ATH-BUD-ATH Malev 230/231

  • Thread starter Luz
  • Ημερομηνία δημιουργίας

Luz

V.I.P.-Class-Member
Εγγραφή
02/12/2007
Μηνύματα
1.188
Likes
69
Περιοχή
Περιστέρι
Website
www.luz.gr
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
TWITTER
elspoterdeavion
Ένα trip report αλλά χωρίς πολλές φωτογραφίες λόγω νύχτας.Έκανα μια απόπειρα αλλά είχα ξεχάσει να ενεργοποιήσω τον σταθεροποιητή και δεν είναι δημοσιοποιήσημες!

Αθήνα 26/8/2011.Η πτήση για την Βουδαπέστη πετάει στις 05:15 και είναι η ΜΑ231.Επειδή πρέπει να πάω νωρίς στο αεροδρόμιο και εκείνη την ώρα δεν έχει ΜΜΜ εκτός από τα λεωφορεία,και προκειμένου να γλιτώσω το κόστος του ταξί κάνω την κίνηση να φύγω από το σπίτι μου στο Περιστέρι στις 24:00 και με λεωφορεία να πάω στο αεροδρόμιο.Ο ΟΑΣΑ λέει ότι ο χρόνος διαδρομής από τον Κηφισό έως το Ελ.Βενιζέλος είναι περίπου 50 λεπτά.Ο...ραλίστας οδηγός όμως είχε άλλη άποψη και το έκανε 23 λεπτά!Έτσι είμαι από τις 01:00 στο αεροδρόμιο.Ούτως ή άλλως και στο σπίτι να καθόμουν να φύγω αργότερα δε θα κοιμόμουν...Οι χώροι του αεροδρομίου ένας απέραντος ξενώνας,με τουρίστες ξαπλωμένους στους υπνόσακους στο πάτωμα,κάποιους ηλίθιους να έχουν πιάσει όλα τα καθίσματα και οι μόνες θέσεις που μπορείς να καθίσεις να είναι στα McDonalds που όμως λόγω φώτων δεν μπορείς να δεις έξω...Πέρασα κάποια ώρα εκεί έως να φτάσει η ώρα που θα άφηνα τη βαλίτσα μου.Είχα κάνει από το σπίτι check in και είχα επιλέξει θέση 18Α.Αφήνω τη βαλίτσα και κατεβαίνω στην έξοδο Β28 όπου τα πράγματα ηταν καλύτερα.Κάποια στιγμή αρχίζει η επιβίβαση.Με λεωφορείο μας πάνε στο αεροπλάνο,ένα 737-700 με νηολόγιο HA-LOI.Έχουν στηθεί 2 σκάλες μία στην εμπόσθια και μία στην οπίσθια θύρα

Uploaded with ImageShack.us.Επιλέγω να μπω από την πίσω διότι η θέση μου ήταν πιο κοντά στην ουρά.Ήταν μια αεροσυνοδός στην υποδοχή,που δε θυμίζει σε καμιά περίπτωση Ουγγαρία,διότι οι άρρενες έχουμε την έννοια "Ουγγαρέζα" ως κουκλάρα στο μυαλό από σχετικές ταινίες!Πάω στη θέση μου,και έκπληξη!Το κάθισμα είναι φοβερά άνετο.Ο χώρος για τα πόδια εξαιρετικός

Uploaded with ImageShack.us

Ετοιμάζω τη ζώνη μου,και αφού έχει ολοκληρωθεί και η καταμέτρηση αρχίζει το push back και η εκκίνηση των κινητήρων.Τροχοδρομούμε παράλληλα του 03R/25L και μέσω της γέφυρας περνάμε στον 03L.Φτάνουμε στο σημείο κράτησης και χωρίς να κόψει καθόλου ταχύτητα ο κυβερνήτης βάζει το α/φος στο διάδρομο με full γκάζι.Τροχοδρόμηση με κραδασμούς και ξεκόλλημα με αρκετή κλήση.Κατευθυνόμαστε προς τη Ραφήνα όπου αρχίζει να ισιώνει το α/φος.Αμέσως αρχίζει το σέρβις με το σαντουιτσάκι της Malev.Όντως είναι μια μπουκιά όπως μου είχε πει κάποιος εδώ!Μετά έρχεται και ο καφές,και αφού έχουν τελειώσει λέω να βγάλω μια φωτό το εσωτερικό.Ήθελα να αποφύγω την ενόχληση με το φλας και έτσι ανέβασα iso και τράβηξα στο χέρι...

