ATH-CDG-ATH

ivan_the_pilot

Business-Class-Member
Εγγραφή
09/02/2007
Μηνύματα
250
Likes
0
Website
aviationsubjects.blogspot.com
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
THA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Η ιστορία αυτή διαδραματίστηκε τον Ιούνιο του 2006(18η μέρα).Αναχώρηση με το σχολείο μου για 10ημερη εκδρομή στη Γαλλία με ΟΑ211 με airbusA300 αν θυμάμαι καλά κατα τις 9:25 π.μ.Ολα κυλούσαν ομαλά,δώσαμε τις αποσκευές και περιμέναμε να μπούμε στο αεροπλάνο.Επιβιβαζόμαστε και περιμέναμε,ξαναπεριμέναμε και ξαναπεριμέναμε όσπου αναχωρήσαμε απο το Ελ.Βενιζέλος κατα τις 10:30.Η πτήση ήταν υπέροχη.Το πρωινό ήταν υπέροχο(κρέπα με ζαμπόν,τυρί και αβγό,ψωμάκια,φρυγανιές,μαρμελάδα και χυμό.Πετούσαμε πάνω από τις Άλπεις και υπήρχαν μερικά κενά αέρος(φυσικό φαινόμενο).Τέλοςπάντων,φτάνουμε στο αεροδρόμιο του Παρισιού Carles de Gaule κατα τις 13:15.Παίρνουμε τις αποσκευές και κατευθυνόμαστε προς την γνωστή πόλη της Γαλλίας Vichy(οι κρέμες εκεί παρασκευάζονται ;) ).Για να μην γίνομαι κουραστικός,πήγαμε στο Παρίσι την 6η μέρα και είδαμε όλα τα αξιοθέατα(πύργος του Άϊφελ,Αψίδα του Θριάμβου,EuroDisney,Βερσαλλίες,Λούβρο,Σικουάνας κλπ)φτάκαμεν στο CDG.Κάναμε check-in και περιμέναμε την πτήση ΟΑ216 προγραμματισμένη για 19:25 με Β734.Τα λεπτά περνούσαν και αναρτιόμασταν:Που ειναι το αεροπλάνο?οεο?
:?: :?: καθώς δεν φαινόταν τίποτις στον ορίζοντα.Κατα τις 19:50 προσγειώθηκε επιτλεους το 734.Μετά απο μισή ώρα,επιβιβαστήκαμε και απογειωθήκαμε.Θα φτάναμε στην Αθήνα κατα τις 23:45.Μας περίμεναν οι αναταράξεις των Άλπεων(:twisted:) και έτσι καθυστέρησε το υπέροχο βραδυνό το οποίο περιλάμβανε βραστό κρέας με πατάτες και αναψυκτικό(+ότι άλλο συμπληρωματικό).Προσγειωθήκαμε στις 1:15 τη νύχτα.Αποβιβαστήκαμε και κατευθυνθήκαμε στο χώρο παραλαβής αποσκευών.Εδώ μας χτύπησε την πόρτα η ατυχία:ο μηχανισμός μοιράσματος των αποσκευών δεν δούλευελόγω βάβης(όπως μας πληροφόρησαν).Η μαγική στιγμή έφτασε και στις 2 ηωρα τα ξημερώματα παρέλαβα την βαλίτσα μου.Μετά συνάντησα τους γονείς μου και επέστρεψα σπίτι μου στις 2:45 περίπου.{sorry για την πιθανή κούραση}.(αν έχω κάνει λάθη ορθογραφικά ή συντακτικά λαθη,μην διστάσετε να με διορθώσετε) ;)
 
Top