Airspace Traffic monitoring

Aυτό είναι μια λογική εξήγηση .... αυτό θα σήμαινε βέβαια ότι δεν υπήρχε ΑΤR42 "διαθέσιμο"...;! Θα μου πεις 2 εχουνε μείνει και οργώνουνε το Αιγαίο....
 
Last edited:
Abort στην επιστροφη για Σητεία και divert προς Αλεξανδρουπολη ...το αγαπημενο SX-TEN συνεχιζει να οργώνει το Αιγαίο....


gyrologos1.jpg
 
Θα τους κατεβασαν Αθήνα σήμερα....αυριο βραδι με ΟΑ θα πεταξουν Θεσσαλονικη και Δευτερα πρωι για Σητεία μέσω Ροδου, Καρπαθου και Κάσου... αν δεν φυσαει....
 
Δεν ξέρω αν ειναι το σωστό topic αλλά έχει κανείς ιδέα τι είναι όλα αυτά που εμφανίζονται τους τελευταίους μήνες σε σταθμευμένα ή και σε scrapped αεροπλάνα; Εμφανίζονται ακόμα και για αεροσκάφη που πλέον πετάνε με άλλο registration όπως το πρώην SX-DGK (νυν XU-726)
 

Attachments

  • IMG_9434408FE734-1.jpeg
    IMG_9434408FE734-1.jpeg
    364,5 KB · Προβολές: 32
  • IMG_CAA88E37A7BE-1.jpeg
    IMG_CAA88E37A7BE-1.jpeg
    1 MB · Προβολές: 31
  • IMG_27F06C54A231-1.jpeg
    IMG_27F06C54A231-1.jpeg
    678,5 KB · Προβολές: 30
Αυτήν την στιγμή προσεγγίζει η Aegean 4079 ( SX-NAD ) το DXB. Είναι η πρωθυπουργική πτήση προερχόμενη από την Μπενγκαλούρου στην Ινδία.

2 ενδιαφέρουσες επισημάνσεις:

1. Πρώτη φορά θα βρεθούν στο DXB ταυτόχρονα δυο αεροσκάφη της Aegean, καθώς στο έδαφος βρίσκεται ήδη το SX-NEK που εκτέλεσε την τακτική πτήση 958 από Αθήνα.

2. Η παράξενη πορεία του αεροσκάφους αφού φαίνεται ότι παρέκαμψε σχεδόν πλήρως την θάλασσα πήγε βόρεια προς Πακιστάν και μετά δυτικά. Υπάρχει κάποιος ETOPS περιορισμός στην Aegean που να επέβαλλε τέτοια πορεία;

 
Το Α321neo ως τύπος έχει πιστοποίηση ETOPS-180, αλλά οι κανονισμοί απαιτούν αντίστοιχη πιστοποίηση και των κινητήρων και της εκάστοτε εταιρείας (πληρώματα, συντήρηση κινητήρων, διαδικασίες, κ.λπ.)

Χωρίς να έχω πρόσβαση σε στοιχεία, υποψιάζομαι ότι η Α3 δεν έχει καμία ETOPS πιστοποίηση και άρα η πτήση πάνω από την Αραβική Θάλασσα (1000ΝΜ πάνω από θάλασσα) έχει μεγάλους περιορισμούς.

Ωστόσο, δεν νομίζω ότι κάθε 321 είναι αυτόματα ETOPS certified. Θυμάμαι ότι το ETOPS αφορά μόνο το 321LR.
 
Last edited:
Είναι η πρωθυπουργική πτήση προερχόμενη από την Μπενγκαλούρου στην Ινδία.
Η πρωθυπουργική είναι η HAF352B που έφυγε πριν είκοσι λεπτά από Ντόχα. Μήπως είναι κάποια συνοδεία της Aegean η οποία κιόλας δεν πέρασε καν από Ντόχα που βρισκόταν ο Π/Θ
 
Χθες εμφανίσθηκε στο FR24 το ουκρανικό πολιτικό An-12B UR-CNN, στην Ελευσίνα, προερχόμενο από Φρανκφούρτη και συνεχίζοντας για Σκόπια! Προφανώς το FR24 δεν γνωρίζει την Ελευσίνα και έχει παύλες.

EDFH-LGEL CVK7072 (προσγείωση 16:46)
LGEL-LWSK CVK7073 (απογείωση 17:56)

Ξέρουμε κάτι για την πτήση αυτή ?
 
Last edited:
Screenshot 2024-02-24 at 17.52.40.png

Σε τέτοια πρωθυπουργικά ταξίδια, επίσημες επισκέψεις και για κλείσιμο συμφωνιών, υπάρχει συνοδεία από δημοσιογράφους, διπλωμάτες, επιχειρηματίες, πολυπληθής ομάδα. Λογικά, πήγαν και ήρθαν με το SX-NAD, αν κρίνω από το ιστορικό των πτήσεων.

O ΠΘ ήταν 20-22 στην Ινδία και 23-24 στην Ντόχα.
 
Top