Axiologa/diafora :)

Alex-LGSA

First-Class-Member
Εγγραφή
15/01/2004
Μηνύματα
549
Likes
102
Loipon :) Kalispera....

Anoigo ayto to topic gia na mporoume na anaferoume mono empeiries ean den thelei kaneis na grapsei trip report(eite gia to logo pos exei kaneis arketes empiries kai etsi den mporei na grafei kathe fora report,eita gia to logo pos den thimatai kala tis ores kai genika tin ipolipi ptisi ktl....) :p
Kanena axilogo aerplano kamia aerosynodos na sou rixnei ton kafe pano sou...??????) :p :?:
 
As kanw tia arxh... :eek:
Mia apo tis wraioteres ptiseis mou mou exoun minei sto myalo,itan ton septambrio 2001 me tin YP apo HER gia MUC!
Opws xerete me kamposo aera (afti tin mera eixe kanena -tha sas gelasw,peripou...9mpofor-)i prosgeiosi sto HER ginetai peripeteia!etsi, me tin agonia kai ton fobo na min prosgeiothei to aeroplano sto HER alla sto CHQ(gia mena dipli talaiporia,diladi alles 2 wres leoforeio(apo xania eixa erthei)),perimename na doume to aeroplano tis Aerolloyd na kanei "prospatheies" approach apo tin anatoliki kai ditiki meria opws 5,6 alla aeroplana pou telika pigan CHQ!
:p Telika to mono aeroplano pou "katebike" itan to diko mas :cool: !!
Kai ti na dw... Itan to MD83 pou ektelouse tis teleytaies tou ptiseis sta xromata tis aerolloyd!Molis akoustike gia afixi tis ptisis tis aerolloyd i misi aithousa fonaze apo ti xara :)
Meta apo kanena misawro akolouthisan apóti thimamai ena HF A310 kai i OAme737

I ptisi eixe stin apogeiosi para polles anataraxeis kai ekane tous epibates na ourliazoun gia ligo alla i prosgeiwsi :great: !!!
 
Πολυ ωραιο το topic.Λοιπον,εγω σε ενα ταξιδι,τον Δεκεμβριο περυσι τα 'παιξα.
Εφτασα στον αερολιμενα Καρπαθου περιμένοντας την πτηση 093 των ΟΑ για ρόδο.13:40 προσγειώθηκε το Ντε Χαβιλαντ Ντας 8-100 απο Κασο και 13:57 επιβιβάστηκα.Ενα οχταμησαρακι θα το 'χε.Θα μασταν 30 ατομα.Με την απογειωση και αμεσως μετα το ισιωμα του αερ/φους ενα κενο 300 ποδιών!Φοβηθηκα παρα πολυ.Μετα ως συνηθως στα ταξιδια με ελικοφορα ο πιλοτος μας ειπε οτι θα 'χουμε αναταραξεις.Με το που ξεκινησε η καθοδος στον διαδρομο 09,αρχισαν οι αναταραξεις(οτι χειρότερο),και η προσγειωση ο Χριστος κ'αποστολος.Πατησε πρώτα ο αριστερος τροχος υστερα ο δεξις,και τελος ο κεντρικος.Βγηκα απ'το α/φος και ημουνα ο μονος που μου αρεσε!Τελικα ειναι γραφτο μου, οταν ταξιδευω με turboprop να μου βγαινει η ψυχη!Ο θορυβος ομως...διαπεραστικοτατος! :D
 
Ormomenos apo to trip report tou filou George, skeftika na enapotheso tin poio stressful embeiria prin apo ptisi.

Dec 2000 proti proini ptisi BA LHR-IST. Ora anaxorisis 08:05!!! To 2000 emena sto Fulham pou vrisketai 21km apo to LHR kai me to taxi pano-kato 30' me normal kinisi. Eixa kleisei taxi gia tis 05:30 etsi oste na exo arekto xrono sto aerodromio. Ela pou den akousa oute ksypnitiri oute to koudouni pou varouse epimona o taksitzis. Kai mesa sto oneiro mou akouo to kinito mou, apando kai i mana mou rotaei:"Ela, eisai sto aerodromio" :shock: I ora itan 07:00!!!
Peitho to taxi na ksanaerthei, sxedon me tis pytzames kai aplytos (kai mono hand luggage pou eftyxos itan etoima) perimeno ekso apo to spiti mou. Ora 07:10. Ftanei to taxi kai gazia gia LHR kana 2km poio meta syneiditopoio oti exo ksexasei to diavatirio mou. Epistrofi Fulham kai allafiasmenos vrisko to diavatirio kai ksanabeno sto taxi...o agonas tora ksekinaei. Leo ston Livanezo odigo na thymithei pos odigoun stin Beirut kai oti tha tou pliroso oti speeding tickets tou steiloun ekaitias mou. I ora einai pleon 07:37. Ston dromo pairno tel. tin BA dino ta stoixeia mou kai parakalao na kathysterisoun tin ptisi. Mou lene oti to check-in kleinei 15 lepta prin tin anaxorisi (alles epoxes tote prin 9/11). Na min ta polylogo, ftano sto Terminal 1 stis 07:52 (den pistevo oti exei ksanaginei tetoio rekor taxytitas ston M4 motorway), petao oti lefta exei epano mou ston odigo kai trexo na vro adeio check-in counter. Eixe pesei syrma kai i kopela me stelnei gia security check me xeirografo boarding pass! Pidiksa mesa apo to X-ray, varesan ola t akabanakia mazi kai trexo pros tin Gate 54 terma theou....Pleon exo stamatisei n'anapneo kai synexizo na trexo, to vlema mou exei tholosei kai niotho tin kardiaki prosvoli etoimi na xtypisei mexri pou vlepo mia kopela sto vathos na mou kanei noima kai pleon asynesthita trexo pros aftin. Mou pairnei to boarding pass, trexei kai afti mazi mou stin fysouna me vazei mesa, kleinoun tin porta kai ksekinaei push back!!! I ora einai 08:06!
Me kathizoun opou na'nai kai ksafnika mia kyria dipla mou leei:
Don't worry, I'm scared of flying too.
 