Uploaded with ImageShack.us
Πληρότητα περίπου 80% όπως εκτίμησα.Οι οθόνες έδειχναν την πορεία μας και δεδομένα πτήσης.Κάποια στιγμή ανέτειλε και ο ήλιος αλλά ήταν από την άλλη πλευρά που καθόμουν...Μετά από 2 ώρες περίπου πτήσης φτάσαμε στη Βουδαπέστη.Ο διάδρομος προσγείωσης ήταν ο 31R με επιφύλαξη προς το γράμμα!
Δέσιμο σε φυσούνα και έξοδος από το α/φος.Αφού πήρα τη βαλίτσα κατευθύνθηκα στο λεωφορείο όπου με 400HUF αγόρασα εισιτήριο για το σταθμό Hatar.Εκεί πήρα 7ημερη κάρτα για όλα τα ΜΜΜ με 4600HUF.

Η επιστροφή στο επόμενο post!
 
Βουδαπέστη 31/8/2011

Κάνω checkout στο ξενοδοχείο στις 10:00 αλλά αφήνω εκεί τη βαλίτσα για να την πάρω το απόγευμα.Αφού κάνω τις τελευταίες μου βόλτες στην όμορφη Βουδαπέστη επιστρέφω στις 17:00 να πάρω τη βαλίτσα και να πάω στο αεροδρόμιο μιας και η πτήση είναι προγραμματισμένη για τις 23:00 περίπου.Με συνδυασμό τραμ #17,#6 Metro m2,και λεωφορείο 200Ε φτάνω μετά από 1,5 ώρα περίπου στο αεροδρόμιο.Έχοντας κάνει checkin για την πτήση μέσω Η/Υ πάω στο terminal 2B και αφήνω τη βαλίτσα μου στην ευγενική κοπέλα του handling.Αναμένοντας την ώρα να περάσω τον έλεγχο "χαζεύω" έξω από το αεροδρόμιο την μικρή κίνηση που έχει.Κάποια στιγμή στο terminal 2A καταφτάνουν 2 πυροσβεστικά οχήματα και ένα με τη διοίκηση.Πηγαίνοντας εκεί βλέπω την αστυνομία να έχει αποκλείσει ένα τμήμα του χώρου και οι πυροσβέστες να έχουν φορέσει τις μπουκάλες οξυγόνου για είσοδο στο χώρο που μυρίζει καμένο.Δεν ξέρω τι έγινε αλλά μετά από 10 λεπτά αποχώρησαν.Η κίνηση από προσγειούμενα α/φη ήταν αμελητέα.Αποφασίζω να περάσω τον έλεγχο και να πάω προς τα αφορολόγητα.Ο έλεγχος σε μηδενικό χρόνο καθότι ήμουν ο μόνος επιβάτης που περίμενε,και βρίσκομαι στον όμορφο χώρο με τα καταστήματα όπου υπάρχουν και κάποιοι άλλοι Έλληνες για την πτήση προς Αθήνα αλλά και για την πτήση προς τη Θεσσαλονίκη.Η προγραμματισμένη έξοδος είναι η Α5 για την Αθήνα και η Α4 για τη Θεσσαλονίκη.Φέρνουν το α/φος στη φυσούνα και από το τζάμι-λόγω αντανάκλασης των φώτων είναι αδύνατη η φωτογράφιση-παρακολουθώ την ετοιμασία του.Έρχεται η ώρα επιβίβασης όπου μπαίνω πρώτος στο α/φος και πάω στη θέση μου 16Α.Το α/φος δε γεμίζει,ούτε 40% πληρότητα δεν έχει,και γρήγορα ετοιμαζόμαστε για απογείωση.Κάνουμε push back ανάβουν οι κινητήρες και κατευθυνόμαστε στον 31R για απογείωση.Γρήγορη ομαλή προσγείωση και στροφή αριστερά.Σύντομα έχουμε βρεθεί στο προβλεπόμενο ύψος και αρχίζει το σέρβις με το σαντουιτσάκι και τους καφέδες.Επειδή δεν είχα δει το νηολόγιο πάω πίσω στο galley και ρωτάω τις αεροσυνοδούς και μου λένε ότι είναι το HA-LOF 737-600.Η πτήση ήταν άνετη στα εξαιρετικά καθίσματα του Ουγγρικού boeing και περνάει γρήγορα.Κάποια στιγμή βλέπω τα φώτα της Αττικής.Αλλά έχω "χαθεί" και δεν ξέρω αν θα προσγειωθούμε σε 03 ή 25 διάδρομο.Σύντομα όμως στρίβουμε αριστερά και καταλαβαίνω ότι είχαμε βγει στον Σαρωνικό για να πάρουμε προσέγγιση για κάποιον από τους δύο διαδρόμους 03.Η προσέγγιση έχει αρκετό κούνημα που λίγο φόβιζε αλλά σύντομα πατάμε στο διάδρομο και μετά από δυνατό φρενάρισμα κατευθυνόμαστε στο χώρο όπου μας περίμενε το λεωφορείο.Επειδή δεν πρόλαβα να δω σε ποιον από τους 2 διαδρόμους προσγειωθήκαμε,πάω μπροστά και ρωτάω την αεροσυνοδό που ήταν στην πόρτα.Αυτή με παρέπεμψε στον πλήρωμα του κόκπιτ όπου ο ευγενικός συγκυβερνήτης μου είπε ότι προσγειωθήκαμε στον 03L!Κατέβηκα γρήγορα διότι το λεωφορείο είχε φορτώσει και καθώς ήμουν ο τελευταίος επιβάτης έπρεπε να φύγει,οπότε χρόνος για φωτογράφιση δεν υπήρχε.Το αεροδρόμιο εκείνη την ώρα 02:20 Ελλάδας ήταν άδειο.Γρήγορα τη βαλίτσα και στο λεωφορείο Χ93.
Ένα ακόμα ταξίδι είχε ολοκληρωθεί!!!

