, εχει ερθει 2 φορες τουλαχιστον -200άρι της Atlas. Ξερει κανεις λεπτομερειες??? Edit: To ενα ηταν το Ν512MC, αρχες 2005.
To 744 της Saudi Arabian που ειχει κατεβει προληπτικα στις 9/11/2001, ποιο ηταν? Φωτο?
Ξερω επισης για SP της Iran, μια μερα που ειχε μεινει στο LGAV φραγκαλο ενα 310 τους, και το τζαμπο ηρθε να παρει τον κοσμο.

Ακομα, το πιο βασικο: ΠΟΙΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 747 ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΣΤΟ LGAV??? Feedback??? Απ οσο εχω ακουσει, ηταν μια Martinair, αλλα δεν ειναι confirmed.
 
F-HSEX στο Champions League (22/5)
VT-ESN Με τον Ινδό πρωθυπουργό τον Απρίλιο (26-28/4)
 
Καλησπέρα σε όλους τους airliners!

@seven4seven

Ακομα, το πιο βασικο: ΠΟΙΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 747 ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΣΤΟ LGAV??? Feedback??? Απ οσο εχω ακουσει, ηταν μια Martinair, αλλα δεν ειναι confirmed.

Πρέπει να ήταν το 747-300 της ΚLM (PH-BUV) στις 01.05.2001 (υπάρχει στη λίστα σου).

(πηγή: Αεροπορικό Λεύκωμα - 5 χρόνια Αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος, εκδ. 11Aviation Publications, φωτογραφία στη σελίδα 71).

Στο ίδιο βιβλίο υπάρχει και φωτογραφία του 747-400 της Saudi Arabian (σελ. 95), όμως δεν αναφέρεται το νηολόγιο.

Γιώργος
 
Γιωργο, καλησπερα. Στην αφιξη του PH-BUV (26/4/2001) ηταν εκει ενας γνωστος ( http://www.planepictures.net/netshow.php?id=14506 ) . Μακαρι να ηταν αυτη η πρωτη (αν και εχω ακουσει διαφορετικα).
 
Φίλε seven4seven έχεις δίκιο, τουλάχιστον ως προς την ημερομηνία.

Ίσως κάποιο άλλο μέλος του forum γνωρίζει ποιο ήταν το πρώτο 747 που προσγειώθηκε στο LGAV.

Γιώργος
 
Συγκλονισμενος, ελαβα σημερα απο φιλο χειριστη α/φων φωτογραφιες απο το αεροδρομιο των Χανιων, που απεικονιζουν το 747/Ε-4 της USAF με κωδικο 40787 σταθμευμενο σε τροχοδρομο. Δεν μπορω να ανεβασω τιποτα για προφανεις λογους, απλα ηθελα να πω καπου τον πονο μου... :wall: :wall: :thx:
 
Top