Airspace Traffic monitoring

Re: Hellenic Airspace Traffic monitoring

Μην απελπίζεστε.
Το σαιτ του Δημήτρη έχει ελπίδες.
Τα καλά λόγια είναι παρακάτω.

Μάστορα, μη προτρεχέτω η γλώττα της διανοίας. Δεν πρόκειται για το ραντάρ του Βενιζέλος.
Πρόκειται για δέκτες ραδιοερασιτεχνών που συλλέγουν τα στοιχεία και στη συνέχεια τα
διοχετεύουν σ΄ έναν server. Είναι ιδιώτες. Αν αύριο εσύ που μένεις για παράδειγμα στην Ικαρία,
στήσεις έναν δέκτη θα καλύψεις την περιοχή. Είναι αντίστοιχο του AIS για τα πλοία......

Θα μου φαίνονταν παράξενα αν ίσχυε το ίδιο και για τα πλοία, στην ίδια περιοχή. Έλα όμως που δε
συμβαίνει...
Μπες στο syros-observer και θα δεις.
Και αν και τότε δεν πειστείς, δώσε μου 500 ευρουλάκια να εγκαταστήσω εγώ τον εξοπλισμό.
Τόσο κοστίζει η επαναφορά του Αιγαίου στην Ελλάδα.....
Είπαμε ρε παιδιά να είμαστε πατριώτες, αλλά να μη λέμε και ό,τι θέλουμε.

Το θέμα είναι τεχνικό και μόνο.
Σήμερα υπάρχουν 2 θέσεις λήψης, Αθήνα και Θεσ/κη, και κάθεμία έχει περιορισμούς ανάλογα την
εγκατάστασή της. Έτσι ήτανε στην αρχή και με τα πλοία. Αν λειτουργήσουν και άλλοι σταθμοί, από
Ανατολική Ελλάδα και Κρήτη, τότε μπορούμε να το ξανασυζητήσουμε. Ας μη βιαζόμαστε να βγάζουμε
συμπεράσματα. Δεν είναι "σύμπτωση" αλλά τεχνικό θέμα.

κίνηση αεροπλάνων πάνω από την Ελλάδα.. - Acrobase
http://www.sv1lh.net/rdr/ δυστυχώς δεν περιλαμβάνει όλη την επικράτεια γιατί δεν έχουμε εδώ
στα νησιά εθελοντές...

19-04-10, 09:40. Απίστευτο όλα τα αεροπλάνα που πετάνε στον αέρα τώρα!!!!!
Aυτο για Eλλαδα!!!!!!!! http://www.sv1lh.net/rdr/ :beer2: Eυρώπη αυτό ...
http://www.thegreekz.com/.../t-539928.html -

Update: Βρήκα στο airliners.gr ότι υπάρχει το site ενός Έλληνα στην διεύθυνση
http://www.sv1lh.net/rdr/ το οποίο παρουσιάζει την κίνηση αεροπλάνων στον ελλαδικό χώρο
και μάλιστα μετά από μια πρώτη ματιά βλέπω ότι παίζει μια χαρά! Συγχαρητήρια λοιπόν στον φίλο!

Το κακό έγινε όμως
Ανακάλυψαν ελέφαντα στην Ελλάδα και το αναδημοσίευσαν σε πολλά σαιτ
και το έκαναν και εθνικό θέμα άντε τώρα να αποδείξεις ότι δεν είσαι ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ
και ξεσηκώθηκαν και οι παραμεθόριες περιοχές
Links on "EΛΛΗΝΙΚEΣ EΝΟΠΛEΣ ΔΥΝΑΜEΙΣ" | Facebook
ΚΕΝΤΡΙ: Η Ώρα της Γης στην Άρτα...
ΕΘΝΙΚΟ FORUM: ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΡΑΝΤΑΡ ΤΟΥ ..
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΕΦΕΔΡΩΝ ΕΝΟΠΛΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ (Π.Σ.Ε.Ε.Δ ...
Lesvos Blogs » Εν Λέσβω » May 1, 2010 » Όλα τα μπλογκ του νομού
Serres Blogs » άρθρα από Λευτερης Μαραγκακης » Όλα τα μπλογκ του ..

