ATH-AMS-TRD KLM

dtrach

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
26/11/2002
Μηνύματα
2.190
Likes
93
Περιοχή
Athens,Greece
ICQ
94343431
(sas peirazei na grapso ena report sta agglika giati eimai tora sto communication centre tou ams kai ellinika nten exei? :p oxi e? :) ksekiname )


ATH-AMS 21 november KL1572

Exontas kanei e checkin tin proigoumeni mera kai dialegontas ti thesi 20F ftano sto hub kata tis 4 to proi.2 oures economy gemates....oraia leo :D petao tin tsanta sto baggage drop off kai trexo gia tin eksodo.Boarding polu noris alla i kopela pou to ekane itan toso gata pou ekopse to xarti pou eixa os boarding pass me ta stoixeia tis ptiseis .An ego den iksera tin thesi mou ti tha ekana? :D telos panton sugxoremeni.To aeroplano eixe ta nea xromata tis klm kai mesa eixe endiaferousa kadra me afises klm ktlp...alla ta kathismata eixan kai ligo prasinaki :? .....to hub ekeini tin ora itan sta pano tou me LH AF swiss alitalia ktlp etoimes na fugoun.
Apogeiosi apo ton 03L

I igoumeni mas kalosorizei stin ptisi kai mas zita siggnomi pou opos paratirisame to aeroskafos einai tis transavia kai den diathetei tin teleiotita tis klm alla tha mas dosoun to service tis klm pou perimenoume.Ti to thele kai to pe.......aaaax .

Arxizoun loipon grigora grigora tin paradosi tou fagitou......stroggilo psomi me tiri.Mprabo klm.Teleia...skeftomai kai den exo faei + to oti eixa piei to proigoumeno vradu........erixna kantilia mesa mou alla telos panton leo..KLM einai auti,panta itheles na petakseis mazi tous fata tora .

Gia kali tous tixi sinexisan to service auti ti fora me ena kouti pou perieixe giaourti fage me meli ena kati me dimitriaka (bar ) .Bar service....Ypnos.Den exo kati allo na po gia tin siggekrimeni ptisi ektos tou oti ekane psofokruo stin cabina kati pou paratirisa se oles tis mexri tora ptiseis mou mazi tous

Kathodos gia AMS (to ollandiko topio paizei na einai to pio adiaforo tou planiti.Eilikrina pisteuo oti an auti i xora pnigei se ena tsunami den tha lupsei se kanenan... )
C16 i eksodos elegxos diavatirion (giati arage? kopanoi ollandoi..) "efcharisto" mou leei o securitas geia sou tou leo kai dromo gia tin B26......Opoios sugrinei to ams me to megaleio tou cdg akoma kai tis fra aplos den kserei ti leei (an kai tora pou to blepo kalutera einai oraio :oops: ) Misi ora gia na vro othoni pou leei tis ptiseis alli misi gia na bro to gate kai.......telos pantos as opsete .Sunexeia argotera :D
 
Με το ζόρι συγκρατώ τα γέλια μου...Αυτή η ξεχωριστή πινελιά που έχει στυλ. Καλά, έπρεπε να είσαι σε κριτική επιτροπή πτήσεων...Δεν θα ξέραν πώς να σε "λαδώσουν"... :D Αυτός δε ο ατέλειωτος διχασμός σου με τρελαίνει... :D
Opoios sugrinei to ams me to megaleio tou cdg akoma kai tis fra aplos den kserei ti leei (an kai tora pou to blepo kalutera einai oraio
...
 
Ότι και να γράψω είναι λίγο... ΑΠΑΙΧΤΟΣ Δημήτρη ... έλιωσα κι εγώ στα γέλια, ιδίως στη φάση με το τσουνάμι :thx: :thx: :2:

Αναμένω με μεγάλη χαρά την συνέχεια (και ελπίζω να έρθει ...) ;)
 
Αυτα ειναι trip reports κυριοι. ΣΤΟ ΚΑΡΦΙ :D . Οχι σαν τα λοιπα που μας εκθιαζουν αεροπλανα, εταιρειες, κτιρια, αεροδρομια κλπ κλπ.
Βαρα dtrach :bash: , απανω τους!!!

