Αποσκευες και πτήση ανταπόκρισης

  • Thread starter vagar
  • Ημερομηνία δημιουργίας
astronautofemotion":1d4q8e2z said:
...Τώρα όμως θα πρέπει να πας στις αφίξεις τους Βενιζέλος και να πάρεις την βαλίτσα σου, έπειτα να πας στο check in counter να δώσεις την βαλίτσα σου ξανά, να περάσεις πάλι έλεγχο, και τέλος να φτάσεις στο gate (να κάνεις το ίδιο όπως στην Λήμνο)...
DrAvalanche":1d4q8e2z said:
...Το ένα είναι ότι στην Αθήνα δεν θα χρειαστεί να χάσεις χρόνο να παραλάβεις τη βαλίτσα σου και να την ξανατσεκάρεις. Αυτό, αν οι δύο πτήσεις είναι κοντά χρονικά είναι μονόδρομος, αφού δεν προλαβαίνεις να κάνεις αυτή τη διαδικασία και να φτάσεις εγκαίρως στην πύλη για τη δεύτερη πτήση...
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Αν κατά το check in στο αεροδρόμιο αναχώρησης δηλώσει τον τελικό προορισμό τότε η βαλίτσα θα παραληφθεί στον τελικό προορισμό.
 
Δεν μιλάμε για πτήση ανταπόκρισης, αλλά γιά δύο ανεξάρτητες διαδοχικές πτήσεις. Fotis από που προκύπτει ότι δεν χρειάζεται να παραλάβει και να παραδώσει ξανά αποσκευή; Υπάρχει καποια σχετική πολιτική της εταιρείας ή έχεις κάποια σχετική εμπειρία;
 
Με την Α3/ΟΑ, ακόμα και αν τα εισιτήρια είναι ξεχωριστά ή ανήκουν σε διαφορετικές κρατήσεις, είναι δυνατόν να δρομολογηθεί η βαλίτσα στον τελικό προορισμό. Το ζητάτε και το κάνουν. Το ζήτημά μας δεν είναι αν το κάνουν αλλά πώς το χρεώνουν.
 
Re: Απορία για Aegean

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την καθυστερημένη παράδοση και φθορά αποσκευής. Στην τελευταία μου πτήση ο χρόνος μετεπιβίβασης φαίνεται δεν ήταν αρκετός για να μεταφερθούν οι αποσκευές μου από το ένα αεροσκάφος στο άλλο, και ως εκ τούτου τις παρέλαβα 48 ώρες μετά την άφιξη μου. Και οι δύο αποσκευές είχαν υποστεί φθορά (και εξωτερικά αλλά και μεγάλο μέρος του περιεχομένου τους καταστράφηκε). Συμπλήρωσα το online αίτημα επικοινωνίας, αναφέροντας αναλυτικά τα γεγονότα και επισυνάπτοντας φωτογραφίες από τις φθορές των αποσκευών. Στην τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών μου ανέφεραν πως η διαδικασία αυτή διαρκεί συνήθως 10-15 εργάσιμες ημέρες. Έχουν ήδη περάσει 35 ημερολογιακές ημέρες και ακόμα δεν έχω λάβει οποιαδήποτε απάντηση. Να σημειώσω πως είμαι Gold και στις συγκεκριμένες πτήσεις ταξίδευα Business. Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία και θα μπορούσε να μου πει περίπου πόσο καιρό διήρκησε η διαδικασία; Υπάρχει κάτι που μπορώ να διεκδικήσω σαν "αποζημίωση" λόγω του status μου και της κατηγορίας θέσης που ταξίδεψα; Το θεωρώ τουλάχιστον απαράδεκτο να διαχειρίζονται με τέτοιο τρόπο οι αποσκευές επιβατών της business... Ένας σημαντικός λόγος που έκλεισα αυτή την κατηγορία θέσης είναι ο αριθμός επιτρεπόμενων αποσκευών, καθώς μπορούσα να μεταφέρω τρόφιμα (όντας φοιτητής εξωτερικού), τα οποία βέβαια έγιναν σκ**ά. Γνωρίζω πως τη μεγαλύτερη ευθύνη τη φέρει η Goldair, παρ' όλα αυτά θεωρώ πως θα έπρεπε η Aegean να επεξεργαστεί το αίτημα γρηγορότερα και να ενημερώσει, ίσως, καλύτερα την Goldair, πως οι priority και transfer αποσκευές θα πρέπει να ξεφορτώνονται πρώτες από το πρώτο αεροσκάφος και να μην φτάνουν στο δεύτερο αεροσκάφος 1 λεπτό πριν ξεκινήσει το push back (γιατί υπήρξε παρασκήνιο).
 
Σε λίγες μέρες πετάω
BCN->AXD με ενιαίο εισιτήριο (όλες οι πτήσεις με Α3).
Είμαι αναγκασμένος να παραλάβω την αποσκευή στην Αθήνα και να την ξαναπαραδώσω??
 
