Aeroflot news

panos_":1qlux4ze said:
Φαίνεται πως ο αντικαταστάτης του TU-154 είναι ,τουλάχιστον οπτικά, το ίδιο εντυπωσιακός
Ε, όχι δα!!! :wall:
Η μέρα με τη νύχτα (δεν μπορώ να βρώ πιο extreme έκφραση).
 
GP707":lmw6084f said:
Η μέρα με τη νύχτα
+1 τουλάχιστον.
Ακόμα και εγώ που δεν σκαμπάζω και πολλά από ιπτάμενα μέσα που τους λείπει η σημαντικώτερη πτητική διάταξη (το στροφείο, ντε), βρίσκω εντυπωσιακό και (σχεδόν) μοναδικό (unique) το 154, ενώ το SSJ μου φαίνεται να εντάσσεται στη συνομοταξία των κοντόχονδρων Μπονγκοειδών...
Συγνώμη αν διέπραξα κάποια βεβήλωση - υποκειμενική γνώμη εξέφρασα :mrgreen:
 
Συμφωνώ και εγώ με τους προλαλήσαντες GP και vassdel.Το TU154 μπορεί να ήταν κακάσχημο :D και πρωτόγονο,αλλά είχε μιά δική του "προσωπικότητα".Ετούτο δώ είναι σκέτη αντιγραφή τού A319 (χωρίς τά winglets όμως)....

Οσο γιά την ιδιωτικοποίηση τής Αεροφλότ,έχει ενδιαφέρον να δούμε ποιός ή ποιοί θα είναι οι ιδιοκτήτες.Ωστόσο,εύχομαι να πάη καλά η εταιρία και με το νέο ιδιοκτησιακό καθεστώς,άν και οι Ρώσοι δέν έχουν ακόμη ωριμάσει στους κανόνες τής ελεύθερης αγοράς-αυτό τουλάχιστον έχω καταλάβει από συζητήσεις με συγγενείς και φίλους που έχουν εμπορικές συναλλαγές με την πάλαι ποτέ κραταιά Ρωσική αυτοκρατορία.....
 
Μπορεί να μην είναι το ίδιο ξεχωριστό με το μοναδικά πανέμορφο TU154, άλλα εγώ το βρίσκω εξαιρετικό. Σίγουρα μοιάζει με άλλα παρόμοια αεροσκάφη, όπως και το TU154 έμοιαζε με μοντέλα της εποχής του (B727), άλλα σίγουρα ο καθένας το βλέπει διαφορετικά! :)
 
Εντάξει, εννοείται πως η ομορφιά είναι εντελώς υποκειμενική και πως το SSJ, αν μη τί άλλο, δεν είναι άσχημο.
Απλά, το SSJ μπορείς εύκολα να πεις ότι μοιάζει - αν δεν είσαι και πολύ γνώστης - με πολλά άλλα σύγχρονα αεροσκάφη. Αντίθετα το Tu-154 μοιάζει μόνο με το 727 (που και σε αυτό καταλαβαίνεις τη διαφορά, αν έχεις κάποιες γνώσεις).
Η αντίρρησή μου (και πιστεύω και του GP), ήταν στον όρο "εντυπωσιακός" που χρησιμοποίησες. Για να είναι κάτι "εντυπωσιακό", πρέπει εκτός από όμορφο, να έχει και κάποια στοιχεία "μοναδικότητας" ή πρωτοποριακού σχεδιασμού. Υποκειμενικά πάντα, θεωρώ πως το SSJ είναι απλά ένα όμορφο αεροσκάφος (δύσκολα βέβαια θα χαρακτήριζα κάποιο αεροσκάφος άσχημο, αλλά τέλος πάντων :twisted: ).

Καλή σου μέρα :mrgreen:
 
κι νέο δρομολόγιο της Aeroflot

οι πτήσεις ξεκινούν από 1 Ιουνίου

SVO - KRK KRK - SVO
0940 - 1000 1120 - 1530

με πιθανό αεροπλάνο το SSJ

η πώληση των εισιτηρίων ξεκινάει από την επόμενη βδομάδα ;)
 
Άρθρο του CAPA για τα σχέδια των Ρώσων να βαδίσουν στα χνάρια των TK, EK, AY κλπ καθώς και για τις προκλήσεις που θα αντιμετωπίσουν
Aeroflot in recent months has been stepping up its marketing of sixth freedom traffic flows, namely from Asia to Europe via Moscow. Being at the eastern periphery of Europe, Aeroflot's hub is conducive for traffic to/from the east as otherwise it is necessary to backtrack, and by quite a few hours is from the western-most parts of Europe....
:arrow: http://centreforaviation.com/analys...-yet-challenging---sixth-freedom-market-93804
 
Η συνεργασία Turkish και Manchester Utd έλαβε τέλος και τη θέση της πήρε η Aeroflot για τα επόμενα 5 χρόνια! http://rt.com/business/aeroflot-manchester-united-sponsor-818/

Εκτιμούν ότι 18 μύρια Ρώσοι είναι υποστηρικτές της United.
Νομίζω ότι δε θα αργήσει η ώρα που θα δούμε κάτι ιπτάμενο-φωτογραφικός στόχος από Aeroflot στα χρώματα της ομάδας!
 
Ορίστε και το επετειακό αεροσκάφος των 90 ετών της Aeroflot. Ο χρωματισμός είναι αποτέλεσμα διαγωνισμού στον οποίο μπορούσε να λάβει μέρος ο καθένας, δυστηχώς δεν πρόλαβα να ολοκληρώσω την δική μου πρόταση...η οποία και θα κέρδιζε φυσικά :D
 
O Χριστός κ η Παναγία, αμαρτία το Σουκόι :shock: :rolleyes: Του λείπει ένα "make love not war"...
 
Top