Αυτά είναι τα ψιλά γράμματα που έγραψα παραπάνω σε έναν φίλο χομπιστα.
ένας άλλος φίλος έγραψε τα παρακάτω.
Πόσο θα κόστιζε π.χ. στην Aegean ή στην Olympic να εγκαταστήσουν από έναν τέτοιο δέκτη σε
κάθε μεγάλο αεροδρόμιο ώστε να καλυφθεί όλος ο ελληνικός εναέριος χώρος;
Με κόστος περίπου 500 ευρώ ανά δέκτη και μόνη άλλη προϋπόθεση ένα PC και μια σύνδεση
στο internet, δεν θα ήταν ωραίο οι αεροπορικές εταιρίες να βάζανε από έναν σε Αθήνα,
Θεσσαλονίκη, Χανιά, Ρόδο και Αλεξανδρούπολη για να μπορεί και ο Έλληνας (και όχι μόνο)
ταξιδιώτης να βλέπει που βρίσκεται το αεροπλάνο που τον ενδιαφέρει;
Μου φαίνεται λάθος σε τέτοιες εποχές κρίσης, όπου ο κάθε τουρίστας μετράει, να μην μπορούμε
να προσφέρουμε τα αντίστοιχα δεδομένα για τον ελλαδικό εναέριο χώρο ειδικά τώρα που με το
ηφαίστειο οι επισκέψεις σε τέτοια site είναι πάρα πολύ αυξημένες.

Αλλά μην περιμένετε από κανέναν να βοηθήσει.
Η μόνη μας ελπίδα είναι οι φίλοι ραδιοερασιτέχνες που είναι στα Ελληνικά νησιά.
Όλοι έχουν ένα δέκτη VHF στην AIRBAND και ένα PC.
Και πάρα πολλοί έχουν και δέκτη SBS-1 και συνεργάζονται μεταξύ τους.
Ενωθείτε και τεχνικές γνώσεις έχετε για να γεμίσουμε τον εναέριο χώρο της
Ελλάδας με αεροπλάνα και να διώξουμε αυτές τις κατηγορίες που έριξαν
στον Δημήτρη
Την προσπάθεια του SV1LH την χάρηκα όσο κανένας άλλος ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ ΚΑΙ
ΠΑΛΙ μόνον δεν έφταναν η κεραίες για καλύτερη λήψη.
Χρειάζονται άλλοι τρεις δέκτες όπως λέει ο φίλος παραπάνω Χανιά, Ρόδο και Αλεξανδρούπολη.
ΓΙΑΝΝΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ SV2LZI
 
Re: Hellenic Airspace Traffic monitoring

Ο GiannisT με τον τρόπο του με κάλυψε. Το θέμα είναι καθαρά ερασιτεχνικό και φυσικά δεν έχει καμμία σχέση με αυτά που γράφουν οι blogaδες.

Δυστυχώς, η κατάρρευση της δημοσιογραφίας στην Ελλάδα έδωσε χώρο σε άσχετους που οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν ορθογραφία. Βγαίνει ο άλλος, ο πατριώτης, και κατηγορεί για μοίρασμα το Αιγαίου και μ@λ@κίες και μου γράφει μετά "ΜΥΤΗΛΙΝΗ"...

Δίνουμε αξία σε σκουπίδια που απλά αναπαράγουν τα ίδια και τα ίδια χωρίς καν να ανφέρουν σε ποιόν ανήκει ένα άρθρο ή μια πληροφορία ενώ και η διασταύρωση πάει περίπατο προς χάριν του αποκλειστικού. Απ' τη μία κατηγορούν τα μεγάλα διαπλεκόμενα ΜΜΕ κι απ' την άλλη αναπαράγουν το περιεχόμενο τους...

