Aπεργία στην ΥΠΑ

Η ΟΑ απεργεί κατά παράδοση (τον τζίτζικα ό,τι και να του δώσεις, πάλι θα κάνει φασαρία) :rant:

Οι ελεγκτές μάλλον θα κάνουν και αυτοί μια στάση εργασίας για την τιμή των όπλων, οπότε παίζει να επηρεαστούν όλες οι πτήσεις κατά τη διάρκειά της (συνήθως προς το μεσημέρι)

Υπομονή φίλε, στην Ελλάδα είμαστε. Πώς έλεγε μια γραφική διαφήμιση της δεκαετίας 90: "Χαμογελάτε, είμαστε Έλληνες!" :mrgreen: Μπόινγκ! :wall:

ΥΓ: Γι'αυτό και πάντα φροντίζω να κλείνω τις πτήσεις μου κατά το Π/Σ/Κ, που οι πιθανότητες απεργίας είναι μηδαμινές (τα καλά και συμφέροντα του Δημοσίου)
 
Cyverius":3b3n20k8 said:
ΥΓ: Γι'αυτό και πάντα φροντίζω να κλείνω τις πτήσεις μου κατά το Π/Σ/Κ, που οι πιθανότητες απεργίας είναι μηδαμινές (τα καλά και συμφέροντα του Δημοσίου)

Ευχαριστω για την απαντηση...ταξιδευω λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων, και δεν εχει νοημα να παω μετα την Πεμπτη. ;)
Επισης οι 2 μου πτησεις ειναι οι μεσημεριανο-απογευματινες :?
 
Cyverius":ulcm20bj said:
Η ΟΑ απεργεί κατά παράδοση (τον τζίτζικα ό,τι και να του δώσεις, πάλι θα κάνει φασαρία) :rant:

Οι ελεγκτές μάλλον θα κάνουν και αυτοί μια στάση εργασίας για την τιμή των όπλων, οπότε παίζει να επηρεαστούν όλες οι πτήσεις κατά τη διάρκειά της (συνήθως προς το μεσημέρι)

Υπομονή φίλε, στην Ελλάδα είμαστε. Πώς έλεγε μια γραφική διαφήμιση της δεκαετίας 90: "Χαμογελάτε, είμαστε Έλληνες!" :mrgreen: Μπόινγκ! :wall:

ΥΓ: Γι'αυτό και πάντα φροντίζω να κλείνω τις πτήσεις μου κατά το Π/Σ/Κ, που οι πιθανότητες απεργίας είναι μηδαμινές (τα καλά και συμφέροντα του Δημοσίου)


Κάθε φορά που κάποιος κλάδος απεργεί, υπάρχει ενα αίτημα ή σειρά αιτημάτων που αντιπροσωπεύει αυτή την κίνηση. Αυτό το στην Ελλάδα είμαστε δεν το καταλαβαίνω. Σε άλλες χώρες δεν γίνονται απεργίες; Και οι υπάλληλοι καθαρισμού να κάνουν απεργία, χαμός θα γίνει. Και αμαν με αυτή την καραμέλα με το Δημόσιο. Το οτι δουλεύω σε μια ιδιωτική εταιρία δεν σημαίνει οτι πρέπει να βγάζω όλη μου την "χολή" στους υπαλλήλους του Δημοσίου. Καλά λένε οι παροιμίες όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.
 
Λοιπόν, βγαίνουμε off topic, οπότε θα είμαι σύντομος (ζητάω την κατανόηση του admin!).

Στην Ελλάδα συχνότατα γίνεται κατάχρηση του δικαιώματος της απεργίας αλλά και της διαμαρτυρίας γενικότερα. Για κοινωνική δικαιοσύνη κόπτονται πολλοί, αρκεί να μην περνάει από την τσέπη τους: Κυρίαρχη αντίληψη των συνδικαλιστών είναι πως θα διατηρήσουμε με τσαμπουκαλίκια ένας κράτος το οποίο θα ξοδεύει χωρίς να εισπράττει και από το οποίο όλοι θα πληρώνονται χωρίς να πληρώνουν. Ε λοιπόν, αυτό δεν γίνεται!