Συμπέρασμα:
Μια χαρά εταιρεία η Malev και στα θετικά η μαγνητοφωνημένη επίδειξη σωστικών και στην Ελληνική γλώσσα.Επίσης τα καθίσματα ήταν πολύ άνετα με εξαιρετικό χώρο για τα πόδια.Τα Α319 της νΟ.Α που δοκίμασα τον Φεβρουάριο υστερούσαν σε αυτό τον τομέα.Τα Ουγγρικά μου θύμισαν τα καθίσματα των 737-400 της κρατικής Ο.Α.Μειονέκτημα το μενού της πτήσης αλλά είναι μικρή σε διάρκεια και δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα.Επίσης μέγιστο μειονέκτημα οι ώρες αναχώρησης.Φυσικά έχει 2 πτήσεις την ημέρα αλλά και πάλι είναι σε περίεργες ώρες πολύ νωρίς το πρωί και αργά το απόγευμα.
Είναι σίγουρο ότι θα ταξιδέψω ξανά με αυτή την εταιρεία.Ίσως και το Νοέμβριο.Αν βρω τιμή κάτω από 150€.

Συμβουλή:Σε κάθε ταξίδι αγοράζετε ταξιδιωτική ασφάλιση.Δεν ξέρετε πότε θα σας χρειαστεί.Εμένα μου χρειάστηκε,και ευτυχώς την στιγμή αγοράς του εισιτηρίου από τη σελίδα της Malev αγόρασα με 16€ μια ασφάλεια.
 
που σου χρειαστηκε η ασφαλιση; :?: :?:
 
Σε επείγουσες εξετάσεις που έγιναν στο δημόσιο νοσοκομείο της Βουδαπέστης.Συγγνώμη αλλά δε θα αναφερθώ εκτενώς στο προσωπικό μου θέμα.Πάντως 16€ που την πλήρωσα δεν είναι ιδιαίτερο ποσό και σίγουρα αποσβέστηκε.
 
Εγω απλα το ειπα γιατι στην ευρωπαικη ενωση υπαρχει η ευρωπαικη καρτα ασφαλισης που καλυπτει υγειονομικη περιθαλψη σε οποιαδηποτε χωρα της ΕΕ και ειναι δωρεαν.. αρα μαλλον η ασφαλιση τουλαχιστον στην ευρωπη ειναι πιστευω πεταμενα λεφτα το 99.9% των περιπτωσεων... παντως η βουδαπεστη ειναι ο καλυτερος value for money προορισμος που εχει επισκεφτει ever! μακαρι να ειχαμε κι εμεις μια malev στην ελλαδα
 
Ναι έχεις δίκιο 21 ήθελα να γράψω,αλλά πληκτρολόγησα 25
 
imaginas Δώσε πληροφορίες για ξενοδοχείο.Σκέφτομαι για 15-12 πιστεύω οτι αξίζει τότε
 