Να ανέβει το site αμέσως και ο ιδιοκτήτης του να μη μασάει απ' τους ηλίθιους. Ας τους αφήσει να κυνηγάνε φαντάσματα και να διηγούνται θεωρίες συνωμοσιών. Μέχρι εκεί οι ικανότητες τους...
 
Re: Hellenic Airspace Traffic monitoring

'Όμως κάποιος από αυτούς τους άσχετους μπλογκάδες αύριο θα επισκεφθεί το γραφείο του κ. Πλεύρη ή της σ. Κανέλλη με όλα τα δήθεν στοιχεία και θα ζητήσει να υποβληθεί επερώτηση στη Βουλή. Και μετά θα εξαπολυθεί διωγμός εναντίον όλων των σχετικών εφαρμογών...
 
Re: Hellenic Airspace Traffic monitoring

Ρε Δημητρη, τα'χω παρει ασχημα τωρα!!!!!!!!!!!!!!! Κι εσυ δηλαδη επειδη τα blogs κατι κολλημενων ηλιθιων (δεν λεω αλλα γιατι θα φαω κανα ban ουρανοκατεβατο!) αθλιων με IQ με αρνητικο προσημο εγραψαν μια Μ@@κια το αφησες ετσι? Ειναι νομικο το θεμα? Αν δεν ειναι τοτε επρεπε να τους γραψεις στα @@ σου και να μην ενδωσεις!!! Ετσι εχουν μαθει αυτοι! Κανουν φασαρια και κακο για να περναει το δικο τους! Δηλαδη επειδη αυτοι ειναι ηλιθιοι θα φανε τη δικη σου ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ προσπαθεια???? Παλι να μη ξεφυγουμε απο τη μπανανια και να μην αποκτησουμε μια σελιδα να βλεπουμε τι σκ@τ@ περναει απο πανω μας, να κανουμε το Χομπυ μας ρε γαμωτο!!!!

Δεν τα εχω παρει με σενα, εννοειται με τους κολλημενους που εχουν αυτα τα κω*ο-blogs!!!!! Αλλα πες μου....Ειναι νομικο το θεμα?? Εκαναν κατι εναντιων της σελιδας?

:wall: :wall:

sorry για το υφος, αλλα δεν τα αντεχω αυτα!!!! ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ γαμωτο!!!!!
 
Hellenic Airspace Traffic monitoring

Δεν υπάρχει λόγος να εκνευριζόμαστε και να λέμε υπερβολές όλοι εμείς που είμαστε έξω από το χορό.

Αγαπητέ Beryl,
κατανοώ πλήρως την αντίδρασή σου να "κατεβάσεις" το site σου και σου προτίνω να σκεφτείς πολύ καλά αν θα το "ξανανεβάσεις".
Νομικά δεν ξέρω αν έχεις συνέπειες εμφανίζοντας το Αιγαίο μισό. Άλλωστε, όσο κι αν δε μας αρέσει, δεν είναι ούτε δικό μας, ούτε του γείτονα.
Πιθανόν όμως να έχεις συνέπειες αν κάποιοι θελήσουν να σε "κυνηγήσουν". Μπορεί να ακούγεται παράξενο, αλλά δεν είναι και τρομερά δύσκολο να εντοπίσουν τη θέση σου μερικοί υπερελληνάρες και να σου κάνουν κάποια, όχι και τόσο ευχάριστη, επίσκεψη.
Η δική μου αντιπρόταση έχει ως εξής:
Όσοι επιθυμούν να συνεχίσουν να "χαζεύουν" την κίνηση των αεροσκαφών στον ελληνικό εναέριο χώρο, μπορούν να έρθουν σε συννενόηση μαζί σου και να συνεισφέρουν οικονομικά στην αγορά του απαραίτητου πομποδέκτη (ή όπως αλλιώς λέγεται αυτό το μηχάνημα).
Τα υπόλοιπα τα θεωρώ αμπελοφιλοσοφίες και "κουβέντα να γίνεται".

