Αναγκαστική προσθαλάσσωση Cessna στο Τυμπάκι

drosoulitis

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
07/01/2008
Μηνύματα
54
Likes
1
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
ASL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGSO
Μόλις το άκουσα στο ράδιο. Σύμφωνα με τα λεγόμενα, το αεροσκάφος είχε μόλις απογειωθεί από το τυμπάκι και παρουσιάστηκε μηχανική βλάβη. Μετά την προσθαλάσσωση, ο Ούγγρος πιλότος κολύμπησε μέχρι την ακτή. Γνωρίζει κάποιος περισσότερα; Registration, συνθήκες ατυχήματος, κατάσταση αεροσκάφους (αν και φαντάζομαι το τρώνε τα ψάρια), κλπ ;;; Αυτό με την απογείωση από τυμπάκι ισχύει; Είχα την εντύπωση οτι είναι κλειστό για GA...
 
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEn ... gDtrID=244

Και γω δεν πιστευω πως απογειωθηκε απο Τυμπακι....
Παντως μου κινησε την περιεργεια σημερα το πρωι ο ηχος ενος ελικοπτερου πανω απο το Ηρακλειο.Βγηκα στο μπαλκονι μου και ειδα το Ελικοπτερο SAR της 126 Σμηναρχιας ΜΑχης,ενα AB-205 να πετα πανω απο το Ηρακλειο.Συνηθως οι πτησεις του γινονται μεσα στην εβδομαδα και οχι Σαββατοκυριακο,οποτε μου κινισε την περιεργεια οτι κατι συμβαινει.Ανοιγοντας ομως στο σκανερ αεροσυχνοτων δεν ακουσα κατι παραξενο οποτε δεν εδωσα και πολυ σημασια.

Και μερικες ωρες μετα εμαθα για αυτο το συμβαν.....
 
Είναι το HA-SUD
 
Κατάλαβα! Ο τύπος ΞΕΣΚΙΣΤΗΚΕ στο κολυμπι! χαχα! Πέρα από την πλάκα, είναι πολύ τυχερος που τη γλύτωσε, με προσγείωση σε βραχώδη παραλία. Αν κρίνω από την στάση στη φώτο, ερχόταν απο αριστερά και τούμπαρε, σωστά?
 
το ατύχημα οφείλεται σε ανθρώπινο λάθος και συγκεκριμένα σε υπερεκτίμηση δυνατοτήτων.

Το α/φος είχε για βάση του το Τυμπάκι εδώ και 20 περίπου μέρες.
 
leandros":1ak3r49g said:
το ατύχημα οφείλεται σε ανθρώπινο λάθος και συγκεκριμένα σε υπερεκτίμηση δυνατοτήτων.....

Δηλαδή τί συνέβη ;
 
Top