Alitalia

Re: Alitalia in "crisis"

Εγώ αυτό δεν θα το έλεγα σε πλήρη ελληνική έκδοση, τα περισσότερα εξακολουθούν να είναι αγγλικά, μόνο τα SOS έχουν μεταφράσει και αυτά όχι όλα (π.χ. το σύστημα κρατήσεων είναι στα αγγλικά ακόμη, ούτε συζήτηση για να μεταφράσουν τα υπόλοιπα πεδία του ιστότοπου όπως πληροφορίες για την εταιρεία και για το πρόγραμμα τακτικών επιβατών...) Για να μην πω και για το "ΠΡΟΣΦΟΡΈΣ" και το "Η ΕΤΑΙΡΊΑ ΜΑΣ" που τα έγραψαν με κεφαλαία και τόνο!!! Δε μου αρέσει καθόλου αυτή η προχειρότητα, να τα διορθώσουν όλα, αλλιώς ας το γυρίσουν όπως ήταν παλιά που ήταν πολύ καλυτερο...
 
Re: Alitalia in "crisis"

Η Alitalia έκανε συμφωνία με την AF/KLM Delta και οι πόλεις Ατλάντα, Ντιτρόιτ, Μινεάπολις, Σινσινάτι, Σωλτ Λάκκε μπορούν να συνδεθούν με την Ιταλία μέσω Παρισίων ή Άμστερνταμ. Η συμφωνία περιλαμβάνει 55.000 θέσεις σε 250 πτήσεις καθημερινώς.
 
Re: Alitalia in "crisis"

Belavia":qv01lpz0 said:
...και οι πόλεις ... Σωλτ Λάκκε ...

Salt Lake City είναι η πόλη αγαπητέ...Και δεν διαβάζεται ούτε κατά διάνοια Λάκκε... :rolleyes:
 
Re: Alitalia in "crisis"

..το οποίον όμως έχει Ιρλανδικό νηολόγιο (πουρκουά;) και χρώματα-όχι σχήματα-μπλέ.....
 
Re: Alitalia in "crisis"

Μήπως είναι ex-AIR ONE ?

εχω την εντύπωση ότι τα α/φη της air one είναι ολα τα νηολόγια τους ΕΙ-....

Και πολύ πιθανόν να θέλανε να πάρουν της air one για να κανουν special livery...που κατα τη γνωμη μου μου άρεσε!!!
 
Re: Alitalia in "crisis"

Hastaroth":1h6kxyvm said:
..το οποίον όμως έχει Ιρλανδικό νηολόγιο (πουρκουά;)...

Διότι η εταιρεία από την οποία ενοικιάζεται είναι Ιρλανδική και νομίζω ότι στην Ιταλία υπάρχει κάποιος σχετικός νόμος/κανόνας σύμφωνα με τον οποίο τα νοικιασμένα αεροπλάνα νηολογούνται σητν χώρα-έδρα της ενοικιάστριας εταιρείας/ιδιοκτήτη.
 
Re: Alitalia in "crisis"

Μά νομίζω και ενταύθα γίνεται αυτό.Τά χολάδικα τής πΟΑ δέν είχαν Ισπανικά νηολόγια,όπως και τά νύν Ατάρια τής A3;Αλλά και τά Q400 τής OAIr που κι'αυτά νοικιασμένα είναι,έχουν αγγλικά νηολόγια.

Απλά μέ ξένισε το γεγονος γιατί νόμιζα πως μόνο οι δικοί μας εδώ καταφεύγουν σέ τέτοιες πατέντες...
 
Re: Alitalia in "crisis"

Δεν ισχυει αυτο εδω, γιατι τα αεροπλανα της νΟΑ, αλλα και πολλα της πΟΑ ηταν Dry Lease αλλα εχουν (και ειχαν) παρει Ελληνικο νηολογιο!
Για παραδειγμα δες τα Airbus της νΟΑ, αλλα και τα παλια Boeing 737 τα οποια μετα το κλεισιμο επεστρεψαν στους ιδιοκτητες τους! ;)
 
Re: Alitalia in "crisis"

Τα χολάδικα τής πΟΑ είχαν ισπανικό νηολόγιο http://www.airliners.net/photo/Olym...62699/L/&sid=8ba34c8a1ab7be224049a72e76c4c37b όπως ξέρουμε,αλλά με βάση αυτά που έγραψες στο topic συμπεραίνω ότι αυτά ήταν wet-lease,ενώ ο νόμος που αναφέρει ο ANZ προφανώς ορίζει ότι στην Ιταλία,ακόμα και τα dry-lease (όπως αυτό τής Alitalia) δέν μπορούν να πάρουν ιταλικό νηολόγιο,αφού δέν ανήκουν σε ιταλική εταιρεία.Σωστά;
 
Top