υ.γ. να υποθεσω οτι το υφος του trip report δεν εχει να κανει με το γκολ στο '88!!! :wall:
 
AMS-TRD KL1173 21Nov. 09.45 F70

Απο την C16 επρεπε να βρεθώ λοιπόν στην Β26( οταν επιτελους ανακάλυψα ποια ειναι η έξοδος μου) .Δεν ειναι η πρωτη μου φορα σε αεροδρομιο και πιστευω οτι στο να ακολουθω πινακιδες ειμαι πολύ καλος.Αλλα χάθηκα :evil: Ακολουθουσα τις πινακιδες μιλωντας στο τηλεφωνο και χαθηκα!! Αφου περπάτησα ολο το Β pier ανακάλυψα οτι επρεπε να κατεβω κατι σκαλακια..... Οπως καταλάβετε το boarding θα γινοταν με πουλμανάκι :D Εκεινη την ωρα δε έφευγαν ολές οι πτησεις της KL για νορβηγία ( χάλια εταιρία αλλα τέλειο δικτυο!! stavanger oslo kristianstand trondheim και κατι που λύπει :D ) Το ελληνικο στοιχειο έντονο :D

Επιβιβαση στην ωρα μας,το αεροσκάφος φουλ πολλοι ελληνες γενικα.Το εσωτερικο του φοκεριου :D ιδιαιτερα καταπονημενο. Ηρεμη απογειωση και βουρ για βορρά.Το μόνο που καταφερα να διακρινω σε ολο το ταξιδι ήταν λίγα πλοία στον ατλαντικό ( :?: ατλαντικος ε΄? :D ) καθως υπήρχαν πυκνα συννεφα σε ολο το ταξιδι....Δεν θυμαμαι πολλά καθως κοιμομουν...κατι μου προσεφεραν αλλα είπα όχι οπότε..... .Δεν ξέρω πως εννοουσαν το ψυχος οι επιβατες της μοιραίας πτήσεις της Helios αλλα μπορω να πω οτι τους καταλαβαίνω.Σε ολο το ταξιδι έτρεμα!! Υπαρχει και καλοριφερ αγαπητοί μου Ολλανδοι!! Μετα απο 2.20 λεπτα αρχιζουμε την καθοδο ( ο πιλοτος ανεφερε οτι ειχαμε μικροτερη cruising speed λογω εντονων ρευματων ) . Και κατεβαιναμε.....Κατω απο τα συννεφα και τι να δω!! Ασπρο τοπιο!! Πολυ lord of the rings σκηνικο :D Δεντρα και χιονι...Ειλικρινα δεν έχω ξαναδει κατι τοσο ωραιο σε προσγειωση...Λοφοι χωρις σημαδι ανθρωπου,δεντρα,παγωμενες λιμνες,ποταμια να περνουν αναμεσα σε χαραδρες...Δεν μπορειτε να φανταστειτε.Λυπαμαι που δεν έβγαλα φωτο.Πιστευα οτι θα το εκανα στην επιστροφη αλλα ... :cry: Τωρα θέλω να παω ΙΝΝ και Lugano για να δω αν συγκρινετε...Ειλικρινα ήταν τέλειο!! Οσο πλησιαζαμε στο αεροδρομιο τοσο εξαφανιζοταν το χιονι και την θεση του έπαιρνε η ανθρωπινη παρουσια. Ηρεμοτατη προσγειωση...taxiing διπλα στη θάλασσα και TRD ....2 737 της sas-braathens σε φισουνα και μερικά dashakia της wideroe ( το ενα για κοπενχάγη! ωραια πτήση θα είναι αυτο) .Περπατημα ως της αφιξεις στον μοναδικο ιμάντα των διεθνων πτήσεων σε μια τρύπα που κάνει τον αερολιμενα της σαντορινης να μοιαζει με JFK :D

Λεωφοριακι για την πόλη..... ( Το γεγονος οτι το Τροντχαιμ ειναι μια πολη του μεγεθους του Ηρακλειου και εχει 3οροφο κλειστο παρκινγ και τραίνο για την πολη δεν θα το αναφέρω....Συν τις φισούνες για όσους ενδιαφέρονται :D )

