Αεροσκάφη που αποχώρησαν από την ΟΑ

ΤΟ ΜΟΙΡΑΙΟ FALCON ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΑΖΗΤΗΤΑ
 
Kατατοπιστικοτατος
 
Hastaroth":3bvejna2 said:
Δέν νομίζω οτι είναι έτσι,γιατί στό σχόλιο τής φωτογραφίας λέει οτι το αεροσκάφος μετέφερε επιβάτες.

Ισως αυτό που διακρίνεται στην ουρά και μοιάζει μέ refuelling boom νά είναι κάποιο είδος πτυσσόμενης κεραίας.
Refuel probe είναι αλλά μπορεί το αεροσκάφος να έχει και θέσεις μέσα όντως, δηλαδή χρησιμοποιείται και ως μεταφορικό...
 
Μπορεί να είναι κι'έτσι.ίσως το μισό τής ατράκτου (το μπροστινό) να είναι θάλαμος επιβατών και το υπόλοιπο (πίσω) να έχη fuel tanks.

Εγώ πάντως δέν θα ταξίδευα σέ τέτοιο πράγμα,ιδιαίτερα άν μού έδιναν θέση στο κέντρο.Αρκετό είναι να έχω τά fuel tanks τού αεροπλάνου κάτω από τά πόδια μου,δέν είναι ανάγκη να έχω κι'άλλα πίσω από την πλάτη μου :D

Τώρα όσον αφορά τί θά μπορούσαν να τά κάνουν τα 707 εδώ στην Ελλάδα.....αρκεί να θυμίσω οτι το ένα από αυτά το είχε κάνει freighter η ΟΑ αλλά δέν είχε πληρώματα να το πετάνε.....
 
Hastaroth":2wbrsltv said:
Τώρα όσον αφορά τί θά μπορούσαν να τά κάνουν τα 707 εδώ στην Ελλάδα.....αρκεί να θυμίσω οτι το ένα από αυτά το είχε κάνει freighter η ΟΑ αλλά δέν είχε πληρώματα να το πετάνε.....
Τι εννοείς ακριβώς; Ότι δεν είχε καθόλου πληρώματα 707, ή ότι δεν έφταναν και για το cargo; Συγγνώμη, αλλά δεν ισχύει ούτε το ένα, ούτε το άλλο, απ' ότι ξέρω.
 
M2000-5":2qix6ncn said:
Θα προσέξατε βέβαια ότι το ένα Βενεζουέλικο 707 έχει μετατραπεί σε tanker κάτι που θα μπορούσαν να κάνουν
και εδώ δίνοντάς τα στην Π.Α. , αλλά που τέτοιες πολυτέλειες και forecasting.... :evil: :evil:

Ξάδερφε... η ιδέα σου είναι πολύ ωραία και αν μπορούσε να πουληθεί θα ήταν καλύτερη ακόμα. Η Ελλαδίτσα/δάρα μας είναι και μικρούλα και πεταχτούλα, εάν αποκτήσουμε και F.tanker, θα είναι σα να έχεις πιτσαρία στο Παγκράτι με πελατεία στο Σύνταγμα, το delivery να γίνεται με παπάκι και αγοράζεις και ένα βυτίο για τροφοδοσία καυσίμων, έτσι για να μη ξεμείνει το παπί από βενζίνη κάπου-κάποτε στο Ζάππειο.
 
crazy pilot":1g0ejdcz said:
Hastaroth":1g0ejdcz said:
Τώρα όσον αφορά τί θά μπορούσαν να τά κάνουν τα 707 εδώ στην Ελλάδα.....αρκεί να θυμίσω οτι το ένα από αυτά το είχε κάνει freighter η ΟΑ αλλά δέν είχε πληρώματα να το πετάνε.....
Τι εννοείς ακριβώς; Ότι δεν είχε καθόλου πληρώματα 707, ή ότι δεν έφταναν και για το cargo; Συγγνώμη, αλλά δεν ισχύει ούτε το ένα, ούτε το άλλο, απ' ότι ξέρω.

Εγώ πάντως είχα διαβάσει σέ ένα άρθρο εκείνη τήν εποχή οτι κάπως έτσι ήταν η απάντηση τής ΟΑ σέ επιστολή Κρητικών αγροτικών συνεταιρισμών που αναρωτιόντουσαν γιατί η ΟΑ δέν μπορούσε να μεταφέρη τά προϊόντα τους στην Αθήνα.Περισσότερες λεπτομέρειες δέν θυμάμαι αλλά μού είχε κάνει εντύπωση αυτό.
 
Ενα απο τα 707-351C που ειχε αγοραση απο την NW ειχε μετατραπη σε "φορτηγο" μαλλιστα εκανε εβδομαδιαια δρομολογια απο/προς Τριπολη, Αμστερνταμ και Λονδινο.
 
Top