Aegean SKG-ATH

SARIDAKIS VASILIS

First-Class-Member
Εγγραφή
29/04/2004
Μηνύματα
822
Likes
0
Περιοχή
Thessaloniki-Drama
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGKV
YAHOO
vasilisminoan7@yahoo.com
Πέταξα σήμερα με AEGEAN από SKG-ATH-CHQ .Ο λόγος που γράφω αυτό το μικρό report είναι η βλάβη στο SX-DVC
Από 09:00 στο Μακεδονία η πτήση μου για Αθήνα με Avro Α3 111 και ώρα αναχώρησης 12:00. Στο check in πρώτα, επιλογή θέσης παράθυρο από δεξιά και στις δυο πτήσεις και πάνω στο Sbaro για καφέ και φωτογραφίες
Ο καιρός μούχλα από την υγρασία σε χρήση μόνο ο 10-28 και η κίνηση μεγάλη...
Στα αξιόλογα της ημέρας για το Μακεδονία τα 4 Chinook
που απογειώθηκαν όλα μαζί και επέστρεψαν μετά από μισή ωρα.Δεν το έψαξα ακόμα αν ήταν Ελληνικά..
Μετά από λίγο βγήκαν 4 πυροσβεστικά και πήγαν στην πιστα που σταθμεύουν τα Canadair.Ένα από αυτά μόλις ξεκίνησε τους κινητήρες ντουμάνιασε τον τόπο
Σήμερα πέτυχα για πρώτη φορά τοT-214που πετούσε για την Pulkovo προς Αγία Πετρούπολη
Με όλα αυτά ήρθε η ώρα να πάω στην έξοδο 6 και να είμαι έτοιμος για επιβίβαση στο SX-DVC
Το Αvro έφτασε στις 11.25 χωρίς καθυστέρηση.Στην έξοδο κανείς από την Aegean 15 λεπτά πριν την αναχώρηση και αυτό άρχισε να με προβληματίζει.Μετά από λίγο ανακοίνωση για ώρα αναχώρησης 12.30 λόγο τεχνικού προβλήματος.Με δεύτερη ανακοίνωση αργότερα η ώρα άλλαξε σε 13:30
Επικοινωνία με τον seven4seven, που μου λέει ότι ετοιμάζεται το SX-DVE να έρθει να μας πάρει
Αυτό που μου έκανε τόσο θετική εντύπωση είναι το πόσο γρήγορα έφυγε αεροπλάνο από Αθηνά ήρθε έκατσε 15 λεπτά στην πιστα(εμείς μπήκαμε λίγο πριν την προσγείωση στο λεωφορείο) μας φόρτωσε και φύγαμε με μόνο μιάμιση ώρα καθυστέρηση
Πλήρη ενημέρωση μετά την επιβίβαση από τον κυβερνήτη (κ.Χατζηχρηστιδη)ότι το αεροπλάνο ήρθε από την Αθηνα για να μας παραλάβει και δεν μπήκαμε(για αυτούς που δεν κατάλαβαν τι έγινε)σε αυτό που είχε το πρόβλημα
Πολλά συγνώμη από όλους που τα συγνώμη στην Aegean μετά από μια ώρα καθυστέρηση συνοδεύονται εκτός από σνακ καφέ αναψυκτικό στο έδαφος και με μια δωρεάν πτήση εσωτερικού :great:
Φυσικά δεν ακούστηκε κανένα αρνητικό σχόλιο από κανένα επιβάτη

Η βαθμολογία μου για την τόσο καλή οργάνωση και ταχύτητα είναι φυσικά 10++

Η επόμενη πτήση μου για CHQ έγινε με το SX-BGK(Β733) χωρίς κάτι αξιόλογο
Η πληρότητα και στα 2 αεροπλάνα περίπου 90%

Ένα συγνωμη στον Τάσο (ansarigi) που δεν κατάφερα να τον δω στο LGAV

Σε oσους τους έλειψε η Σκιάθος μια σημερινή από το FL210 μεσα από το SX-DVE
 
malfunction

VERY NICE... telika h AEGEAN exei kefakia!!! mpravo tous eilikrina!! h vlavh omws? mathame ti egine?
 
Το σνακ καφέ/αναψυκτικό η Aegean το προσφέρει και όταν η πτήση έχει καθυστέρηση λόγω καιρού
Δυο φορές μου έτυχε στο SKG σε 2ωρη καθυστέρηση λόγω ομίχλης
 
antonis_athens":1mm9hpmr said:
Λ.χ. Το σνακ , ο καφές , μπορεί να φαίνονται λεπτομέρειες για κάποιους όταν όμως περιμένεις με νεύρα την καθυστέρηση, είναι ότι καλύτερο για κάλμα...

Μιά άλλη σημαντική λεπτομέρεια είναι η ενημέρωση. Το χειρότερο είναι να μην ξέρεις που οφείλεται η καθυστέρηση και πότε θα γίνει η πτήση. Και δεν εννοώ το "DELAYED 20:30", όπου το 20:30 είναι το πρώτο ψέμα που βρήκαν να πουν ενώ ξέρουν ότι είναι 23:30 και βάλε... :cry: :cry:

Κώστας
 
Συγνώμη αλλά εγώ αισθάνομαι ριγμένος. Γιατί όταν εμάς η Α3 μας γύρισε πίσω από τα Ιωάννινα πάλι στην Αθήνα ενώ το α/φος βρισκόταν 30 μέτρα από το έδαφος και μας είχαν στο αεροπλάνο (χωρίς να μας εξηγήσει κανείς, παρά μόνο όταν φτάσαμε στην Αθήνα) από τις 12:55 μέχρι τις 15:00+ και πήγε η ψυχή όλων στην Κούλουρη μετ' επιστροφής, δεν μας έδωσαν τίποτα.
 
Top