Εγώ έμεινα σε αυτό:
https://www.csaszarhotel.hu/kezdolap/kezdolap/en

Το έκλεισα από το booking.com με 38€/βραδιά το δίκλινο για χρήση ως μονόκλινο.Το δωμάτιο ήταν στο ισόγειο,με ντους και τουαλέτα,τηλεόραση,mini bar,ντουλάπα.Στην τιμή περιλαμβανόταν και το πρωινό σε μορφή μπουφέ χωρίς περιορισμό ποσότητας.Κάθε πρωί είχε:καφέ,μαρμελάδες,μέλι,βούτυρο,χυμό,σαλάμια και τυριά,ψωμιά,φέτες ψωμί και δυνατότητα να το μετατρέψεις σε φρυγανιά με τη φρυγανιέρα,κάποιες μέρες είχε και γιαουρτάκια με φρούτα της εταιρείας danone,αυγά,φρούτα,τσάι,γάλα,corn flakes,σοκολάτα σε σκόνη για παρασκευή ροφήματος.Γενικά μια χαρά πρωινό.Προσωπικά εντυπωσιάστηκα από την εξυπηρέτηση του προσωπικού της ρεσεψιόν.Εξαιρετικοί όλοι ιδίως δύο κοπελιές που έτυχε να έχουν βάρδια όταν χρειάστηκε να επικοινωνήσω με το νοσοκομείο ή όταν ήθελα πληροφορίες για αξιοθέατα και πρόσβαση.Δε δυσανασχέτησαν καθόλου.Μιλάνε άριστα Αγγλικά εν τω μεταξύ.Έχει πρόσβαση και σε πισίνες με δωρεάν χρήση.Για το χειμώνα νομίζω ότι υπάρχει μια κλειστή θερμαινόμενη.
Από πρόσβαση:Είναι στην 3 συνοικία της Βουδαπέστης,που σύμφωνα με Ούγγρους που ρώτησα είναι από τις πιο ασφαλείς τη νύχτα.Βρίσκεται στην πλευρά της Βούδα,κοντά στο νησί της Μαργαρίτας.Στα 100μ έχει στάση τραμ του νούμερου 17.Το μόνο "μειονέκτημα" (εμένα δε με απασχόλησε καθόλου) είναι ότι κατά τη διέλευση του το τραμ προκαλεί θόρυβο επειδή είναι παλιό και κραδασμό που αν είσαι στο ισόγειο μπορεί να σε ενοχλήσει.Εγώ επειδή είμαι συνηθισμένος από τον Αθηναϊκό θόρυβο δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα.Το 17 σε αφήνει στη γέφυρα της Μαργαρίτα κάτω από την οποία περνάει το μετρό #1 ή μπορείς να πάρεις από επάνω τα τραμ #4-#6 που πάνε στο κέντρο της πόλης.
Μπορεί να διαβάσεις ότι τα δωμάτια είναι στενά.Ναι είναι πραγματικότητα.Σε πλάτος είναι στενά,αλλά σε μήκος μεγάλα και άνετα να κοιμηθούν 2 άτομα.Προσωπικά έμεινα απολύτως ευχαριστημένος.Έχω ήδη κλείσει για να πάω το Νοέμβριο για 3ημερο,χωρίς να είναι σίγουρο ότι θα τα καταφέρω να πάω όμως.

Ότι άλλο θέλεις ρώτα με
 
13 Αυγούστου εμεινα σε αυτό
http://www.booking.com/hotel/hu/claudia ... =0&lang=el
38 ρυρω τη μέρα χωρίς πρωινό, ειναι διπλα στην Εβραική συναγωγή ,κεντρικό, ειναι διαμερίσματα, ησυχο,παντού με τα πόδια.Απέναντι ακριβως υπάρχει εστιατόριο ουγγαρεζικο πάμφθηνο με σπιτικό φαγητό και παμφθηνη ντόπια μπύρα. Πολύ καλή περιοχή με ψαγμένα μπαράκια χωρίς ορδές τουριστών. Αν πας θα με θυμηθείς !
Εχω μείνει παλιότερα και στο Central Basilika στην Βασιλική του Αγιου Στεφάνου, εξαιρετικό, πιο ακριβό αλλά εξαιρετική τοποθεσία. Οτι αλλο θες ρώτα, και για θέση στο αεροπλάνο για να μην σε ενοχλούν οι ορδές των γκρούπ !
 
Top