Aegean codeshares

Έχεις δίκαιο, ίσως λείπει ο συντονισμός. Από την άλλη πλευρά, τι επιλογή θα είχε η Α3 και όποια Α3 θέλει να ανοίξει δρομολόγιο σε κάποια αγορά της Αραβικής χερσονήσου; Στη Star Alliance δεν υπάρχει κάποιο αραβικό μέλος και γενικώς οι αραβικές εταιρίες δε φημίζονται για τη φιλικότητά τους προς συμμαχίες, και όσες είναι ανοιχτές για κάτι τέτοιο τείνουν περισσότερο προς Skyteam και Oneworld. Χωρίς καμία συμμαχία ή συνεργασία πάλι, μάλλον είναι αδύνατο να επιβιώσουν ακόμη και οι παραδοσιακές, ισχυρές αεροπορικές. Η Σαουδική Αραβία έχω την αίσθηση ότι δεν ταιριάζει πολύ με την μοντέρνα, απελευθερωμένη Ελλάδα... Αν ισχύουν οι παλιές αξίες της χώρας με συντηρητισμό, απαγορεύσεις και φόβο για πρόοδο, ίσως συναντήσουν εμπόδια.

Βέβαια, αν θέλει η A3 θα μπορούσε να εξυπηρετήσει το δρομολόγιο με δικό της αεροσκάφος και πλήρωμα, χωρίς codeshare, αλλά ίσως έχει άλλες προτεραιότητες. Γιατί όμως να το περιγελούμε; Εγώ το εκλαμβάνω ως εξής: επικεντρώνομαι στο δικό μου πτητικό έργο επιδιώκοντας το σχέδιο ανάπτυξής μου στις αγορές που κυρίως με ενδιαφέρουν και έχω επιτυχία, ενώ παράλληλα συμπληρώνω τα έσοδά μου με codesharing που δεν έχει κανένα απολύτως ρίσκο για μένα (ούτε οικονομικό ούτε άλλο). Στην ουσία λειτουργεί απλώς ως μεταπωλητής βελτιώνοντας τα ταμειακά της αποθέματα. Το μόνο που μπορεί να της καταλογίσει κανείς είναι ο συντηρητισμός που αγγίζει τα όρια της φοβίας να αναπτυχθεί με δικές της δυνάμεις, αλλά προφανώς απλώνει τα "πόδια" της όσο την παίρνει. Σε πολλά θέματα έχει γίνει υπόδειγμα βελτίωσης ποιότητας, εναρμονισμού με κανόνες και συμβουλές, ακόμη και καινοτομίας (εντός συμμαχίας και εκτός). Για να έχει κρατηθεί στην αγορά 25 χρόνια με αρκετές διακρίσεις και παρά τις παγκόσμιες αντιξοότητες, κάτι θα κάνει σωστά (μέσα σε όλα τα λάθη της, δεν αντιλέγω). Αυτό περιλαμβάνει πειθαρχία που πολλές φορές "πονάει".

Υπάρχουν αμέτρητα παραδείγματα του παλιότερου και πρόσφατου παρελθόντος εταιριών-μαμούθ (Panam, Continental, Air Berlin και άλλες) που μέσα στον ενθουσιασμό τους επένδυσαν σε εξαιρετικά γρήγορη και πλούσια σε ρίσκο ανάπτυξη και δεν είχαν καλά αποτελέσματα. Για μια πρώτη προσέγγιση σε μια αγορά λοιπόν, ίσως να μην είναι κακή ιδέα το codesharing, wet leasing ή άλλες μέθοδοι. Αφού εξοικειωθεί με τις ιδιαιτερότητες της αγοράς και κρίνει αν αξίζει να επενδύσει, ίσως προχωρήσει στο επόμενο βήμα με δικό της αεροσκάφος και πλήρωμα. Πάντα το πρώτο βήμα είναι προσεκτικό, αργό, μετρημένο. Διαφορετικά θα κάναμε προχειροδουλειές και "πυροτεχνήματα" που δεν ταιριάζουν πολύ στην εταιρική κουλτούρα της Aegean.
 
Η Aegean πετάει σε Jeddah/Riyadh και με δικά της αεροσκάφη. Το codeshare με τη Saudia είναι επιπλέον των δικών της πτήσεων.
 
Top