Στη διάθεσή σου.
 
Re: Hellenic Airspace Traffic monitoring

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση μπορεί να έχει μια ερασιτεχνική ιστοσελίδα με τα εθνικά μας θέματα...

Δλδ αν κι εγώ ανεβάσω μια δική μου αύριο που θα έχει κάλυψη μόνο το ΝΑ Αιγαίο σημαίνει κάτι? Σημαίνει ότι η Θεσσαλονίκη είναι βουλγάρικη και η Αθήνα πόλις-κράτος?

Νομικά δεν στέκει ΤΙΠΟΤΑ, η σελίδα απεικονίζει την κίνηση πολιτικών α/φών σε συγκεκριμένα σημεία της χώρας. Τι είναι, ραντάρ του επίσημου ελληνικού κράτους?
 
Re: Hellenic Airspace Traffic monitoring

χμμμ...
μα καλα, γινεται να παιζει νομικο θεμα?
Απλα αναμεταδιδει καποια δεδομενα που ουτος ή αλλως εκπεμπωνται και ο καθενας μπορει να λαβει με μηχανημα που πουλιεται νομιμα!!!
Μπορει να μου κανει παραπονα η ξανθια γειτονισα απο απεναντι επειδη την παιρνω ματι ενω αλλαζει εσωρουχα με την μπαλκονοπορτα ορθανοιχτη???????? (το παραδειγμα αποδιδεται στο πρωτο μισο της προηγουμενης προτασης, αφου σε αυτη τη περιπτωση μπορω να λαβω τα δεδομενα, οχι ομως και να τα αναμεταδωσω... η θεση ενος αεροσκαφους δεν ειναι πρωσοπικο δεδομενο ομως!!!!)
χα χα χα χα χα
Δεν εχει λογικη αυτο!!!
Να πω οτι τα δεδομενα στελνωνταν κρυπτογραφημενα και εφαρμοζεται παρανομος αλγορυθμος αποκρυπτογραφησης, εκει μαλιστα!!!!
Αλλα ετσι οπως εχουν τα πραγματα ειναι αδιανοητο να παιζει νομικο προβλημα!!!!

Παντως το ολο θεμα δειχνει απλα την τρελη ηλιθιοτητα καποιων ανθρωπων, και την ακομα μεγαλυτερη ηλιθιοτητα καποιων που τους ακουνε...
Γιατι ως γνωστον, μεγαλυτερος ηλιθιος ειναι αυτος που ακολουθει τον ηλιθιο!!!
Τωρα καταλαβαινω πως βγαζει λεφτα ο λιακοπουλος.......
 
Re: Hellenic Airspace Traffic monitoring

panagios":a9rpm4r0 said:
Τωρα καταλαβαινω πως βγαζει λεφτα ο λιακοπουλος.......

Εγραψες..!

Εκανα ενα μεγαλο ποστ,αλλα με ολες τις απαντησεις το εχασα! :wall:
Αφου δεν το εχω μπροστα μου, απλα να πω οτι οντως, λαθος μου που εκνευριστηκα κι εγω, αλλα ρε Φωτη, οταν βλεπω οτι καποιος παει να κανει κατι καλο, και το χαλαει καποιος ηλιθιος δεν πρεπει να εκνευριστω κι εγω? Να πω ΓΙΑΤΙ?

Τεσπα, ειχα γραψει ενα δυο πραγματα ακομα, αλλα αυτο που εχει ουσια ειναι το ακολουθο:
Αν το προβλημα τους ειναι η ονομασια, αλλαξε την. Βγαλε το Hellenic και βαλε αλλη ονομασια. ( Χρησιμοποιησε την αποδεκτη για εκεινους λυση του γεωγραφικου προσδιορισμου! :rolleyes: )
Δεν νομιζω οτι θα τους πεφτει λογος πλεον. Επισης γραψε καπου ενα disclaimer (ετσι νομιζω το λενε) και γραφε οτι αυτο αποτελει δικη σου προσπαθεια και δεν ειναι κατι επισημο.

