British Airways 767

Thanasis_U2

V.I.P.-Class-Member
Εγγραφή
19/03/2006
Μηνύματα
1.196
Likes
0
Περιοχή
Krakow
Website
taxidiarapsyxh.wordpress.com
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
WZZ
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
EPKK
YAHOO
thanasis172003@yahoo.gr
καλησπερα!

θα τιμησω την ΒΑ το καλοκαιρι γυρνωντας απο το μαγευτικο Δουβλινο. Φτάνω στο Heathrow με την ΒΜΙ στης 1330 και 21 εχω την πτηση μου για Αθηνα. Μπορω να κανω τσεκ ιν πχ στης 1400? για να μην κουβαλαω βαλιτσες μαζι μου σε ολο το λονδινο?
(Λεω να το δω, εστω και 1 με 2 ωρες)

ΥΓ ποια θεση να προτημισω στο 767?
 
Re: British Airways News .......!!!

Δυστυχώς δεν 8α σε αφήσει η ΒΑ να κάνεις τσεκ ιν δίνοντας τις βαλιτσες σου... Το επιτρέπει 2,5-3 ώρες πρίν την αναχώρηση της πτήσης. Στο λέω γιατί την έχω πάθει πολλές φορές & γω... Έχει όμως lockers για να τις αφήσεις ωστε να μη τις κουβαλάς.
Όσο για την θέση στο 767 , εμένα πρίν από ένα 2μηνο κάνοντας online check in μου έδωσε (αυτόματα) τη θέση 8 ( D αν θυμάμαι καλά ) που είναι business , αν και είχα πληρώσει το χαμηλότερο ναυλο. Σου εύχομαι για αντίστοιχο "λάθος" & σε σένα για να ταξιδέψεις με ακόμα μεγαλύτερη άνεση!
 
British Airways News .......!!!

Thanasis_U2":3cxll6qr said:
...Φτάνω στο Heathrow με την ΒΜΙ στης 1330 και 21 εχω την πτηση μου για Αθηνα. Μπορω να κανω τσεκ ιν πχ στης 1400? για να μην κουβαλαω βαλιτσες μαζι μου σε ολο το λονδινο?...

Όταν θα κάνεις check in στο Δουβλίνο, ενημέρωσέ τους ότι τελικός σου προορισμός είναι η Αθήνα, δείξε τους τον αριθμό του εισητηρίου σου και ζήτα να βάλουν στις βαλίτσες σου tag μέχρι την Αθήνα.
 
Re: British Airways News .......!!!

fotis, ειναι 2 ξεχωριστα εισητηρια (και δε ξερω αν η ΒΜΙ και η ΒΑ εχουν codeshare πτησεις)

JFK 2 ερτησεις
Εχει φθηνους lockers καπου στο αεροδρομιο (εχω βρει μια εταιρια φυλαξης, αλλα θελουν και 8 λιρες την μερα)
και δευτερον, οταν κανεις είτε e Check in, είτε στα ηλεκτρονικα counter δε μπορει να διαλεξεις καρεκλα?
 
Re: British Airways News .......!!!

Thanasis_U2":3r5pcwj3 said:
οταν κανεις είτε e Check in, είτε στα ηλεκτρονικα counter δε μπορει να διαλεξεις καρεκλα?

Μπορείς. Προτίμησε τις μπροστινές θέσεις (αν σου δώσει τη δυνατότητα, πριν τη σειρά 12) που είναι θέσεις business class αλλά δίνονται στην Economy όταν είναι full.
 
Re: British Airways News .......!!!

Το terminal 5 έχει σίγουρα εταιρείες φύλαξης αποσκευών , αλλά για lockers δεν θυμάμαι . Πρέπει να είχε πιο παλία το 1 & 2 . Δεν έχω προσέξει κάτι τέτοιο όμως πρόσφατα.
Αν το βρίσκεις ακριβό , μπορείς να τα αφήσεις στα lockers του σταθμού Paddington με την προυπόθεση οτι θα πάρεις το Heathrow Express που προτείνεται, καθώς είναι ο γρηγορότερος τρόπος για να φτάσεις στο κέντρο του Λονδίνου.
Όσο για το e check in οι περισσότερες εταιρείες όταν το κάνεις σου προσφέρουν μια προεπιλεγμένη θέση , σε εμένα έτυχε το σύστημα να μου δώσει business θέση& φυσικά δεν το άλλαξα εγω, καθώς δεν με στενοχωρεί ιδιαίτερα να πετάξω με μεγαλύτερη άνεση!
 
Thanasis_U2":2dxgh0iq said:
fotis, ειναι 2 ξεχωριστα εισητηρια (και δε ξερω αν η ΒΜΙ και η ΒΑ εχουν codeshare πτησεις)...
Μπορείς να "τσεκάρεις" αποσκευές μέχρι τον τελικό σου προορισμό παρόλο, που τα εισιτήρια έχουν ξεχωριστούς κωδικούς. Το έχω κάνει με Thai και Gulf Air (σε ξεχωριστά εκδοθέντα εισιτήρια).
Νομίζω πως, "επιβάλεται" να το κάνεις, έτσι ώστε, σε περίπτωση απώλειας, καθυστερημένης άφιξης ή φθοράς αποσκευών, να έχει να κάνεις με την BA (που θα είναι ο last carrier) και όχι με την BMI.
 
Re:

Αυτό που λέει ο fotis είναι γενικώς σωστό με τις περισσότερες εταιρίες.
Ειδικά όμως η ΒΜΙ δεν κάνει through check τις αποσκευές εάν έχεις δύο ξεχωριστά εισητήρια. Θα πρέπει να παραλάβεις τις αποσκευές σου μετά το τέλος της πτήσης της ΒΜΙ και να τις ξαναδώσεις για την πτήση της ΒΑ.

fotis":18e5tdez said:
Thanasis_U2":18e5tdez said:
fotis, ειναι 2 ξεχωριστα εισητηρια (και δε ξερω αν η ΒΜΙ και η ΒΑ εχουν codeshare πτησεις)...
Μπορείς να "τσεκάρεις" αποσκευές μέχρι τον τελικό σου προορισμό παρόλο, που τα εισιτήρια έχουν ξεχωριστούς κωδικούς. Το έχω κάνει με Thai και Gulf Air (σε ξεχωριστά εκδοθέντα εισιτήρια).
Νομίζω πως, "επιβάλεται" να το κάνεις, έτσι ώστε, σε περίπτωση απώλειας, καθυστερημένης άφιξης ή φθοράς αποσκευών, να έχει να κάνεις με την BA (που θα είναι ο last carrier) και όχι με την BMI.
 
καλα εγω θα ρωτισω αν μπορω να βαλω στο tag της βαλιτσας μου ΑΤΗ με την ΒΑ μετα
αλλιως κουβαλιμα βαλιτσας προς το Paddington και απο εκει καπου για φυλαξη
 
Top