Πιστεύω πως όχι. Αφού ξεκινάς από αεροδρόμιο της ΕΕ, δεν χρειάζεται τελωνείο. Εγώ έχω πετάξει CPH-ATH-IOA και LGW-ATH-IOA με ενιαίο εισιτήριο της Α3 και η βαλίτσα πήγε κατευθείαν στον τελικό μου προορισμό.

Παρεμπιπτόντως, το περιοδικό Blue και το site της Aegean
https://el.aegeanair.com/taksidepste/st ... apokrisis/
γράφουν λανθασμένα ότι για αναχώρηση από χώρα εκτός Schengen και προορισμό ελληνικό αεροδρόμιο που δεν διαθέτει τελωνειακό έλεγχο, οι αποσκευές πρέπει να παραληφθούν και να περάσουν από τελωνειακό έλεγχο στην Αθήνα. Προφανώς θα έπρεπε να λένε για ταξίδια με αναχώρηση από χώρα εκτός ΕΕ. Το Schengen έχει σχέση με τον έλεγχο διαβατηρίων και όχι με το τελωνείο.
 
Στο τελευταίο τεύχος του "Blue", που διάβασα χθες, στη σελίδα 209, αναφέρει, ότι η Α3, προκειμένου να διευκολύνει τον εκτελωνισμό των αποσκευών, έχει φροντίσει για την ύπαρξη τελωνειακών ελέγχων σε επιπλέον περιφερειακά αεροδρόμια, ώστε να μην είναι απαραίτητη η παραλαβή τους στην Αθήνα.
 
Αυτό λογικά βοηθάει σε ταξίδια που ξεκινούν εκτός ΕΕ και χρειάζεται τελωνειακός έλεγχος.

Εννοούσα ότι υπάρχουν 6 χώρες που ανήκουν στην ΕΕ αλλά όχι στη ζώνη Schengen και, σύμφωνα με τη διατύπωση της Aegean, αν κάποιος αναχωρεί από κάποια από αυτές τις χώρες, θα πρέπει να περάσει από τελωνειακό έλεγχο στην Αθήνα, κάτι που νομίζω δεν ισχύει για ταξίδια μέσα στην ΕΕ. Στο ταξίδι μου LGW-ATH-IOA, η βαλίτσα ήρθε κανονικά στα Ιωάννινα χωρίς να περάσει από κανέναν τελωνειακό έλεγχο (ούτε στην Αθήνα, ούτε στα Ιωάννινα), παρόλο που το Ηνωμένο Βασίλειο δεν ανήκει στη ζώνη Schengen.

Καταλαβαίνω ότι υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις, οπότε είναι δύσκολο να διατυπωθούν σωστά οι οδηγίες χωρίς να μπερδέψουν περισσότερο τον επιβάτη. Για παράδειγμα, σε ταξίδι LHR-ATH-IOA, η βαλίτσα πρέπει να πηγαίνει κατευθείαν στον τελικό προορισμό. Αν όμως κάποιος έχει σε ενιαίο εισιτήριο (δεν ξέρω αν γίνεται) EWR-LHR-ATH-IOA, τότε η βαλίτσα θα πρέπει σίγουρα να παραληφθεί στην Αθήνα αφού πρέπει να περάσει από τελωνειακό έλεγχο και στα Ιωάννινα δεν υπάρχει.
 
Τελωνειακός έλεγχος ενδέχεται να υπάρξει (είναι δειγματοληπτικός συνήθως, δεν τους σταματούν όλους) μόνο για πτήσεις εκτός ΕΕ και εκτός Σένγκεν.
 
Μου έστειλε μνμ συνάδελφος που πετούσε από Μαδρίτη προς Αλεξ.πολη μέσω Αθηνών πριν κανα 20ήμερο ότι παρόλο που παρέδωσε βαλίτσα στη Μαδρίτη και την τσέκαρε για AXD, η βαλίτσα βγήκε στην Αθήνα!!!
Ευτυχώς που την είχε ξαναπατήσει και την περίμενε καλού κακού. .

quote="Buf1"]Πιστεύω πως όχι. Αφού ξεκινάς από αεροδρόμιο της ΕΕ, δεν χρειάζεται τελωνείο. Εγώ έχω πετάξει CPH-ATH-IOA και LGW-ATH-IOA με ενιαίο εισιτήριο της Α3 και η βαλίτσα πήγε κατευθείαν στον τελικό μου προορισμό.

Παρεμπιπτόντως, το περιοδικό Blue και το site της Aegean
https://el.aegeanair.com/taksidepste/st ... apokrisis/
γράφουν λανθασμένα ότι για αναχώρηση από χώρα εκτός Schengen και προορισμό ελληνικό αεροδρόμιο που δεν διαθέτει τελωνειακό έλεγχο, οι αποσκευές πρέπει να παραληφθούν και να περάσουν από τελωνειακό έλεγχο στην Αθήνα. Προφανώς θα έπρεπε να λένε για ταξίδια με αναχώρηση από χώρα εκτός ΕΕ. Το Schengen έχει σχέση με τον έλεγχο διαβατηρίων και όχι με το τελωνείο.[/quote]
 
Top