ATH/LGAV Athens TRAFFIC

Τάκη, δεν τίθεται θέμα μικροτήτων. Ασφαλώς και αστειεύεται ο seven4seven, όπως άλλωστε έχουμε όλοι αστειευτεί στον Βαγγέλη για το "μισό" αεροπλάνο. Πέραν της πλάκας όμως, μπράβο στον Βαγγέλη που ήταν εκεί ως όφειλε (σαν καλός spotter :D ) και μακάρι να του είχε καθήσει καλύτερα και να το έβγαζε ολόκληρο. Αυτός νομίζω θα το ήθελε πιο πολύ από όλους μας. ;)
Εξ' άλλου το πόσο σημαντική είναι η φωτογραφία, φαίνεται από τα views του a.net!

υ.γ. Ελπίζω κι εγώ στο DC-9 αλλά η παρουσία του MD στη Σλοβενία δεν είναι καλό σημάδι μιας και το αεροσκάφος θα περάσει από όλες τις χώρες που έχουν προκριθεί στο Μουντιάλ (η Σλοβενία είναι μία από αυτές) και θα μείνει σε κάθε χώρα 3-4 μέρες. Αν είναι έτσι τότε η φωτογραφία του Βαγγέλη, παραμένει "ιστορική" (έστω και μισή :D )!
 
Ξερω οτι ολοι ζηλευετε!!!!
χαχαχαχα...
φυσικα και δεν τιθετε θεμα με τον seven4seven και ξερω πως κανει πλακα...
Για την ιστορια θα αναφερω πως εκεινη την ημερα συμπτωματικα ειχα παει για spotting μονο με τον 70-300mm μου και οχι τον 18-135mm που εχω για τετοιες περιπτωσεις.Με αποτελεσμα στο σημειο που ειχα σκαρφαλωσει για να καταφερω να το τραβηξω χωρις να εχω καγκελα μπροστα μου ,να ειμαι αρκετα κοντα και να μην εχω την δυνατοτητα να το τραβηξω ολοκληρο.
Βεβαια νομιζω πως η αξια αυτης της φωτο ειναι η λεπτομερεια του τροπαιου και οχι το να το τραβουσα ολοκληρο.Εξαλλου υπαρχουν μερικες ακομα φωτο του ολοκληρο...αλλα εμενα συνεχιζει να μ'αρεσει το close up στο ρυγχος.
Ηταν ενα αδιαφορο απογευμα του Σεπτεμβριου και θα το περνουσα ηρεμα αραχτος στην παραλια πλησιων του αεροδρομιου πιανοντας τις προσγειωσεις απο μεγαλη αποσταση.
Αλλα τελικα περνωντας μια βολτα απο το αεροδρομιο ειδα το τρομερο αυτο βαψιμο...και ολα πηγανε περιπατο...και οι θαλασσες και οι παραλιες...

[album]19234[/album]

[album]19235[/album]

Χαιρετισματα απο Ηρακλειο!
 
Vangelis Antonakis":1kldcwoo said:
Για την ιστορια θα αναφερω πως εκεινη την ημερα συμπτωματικα ειχα παει για spotting μονο με τον 70-300mm μου και οχι τον 18-135mm που εχω για τετοιες περιπτωσεις.

Αααχ....κατι τετοια λες(γραφεις) και με κανεις να σε κυνηγαω για ιδιαιτερα! :D ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΑΚΟΥΣ ΜΑΖΙ! ΝΟΜΟΣ! :D

@TAKISASI: Τα emoticons γι αυτο υπαρχουν. Για να δειξουμε οτι αστειευομαστε. Τα περι μικροτητων επιστρεφονται. Επισης, το περι "καθημερινης προσβασης στο LGAV" τι σχεση εχει? Για το Ηρακλειο δεν μιλαμε εδω?
 
GP707":waecjgcf said:
Alert!!! Σύμφωνα με πληροφορίες το ειδικά βαμμένο για το Μουντιάλ DC-9-32 θα επισκεφθεί την Αθήνα 9-13 Απριλίου. Αναμένεται επιβεβαίωση... :rolleyes:
Τελικά θα έρθει το ειδικά βαμμένο MD-80, αύριο Παρασκευή, με ΕΤΑ στις 11.00. Είναι προγραμματισμένο να φύγει την Τρίτη.
thanks to seven4seven για την πληροφορία.
 
αν παμε στο αεροδρομιο αυριο, που μπορουμε να σταθουμε για να το δούμε?
 
Αυτό εξαρτάται από το σε ποιον διάδρομο θα προσγειωθεί. Ένα ουδέτερο σημείο όπου έχεις μεγάλες πιθανότητες να το δεις είναι τα McDonalds στον πρώτο όροφο του terminal.
 
Ειδικά αν για προσγειώσεις σε χρήση είναι ο 21L/03R γιατί αλλιώς μάλλον δύσκολο...
 
Το αεροπλανο θα σταθμευσει στο Β17 (ΜΤΒ τερμα αριστερα,κοιτωντας ανατολικα). Μετα θα ρυμουλκηθει, πιθανοτατα στο νοτιο apron. Αν οντως παει στο νοτιο, θα περασει φατσα-φορα απ τα McD. Οσοι πιστοι (και υπομονετικοι) προσελθετε!
 
Προλαβαίνω να έρθω; :D
Ο άνεμος θα είναι σίγουρα για τους 03, και αφού πάει και στο Β17 δεν θα μου έκανε εντύπωση να πάει στον 03R (αν και έχουμε δει άλλα και άλλα να γίνονται), οπότε θα φαίνεται και από την γέφυρα των τοπικών οδών πριν φτάσουμε στο αεροδρόμιο (είτε πάει L είτε R)
:arrow: http://www.air-born.gr/planespotting/He ... map_hl.php Σημείο 1
 
Τελικά ήρθε 10.20 (40 λεπτά νωρίτερα από την αναμενόμενη ώρα). Φωτογραφία... σύντομα.
 
Top