Aegean / Olympic Air ATR42/72

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας

GP707

Moderator
Staff member
Εγγραφή
04/05/2004
Μηνύματα
6.591
Likes
2.771
Περιοχή
LGAT, East Terminal
Website
www.flickr.com
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
AOA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAT
H A3 θα παραλάβει σύντομα 2 ATR72 τα οποία πέταξαν σήμερα MAD-SNN για βάψιμο. Είναι τα πρώην EC-KUL και EC-KVI, msn 809 and 824 τα οποία είναι αρκετά καινούρια. Ακόμα δεν έχει γίνει γνωστό αν θα αγοραστούν ή θα νοικιαστούν. Πάντως η κίνηση αυτή δείχνει τις προθέσεις της εταιρίας για επανένταξη των ATR72 (τύπος που είχε και παλιότερα από την Air Greece) για τις άγονες γραμμές.
 
Re: Aegean ξανά με ATR72

Τα οποία είναι πρώιν Swiftair και είχαν νοικιαστεί και τα δύο από την ΟΑ(wet lease) τον Ιούλιο .. :great:
 
Re: Aegean ξανά με ATR72

Επειδή δεν ξέρω που να το ψάξω, είναι 500ράκια?
Άντε, τώρα έχουμε αντίθετο δρομολόγιο για τους πιλότους. Απο πΟΑ-->Α3.
Ευκαιρία να ξανανοίξουν και το RHO-HER :great: ...
 
Re: Aegean ξανά με ATR72

Αρα επαληθεύεται μία από τις ειδήσεις που έλεγα.. Να τα τα ελικοφόρα της Aegean.... :)

Θα βγουν από το βαφείο την Πέμπτη που μας έρχεται.. Υπομονή μέχρι τότε για φώτο.
 
Re: Aegean ξανά με ATR72

OA701":1eqxd3ub said:
Επειδή δεν ξέρω που να το ψάξω, είναι 500ράκια?

Ναι είναι 500αρια και παραδόθηκαν όπως είπε ο GP707 σχετικά πρόσφατα, 08/08 και 10/08 αντίστοιχα. Άγονη γραμμή σημαίνει ελικοφόρο οπότε είναι μια καλή επιλογή της ΑΕΕ. Έτσι να υπάρχει και ποικιλία βρε παιδί μου. :cool:
 
Re: Aegean ξανά με ATR72

MSN Type Delivery date Registration
809 ATR 72-212A 07/08/2008 EC-KUL

824 ATR 72-212A 20/10/2008 EC-KVI
 
Re: Aegean ξανά με ATR72

:arrow: http://www.hellenicbusiness.gr/index.ph ... 12576.html
Αρχικά η ΟΑ τώρα και η Α3 με wet lease ελικοφόρα. Λογικά θα παραλάβουν και ATR42 ?? Αν δεν κάνω λάθος τα 72άρια δεν μπορούν να προσγειωθούν στα μικρά αεροδρόμια της χώρας??
 
Re: Aegean ξανά με ATR72

Υποθέτω πως εξαρτάται από τις άγονες γραμμές για τις οποίες έχει αιτηθεί η Α3. Προφανώς αν πετάξει προς αεροδρόμια συμβατά με τις απαιτήσεις του ΑΤ7, τότε δεν υπάρχει λόγος να πάρει κάτι άλλο.
 
Re: Aegean ξανά με ATR72

υπάρχει ένα λάθος που αναφέρει το site hellenicbusiness.
μιλαει για acmi πράγμα δύσκολο, διότι τα πληρώματα πρεπει να μιλάνε ελληνικά.
εκτός άν έχουν πληρώματα απο την swiftair που μιλάνε ελληνικά.
 
Top