Ανεμοστρόβιλος στο LGAV

drosoulitis

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
07/01/2008
Μηνύματα
54
Likes
1
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
ASL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGSO
Αντιγράφω από την ιστοσελίδα της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας:
"Στις 27/07/2002 ισχυρός ανεμοστρόβιλος έπληξε το διεθνές αεροδρόμιο Αθηνών «Ελευθέριος Βενιζέλος». Ο ανεμοστρόβιλος έπληξε κυρίως την πίστα του αεροδρομίου, την ώρα που αποβιβάζονταν οι επιβάτες από αεροσκάφος. Η πολύ ισχυρή ένταση των ανέμων είχε σαν αποτέλεσμα τη μικρή μετακίνηση του αεροσκάφους, την απομάκρυνση της σκάλας αποβίβασης και τον ελαφρύ τραυματισμό ενός επιβάτη. Από τον ανεμοστρόβιλο, ο οποίος διήρκεσε περίπου δύο λεπτά, υπέστησαν μικρές υλικές ζημιές τόσο το αεροσκάφος, όσο και το λεωφορείο που ανέμενε για να παραλάβει τους επιβάτες."
http://www.civilprotection.gr/index_gr.php?nodeid=30 (τέρμα κάτω στη σελίδα)

Γνωρίζει κάποιος λεπτομέρειες για αυτό το συμβάν; Τι αεροσκάφος, ποιας εταιρίας, τι είδους ζημιές; Να ρωτήσω αν υπάρχουν και φωτογραφίες πουθενά;

Γενικά, γνωρίζει κάποιος λεπτομέρειες για τους ανεμοστρόβιλους που έχουν περάσει από το Βενιζέλο; Κατά καιρούς, έχω δεί αρκετές φωτογραφίες με τέτοια περιστατικά. Τι ένταση έχουν συνήθως; Πόσο συχνά παρατηρούνται; Υπάρχει πρόβλεψη αντιμετώπισης συνεπειών; Υπάρχουν ανάλογα φαινόμενα σε άλλα ελληνικά αεροδρόμια;
 
Δεν ξέρω αν έχεις δει αυτή την σχετική φωτογραφία!
 
Φοβερή φωτογραφία.
 
Αυτόν τον ανεμοστρόβιλο τον είχα τραβήξει κι εγώ φωτογραφία με το κινητό.
Ηταν απίστευτος !!!

Θα σας έβαζα τη φωτογραφία που έχω αλλά δεν βρήκα κάποια σχετική κατηγορία στο gallery !!!
 
E,μην περιμενεις να δεις και κατηγορια "ανεμοστροβιλοι" στην Gallery! :D Μπορεις να το βαλεις στα Ελληνικα Αεροδρομια, η ακομα και στην φωτοθηκη σου.
Περιμενουμε με ενδιαφερον τη φωτο!
 
Το SX-BLB ήταν και η Οα είχε ζητήσει από τον ΑΙΑ 700.000-1.000.000 € αποζιμίωση. Ηταν στο B30. Εσπασε το steering από την περιστροφή του Β733.
Φυσικά η αποζιμίωση δεν δώθηκε γιατί είχε γεφαρμοστεί από τον Δ.Α.Α. η διαδικασία ενημέρωσης έκτακτων καιρικών φενομένων στις αεροπορικές εταιρίες και handlers.
Αν μου δώσεις χρόνο μπορώ να σου πώ και που ετοιμαζόταν να πάει το BLB εκείνη τη μέρα.

Επίσεις κάπου έχω τον ανεμοστοβιλο και video καθως επίσεις και ένα φουσκοτό (!!!) που προσγειώθηκε στον τροχόδρομο "J" στο ύψος του stand B44
 
Αγαπητά μέλη, όσο αυτός ο ανεμοστρόβιλος κυριαρχούσε στη Γη, εγώ απλά ως επιβάτης έκανα βόλτες από πάνω κόντά του και δεν ξέρω και γω για πόση ώρα. Μιλάμε είχαμε γίνει shaker. Οι δε φωνές του λαού μέσα ήταν σκέτη χορωδία. Όταν κατεβήκαμε, είχα πια πολύ πιο σοβαρά πράματα να ασχοληθώ...

δικά μας
 
Top