Οτι θέλετε ρωτάτε
 
mipws o logos pou xathikes sto AMS eixe na kanei me tin volta stin poli ???? :twisted: :twisted:

trelo report, photos vale (ksereis aerosynodous) kai diaplekomena apo tin poli ;)
 
και για να μην ξεχασω την επιστροφή :D


Αδειο το τσεκ ιν της KLM.To αεροδρομιο φαίνεται σχετικά μικρό καθως έχει μόλις 10-15 τσεκ ιν καουντερς :D Γρήγορο τσεκ ιν,γρηγορος ελεγχος και είσοδος στην αιθουσα αναμονης .Εχω μια φωτο απο την αιθουσα αναμονης ισως την ανεβασω αργοτερα.Το αεροδρομιο ειναι θεικο :D το αγαπημενο μου μικρο αεροδρομιο . Σαν το ελσινκι στο μισο είναι :D Εχει κατι μαγαζάκια και pizza hut :D Αεροσκάφοι της braathens-sas στα gates .2 απο αυτα.Καθως περπατάω στο διεθνες μέρος ( στον κάτω οροφο στο επιπεδο του apron ) ακουω εναν γνωριμο εκκωφαντικο θόρυβο.... και να σου το Φ16 της νορβηγικής αεροποριας .Πριν προλάβω να το αποθανατίσω τσουπ και αλλο ενα! δεν μπορει λέω θα έρθουν και άλλα..αλλά ακόμα περιμένω :cry: ΄Κατω λοιπον υπαρχει το duty free και ενα θεικο εστιατόριο με χαμηλο φωτισμο κόκκινους τοίχους και θεικούς καναπέδες :D Μόνες διεθνεις πτησεις wideroe για κοπενχάγη και η δικιά μου για amsterdam .
Περισσότεροι Ελληνες απο την άλλη φορά και επιτέλους η πρώτη αξιολογη αεροσυνοδός!! Αλλά ήταν νορβηγίδα ;) ..... Απογειωση,προσφορα σαντουιτς με τυρι ή ζαμπόν (πήρα το τυρί και ήταν θανατηφόρο ) χυμος μήλου και ύπνος . Η πτήση στην ώρα της στο αμστερνταμ και κάμποσες ώρες αναμονής για την επιστροφή στο hub .

Αφου άλλαξα γνωμη για το αεροδρόμιο (θεικο το communications centre) και αφου γενικά είχα τέλεια διαθεση η ώρα πέρασε γρήηγορα . Καθυστέρηση 10 λεπτών για την επιβίβαση και αλλα 10 για το push back.To πληρωμα όλο άντρες.......το αεροσκάφος σε άθλια κατασταση και αυτο πρωην τρανσαβια το φαγητο ανυπάρκτο-απαράδεκτο και η επιστροφη στην αθηνα βασανιστικη .
Και φτάνουμε τωρα στο hub.Tην ντροπή της πόλης.Ωραια όταν άνοιξε όλα ήταν καλά (Ας αφήσουμε το γεγονός οτι το carrefour της γειτονιάς θα μπορούσε και αυτό να μας χρεωνει 30 ευρω για να το χρησιμοποιουμε..αφου είναι ΟΛΟιδιο με το ν.1 αεροδρομιο στην ευρωπη στην κατηγορια του) .Πηρατε τα βραβεία σας..μπράβο..Εμεις που αναγκαζόμαστε να σας χρυσοπληρωνουμε μπορειτε να μας εξηγησετε γιατί?? Οι τουαλετες αρχίζουν και σαπιζουν,κάνατε την απαραδεκτη κίνηση με τα σημεια ελεγχου και είναι θέμα χρόνου το πότε θα χασουμε πτήση....της εταιρίες handling σας τις ελεγχετε? Νόμιζα ότι εφταιγε μονο η olympic...Aλλα φαίνετε ότι έχετε κάνει το 30λεπτο στανταρ χρόνο αναμονής για τις αποσκευες.Αλλα οι χρεωσεις χρεωσεις............... :evil:
 
Top