Airspace Traffic monitoring

Η Ελλάδα και η Βοσνία δεν έχουν αναγνωρίσει το Κόσοβο ως ανεξάρτητο κράτος και η εναέρια κυκλοφορία κάτω από το FL21 ελέγχεται από την Πρίστινα (από το FL21 και πάνω τον έλεγχο ασκεί το ουγγρικό FIR). Συνεπώς -χωρίς να έχω χρόνο να το επιβεβαιώσω- συνάγω ότι πρέπει να έχει κάποια σχέση.
 
Last edited:
Λιγη ώρα πιο πριν, (ήμουν στο Πρίζρεν του Κοσόβου), περνούσαν 2 πτήσεις απο Ευρώπη προς Αθήνα της Aegean.
Υπέθεσα και εγω ότι είναι λόγω το εναέριου χώρου, αλλά γιατί οι άλλες πτήσεις πέταξαν κανονικά πάνω απο τον εναέριο χώρο του Κοσόβου;

Π.χ. τώρα 16:00 περνάει και η Α3 625 καθώς και η Α3 541

1697202181869.png
 
Last edited:
Έχει να κάνει με το ποιος ασκεί έλεγχο σε ποιο ύψος. Τα αεροσκάφη που είδες δεν μιλούν με Πρίστινα αλλά με ελεγκτές στην Ουγγαρία. Το Κόσοβο δεν εισπράττει καν τέλη υπέρπτησης από αυτές τις πτήσεις.
 

20231012-A3731-log par SV1XV, on ipernity

Ασυνήθιστη διαδρομή για την πτήση A3-731 από Μάλτα για Αθήνα το απόγευμα της περασμένης Πέμπτης 12 Οκτωβρίου.
 
  • Wow
Reactions: SK
Δεν φαίνονται τα στοιχεία του αεροσκάφους, αλλά από το FR24 προκύπτει το G-JZHG (B737-800).
 
Ώπ τι έχουμε εδώ;
Boeing 777 από Νυρεμβέργη Θεσσαλονίκη χωρίς κανένα άλλο διακριτικο.
IMG_20231018_053810.jpg
 
Είχα καιρό να μπω στο Flightradar24 και έπαθα πλάκα με το πόσα τούρκικα drones τριγυρνάνε συνέχεια στα όρια των FIR Athens / Istanbul. Πραγματικά θα αλλάξουν όλοι οι πόλεμοι στο μέλλον και τα drones / robot θα κυριαρχούν !
 
Top