:banana: Air turbulence = FUN FUN FUN :banana:

Basika to pio sugklovistiko pou mou suvebei, ntave stnv prwtn mou ptnsn... Eav suvebaive se kapoiov allo isws kai va mnv 3avavebaive se aeroplavo... :D

Well... Htav 21/7/1991 av dev apatwmai.. (Skaste mn dw sxolia... :p ) Ptnsn OA (B732 - vnologio mn me rwtate, tote dev eixa idea ti eivai to trip report :D ) SKG-MUC. Well, kapou pavw apo Ouggaria prepei va ntave (apagoreuotave va peta3ei etaireia pavw apo Yugoslavia) eprepe o Stefavoulns va kavei aposumpiesn ugpwv.. Opote paw mesa stnv WC.. Prwta 8aumasa to.. topio - gualistepo metallo klp kai epsa3a va bpw pou eivai to vepo gia to kazavaki gia va mnv psaxvw meta.. :D Well, afou meta apo merika lepta eixa teleiwsei tis e3ereuvnseis mou eipa va kavw auto pou n8ela edw kai wpa... Gia kakestatn mou tuxn omws kata tn diapkeia tns.. teletns eixame avatara3eis kai eva kevo aeros, me apotelesma va dw apo kovta to smoke detector sto tabavi :D Kai sav va mnv ntave movo auto, otav teiwse o xopos, diapistwsa oti eprepe va pi3w gevikn ka8apiotnta sto WC, giati ntave sa va eixe mapkarei skulos to revier tou... :D Twpa gelaw, tote katebaza kavtnlia... Anyway... Meta apo 15 lepta suvolika kai afou teiwsa sxedov olo to xarti, bgnka e3w kai pnga sav bpegmevos gatos stn 8esn mou... H8esn mou.. opote epxomaste sto deutepo peristatiko, stnv idia ptnsn... Hmouva akpibws dipla apo tous kivntnpes, stnv ekfusn tw aeriwv... Otav prosgeiw8nkame kai molis apxisave ta... ka8ustepnmeva va xeipokpotave kai va stnvouve mini partys, o pilotos evrgopoinse tnv avasxesn aeriwv me apotelesma va bgouve duo kalumata ta opoia stelvave ta aeria pavw kai katw kai bon8ousave sto frevarisma. Alla ta mavtzouvia ta stelvouve ta aeria kai dipla.. Opote me to pou arxisav va 'dervouve' to fivistrivi mou petagetai evas mavtpaxalos apo tnv 8esn tou kai tsipizei katatpomagmevos tn.. mama tou... Snmera gelaw, tote omws stnv prwtn prwtn mou ptnsn nmouva polu kovta va pi3w klamata... :?



Sxetika prosfata omws egive kai auto..

Tov Noembpio tou 2002 (9/11 - avnmera twv geve8liwv tou patriou mou :? ) katebnka me tnv tote appabwviastikia mou katw, pali me OA Kai kati pou mou ekave evtupwsn kai pou mou tnv edwse giati kaveis dev mas exe pei kati, ntave oti dipla mas upnrxe etoimo8avatos pou tov katebazave katw... Pavw se ratzo, me mia kouptivoula apo to uploipo koivo apomovomevos... Kai kapoia stigmn n (tote) appabwviastikia mou apxise va klaei.. Giati ka8otave n idia pio kovta tou kai tov akouge pou dev mporouse va parei avasa kai va lei oti 8elei tn mama tou (PS: o tupos dev ntave oute 30 xpovwv...) Opote n kopela eixe pa8ei psilo sok kai otav parakalesa tnv aerosuvodo va dwsei ligo vepo kai eva xartomavtnlo, ekave eva tetarto... Eixe toso megaln apostasn va diavusei... :evil: Kai to g@mwto.. H appabwviastnkia mou ntave germavida.. Opote katalabevei kavei ti 'diafnmisn' ekave stnv epistrofn mas... :? (me to dikio tns...)

AYTAAAAAAAAA (Tasouln oute 3 bdomades, tote 8a exeis Hanuta kai merika alla mavtzouvia... :p )




PS Akn: lmfao :D
 
I will just isolate one point.

Poses arravoniastikes eixes?
 
Mia kai gia tnv wpa mou ftavei.. :p
 
perimeno.....
 
makedonas":1bcmgegd said:
Htav 21/7/1991 av dev apatwmai.. (Skaste mn dw sxolia...)
Παλιά το λες εσύ αυτό :?: Εμένα η πρώτη πτήση που θυμάμαι ήταν Χριστούγεννα του 1988 (και είχα γράψει και κάτι ώρες ως ιπτάμενο μωρό...)

@ Άκης ο δεύτερος:
vlepo mia kopela sto vathos na mou kanei noima
απορώ πώς σε κατάλαβε... (άσε, τα έχω περάσει και εγώ και τα έχω και φρέσκα!)
Don't worry, I'm scared of flying too
:D :D :D Μεγάλη μορφή η κυρία...
 
Top