British Airways

Απόσυρση των Β747-400

Με την πρόσφατη παραγγελία 18 (+1:cool: Α350-1000, ολοκληρώνεται το σχέδιο της εταιρείας για την απόσυρση των Β747-400 του στόλου της. Α380, Β787 και Α350 θα αποτελέσουν τους αντικαταστάτες.
 
έχω μια απορία. Θέλω να πετάξω απο λονδίνο για Θεσσαλονίκη business class. οταν πας να κάνεις κράτηση γράφει οτι δικαιούσε 2 αποσκευές μέχρι 23 κιλά.
Όμως σε άλλο μέρος στο σιτε γράφει αυτό : Club Europe (Business) Two bags Up to 32kg (70lb) BA will waive the heavy bag charge.

συγκεκριμένα εδω
http://www.britishairways.com/travel/bagchk/public/en_gb

Δηλάδη ποιο έιναι το όριο? 23 η 32 κιλά?
 
Εχω ταξιδεψη πολλες φορες Club Europe SKG-LGW-SKG και σχεδων παντα στον γυρισμο ειχα αρκετα παραπανω κιλα, ποτε δεν μου ειπαν τιποτε ουτε για τον αριθμο των αποσκευων ουτε για το βαρος.
 
Παρέλαβε και η ΒΑ το πρώτο της 787, 215 θέσεων αν θυμάμαι καλά και πρώτα δρομολόγια ανακοινώθηκαν τα YYZ & EWR...
 
Σήμερα παραδόθηκε και το πρώτο Α380 της ΒΑ. Οι πρώτες προγραμματισμένες πτήσεις θα είναι προς Λος Άντζελες από τις 15 Οκτωβρίου 2013, ενώ ακολουθεί το Χονγκ Κονγκ από τις 15 Νοεμβρίου 2013.
 
Και familiarization flight μέχρι στιγμής για FRA,ενώ το 787 για ARN
 
Cross":poh349hu said:
......... Οι πρώτες προγραμματισμένες πτήσεις θα είναι προς Λος Άντζελες από τις 15 Οκτωβρίου 2013, ενώ ακολουθεί το Χονγκ Κονγκ από τις 15 Νοεμβρίου 2013.

επισπεύδει την ένταξη του Α380 η εταιρεία και για LAX αρχίζει στις 22 Σεπτεμβρίου & HKG στις 22 Οκτωβρίου.
 
Υπάρχει κάποιος τρόπος να κρατήσουμε θέση στο familiarization flight, όπως έγινε τα Χριστούγεννα με την LOT και το Β787;
 
Δεν ξέρω αν θα το διαφημίσουν..Ισως θα πρέπει να μπαίνεις στο σάιτ τους ή στα GDS αν εχεις πρόσβαση και να βλέπεις πότε θα τα χρησιμοποιήσουν για να κλείσεις θέσεις..
 
Η ανακοινωση που διαβασα σημερα στα γερμανικα και δεν μπορω πια να τη βρω ξεκαθαριζε πως δεν προκειται να εμφανιστει στο συστημα κρατησεων ποιες πτησεις θα ειναι με το Α380 για Φρανκφουρτη. Απο αρχες Αυγουστου θα ξεκινησουν στην αρχη μια φορα τη μερα και στη συνεχεια δυο φορες και θα ειναι καθε φορα εκπληξη για τους επιβατες, οι οποιοι θα αναμενουν να πεταξουν με Α319/Α320 και θα βλεπουν το Α380. Το ιδιο θα ισχυει και για το Β787 και τη Στοκχολμη. Ισως βεβαια αμα φτασει αυτη η ωρα και ξεκινησουν οι πτησεις μεσα στις πρωτες μερες να διαμορφωθει ενα κλιμα πανω στο οποιο να μπορουμε να υποθεσουμε ποια πτηση θα ειναι παντα και ετσι να κλεισουμε κανενα εισιτηριακι. Αλλα δυστυχως την τυχη της Air France που ειχε ενα μηνα το Παρισι - Λονδινο και ηξερες ποια πτηση ειναι δεν θα την εχουμε.
 
Top