Οικειοθελώς μπήκαμε σε ΕΕ/ΟΝΕ και αποκομίζουμε τα πλεονεκτήματα και τα δικαιώματα της ένταξής μας. Έχουμε όμως και μια σειρά υποχρεώσεων, όπως ο σεβασμός του Ευρωπαϊκού Δικαίου (όπως λχ στις περίπτωσεις της ΟΑ και των ορίων συνταξιοδότησης). Τα υπόλοιπα είναι κολοκύθια τούμπανα εσωτερικής κατανάλωσης. Η εποχή της τσάμπα μαγκιάς "στην υγεία των κορόιδων" τελειώνει.

Αναίμακτη έξοδος από την κρίση δεν υπάρχει. Ούτε δεξιά ούτε αριστερή, ούτε παρδαλή.

ΥΓ1: Ειδικά οι υπάλληλοι των ΟΑ/ΥΠΑ είναι από τους πλέον προνομιούχους!
ΥΓ2: Είμαι δημόσιος υπάλληλος - συνεπώς περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα. Συγγνώμη αν χαλάω την πιάτσα.
 
Whatever... Ας διαγραφεί το ποστ αυτό, ήταν εκτός θέματος έτσι και αλλιώς.
 
Mike_":2ayfflbi said:
Αυτό είναι ίδιο με αυτό που έγραψε ο Γιάννης Πρετεντέρης στο ΒΗΜΑ της 27ης Μαρτίου:

"Ακόμη κι έτσι όμως κυρίαρχη αντίληψη των πολιτικών και των συνδικαλιστών είναι πως θα διατηρήσουμε ένας κράτος το οποίο θα ξοδεύει χωρίς να εισπράττει και από το οποίο όλοι θα πληρώνονται χωρίς να πληρώνουν. Ε λοιπόν, αυτό δεν γίνεται! Ακόμη και όσοι συντήρησαν ως τώρα την ψευδαίσθηση κάποιας οικονομικής ευρεσιτεχνίας είναι υποχρεωμένοι να παραδεχθούν ότι οι πατέντες έλαβαν τέλος."

Δεν είστε δημοσιογράφος αλλά τουλάχιστον παραθέστε την πηγή της έμπνευσης σας, είναι απλά σωστό. Ας πάλι είναι εντελώς τυχαίο, τότε ζητώ συγνώμη και ανακαλώ την κατηγορία. Αν το συγκεκριμένο ποστ χρειάζεται, ας σβηστεί από τους αρμόδιους. Απλά ήταν σωστό να τεθεί το ζήτημα για λόγους αρχής.

Καλύτερα θα ήταν να κοιτάς το φεγγάρι και όχι το δάκτυλο.

Στην ταμπακιέρα, δεν είμαι δημοσιογράφος, αλλά (ένθερμος) αναγνώστης του Πρετεντέρη. Ασπάζομαι τις απόψεις του, μέρος των οποίων μετέφερα αυτολεξεί. Και ασφαλώς ΔΕ θεωρώ ότι τίθεται ζήτημα λογοκλοπής. Aυτόφωτος είναι μόνο ο ήλιος, όλοι από κάπου ενημερωνόμαστε.

Από κει και πέρα, όλα είναι στη διακριτική ευχέρεια του διαχειριστή.
 
Ευχαριστω θερμα για τις πολιτικες αναλυσεις. :oops:
Θα ηθελα τωρα να μου πειτε και αν θα επηρεαστουν την Πεμπτη, 2 Απριλιου οι πτησεις της Αιγαιου απο Χανια - Αθηνα - Αλεξ/πολη :|
 
Χωρίς πολιτικές αναλύσεις...........

Η εμπειρία έχει δείξει (από προηγούμενες απεργίες) πως ΝΑΙ θα επηρεαστούν.
 
2 μέρες πριν την απεργία καλό δεν θα ήταν να έβγαινε μια λίστα με όσους απεργήσουν? Τελευταία στιγμή να τρέχουν όσοι ταξιδεύουν να μάθουν μήπως και ακυρωθεί η πτήση τους.
 
Σύμφωνα με το in.gr η απεργία των ελεγκτών θα είναι 12-4.

p.s. Αν κάποιος θέλει να πετάξει εκείνη τη μέρα και θα μετακινηθεί με προαστιακό/λεωφορείο ας τσεκάρει και τι κάνουν τα ΜΜΜ
 
Top