Τελος προετοιμασου, γιατι αφου η ιστοσελιδα σου εχει πληροφοριες και απο αλλους εναεριους χωρους θα σε κυνηγησουν με αυτη τη λογικη Αλβανοι, Σκοπιανοι, Σερβοι, Βουλγαροι, πιο μετα αν βαλεις αλλο δεκτη Τουρκοι, Ιταλοι κλπ! :twisted:

sv1xv":a9rpm4r0 said:
'Όμως κάποιος από αυτούς τους άσχετους μπλογκάδες αύριο θα επισκεφθεί το γραφείο του κ. Πλεύρη ή της σ. Κανέλλη με όλα τα δήθεν στοιχεία και θα ζητήσει να υποβληθεί επερώτηση στη Βουλή. Και μετά θα εξαπολυθεί διωγμός εναντίον όλων των σχετικών εφαρμογών...
Δεν νομιζω οτι μια νομιμη εφαρμογη, που χρησιμοποιείται σε άλλες Ευρωπαικες χωρες (άρα είναι de facto νομιμη), δεν εχει εκδιωχτει από πουθενα κλπ να απαγορευτει στην Ελλαδα! Εκτος αν ο Πλευρης αλλαξει τον νομο ολης της ΕΕ! :thx:
 
Re: Hellenic Airspace Traffic monitoring

Είναι πραγματικά κρίμα να κλείσεις την σελίδα που με αγάπη προφανώς έφτιαξες μόνο και μονό επειδή κάποιοι άσχετοι δεν καταλαβαίνουν απλά τεχνικά ζητήματα.

http://esxatianasxesi.blogspot.com/2010/05/site.html

Διαβάστε στο λινκ που πανηγυρίζουν επειδή έκλεισε η σελίδα και την απάντηση στην επιστολή του sv1lh που δείχνει για άλλη μια φορά το πόσο άσχετοι είναι και πως απαντούν χωρίς κανένα επιχείρημα.... η απάντηση τους ήταν ...

«AN ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΚΟΜΗ ΤΙ ΕΘΝΙΚΗ ΖΗΜΙΑ ΠΡΟΞΕΝΕΙΣ, ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ;
ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΥΡΚΙΚΕΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΒΑΣΕΙΣ, ΚΟΙΤΑΝΕ ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΓΕΛΑΝΕ».

Η καλύτερη απάντηση θα ήταν να ανέβει το site αμέσως! :D
 
Re: Hellenic Airspace Traffic monitoring

ΚΑΠΟΙΟΙ, «ΚΛΑΙΝΕ ΤΗΝ ΜΟΙΡΑ ΤΟΥΣ» ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΑΥΤΗ, ΕΔΩ: viewtopic.php?
f=11&t=6778&st=0&sk=t&sd=a&start=60
Και μιας και εχουν και λινκ για εμας να γραψω και ενα σχολιο:
Μη γραφετε παιδια τιποτα και θυμωσουν...! Θα μας κλεισουν και το a.gr! :thx: :thx:
Το εζησα και αυτο. :wall:

Η απαντηση που εχω στα σχολια τους:
«AN ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΚΟΜΗ ΤΙ ΕΘΝΙΚΗ ΖΗΜΙΑ ΠΡΟΞΕΝΕΙΣ, ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ;
ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΥΡΚΙΚΕΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΒΑΣΕΙΣ, ΚΟΙΤΑΝΕ ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΓΕΛΑΝΕ».
ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΙ ΕΘΝΙΚΗ ΖΗΜΙΑ ΠΡΟΞΕΝΕΙΤΕ, ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΓΩ;
ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ, ΚΟΙΤΑΝΕ ΤΗ Μ@Λ@ΚΙ@ ΣΑΣ ΚΑΙ ΓΕΛΑΝΕ!
:with:
 
Top