CHQ-ATH-CHQ by Athens-Aegean-Olympic

flightnumber

Business-Class-Member
Εγγραφή
09/09/2005
Μηνύματα
316
Likes
0
Είχα την ευκαιρία το τελευταίο 10 ήμερο να πραγματοποιήσω την παραπάνω πτήση και με τις 3 εταιρίες και θα αναφέρω μόνο αυτό το σκέλος ώστε να προσπαθήσω να κάνω μια, προσωπική πάντα, σύγκριση.

Athens Airways
Αριθμός πτήσης: ZF641
Αεροσκάφος: Γιάννης Γαίτης
Πληρότητα: ~80%
Flying Date: 08/04/2009
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Στο Αεροδρόμιο των Χανίων πρόσθεσαν ένα ξεχωριστό Check-In counter για την καινούρια εταιρία. Έτυχε να φτάσω νωρίς και η ευγενική υπάλληλος να μου δώσει θέση στη 2η σειρά, όπου μετά παρατήρησα ότι ήταν πολύ άνετες, μάλλον πολύ πιο άνετες σε σχέση με τις υπόλοιπες. Μετά την "καθιερωμένη" επίδειξη μας προσέφεραν φρέσκο σαντουιτσάκια και muffins με καφέ ή αναψυκτικό και μπουκαλάκι νερό "Ζαρός" στη θήκη μπροστά μας! ;) Επίσης υπήρχε τεύχος του περιοδικού Voyager στη θήκη για να συντροφεύσει το σύντομο ταξίδι μας. Το αεροπλάνο γενικά καθαρό, αλλά φαινόταν ότι έχει τα χρονάκια του. Το πλήρωμα ευγενικό, αν και σου έδινε την εντύπωση "αρχάριων", πχ. δεν μπορούσαν να συγχρονιστούν στην επίδειξη σωστικών μέσων (από τα ηχεία ακούγαμε "για να δέσετε τη ζώνη ασφαλείας..." και η κοπέλα κρατούσε τη μάσκα :D ). Επίσης όντας στην πρώτη θέση συχνά "σκουντουφλούσε" με το καρότσι (λόγω στένας) και ο κότσος της έβρισκε στο ταβάνι (λόγω ύψους) :rolleyes: . Μετά μας καλωσόρισε ο ισπανόφωνος κυβερνήτης και όλα κυλίσαν ομαλά...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aegean Airlines
Αριθμός πτήσης: 330
Αεροσκάφος: Α320-200
Πληρότητα: ~70-80%

Πρόκειται για την εταιρία που έγινε-γίνεται το «μήλον της έριδος» για πολλούς εδώ μέσα, έχει φίλους και εχθρούς αλλά είναι πλέον γεγονός ότι έχει «ξεφύγει» πολύ μπροστά απ’τον ανταγωνισμό. Θες τα καινούρια Airbus; Οι επαγγελματίες που απαρτίζουν τα πληρώματά της ; Πάντως με ξανα-ικανοποίησε η εμπειρία Aegean. Ευγένεια, χαμόγελο, ταχύτητα, επαγγελματισμός. Δεν έχω να πω πολλά… Μου έκανε δε εντύπωση ότι ο κυβερνήτης μίλησε και στην αρχή «για το καλωσόρισμα», αλλά και κατά τη διάρκεια…

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Olympic Airlines
Αριθμός Πτήσης: 534
Αεροσκάφος: ΑΤR 72 Αρχιμήδης
Πληρότητα: 98% (αρχικά) 90% (μετέπειτα)
Flying Date: 14/04/2009
Η αγάπη των περισσότερων Ελλήνων, μάλλον η "σύζυγος" των περισσότερων που την "απατούν" με την "νέα-όμορφη και δροσερή"(Aegean), αλλά πάντα ξαναγυρνούν και αυτή παραμένει πιστή αλλά εξακολουθεί να "ταλαιπωρεί" :twisted: ...
Όλα κυλούσαν ομαλά, η πτήση φαινόταν on-time, μας βάζουν στον "Αρχιμήδη" όπου μας ενημέρωσε η ευγενική αεροσυνοδός ότι προερχόταν από Σαντορίνη. Ξεκινάει η καθιερωμένη επίδειξη, μπαίνουν μπροστά οι μηχανές, προσδένεται το πλήρωμα! Αλλά μετά από μισή ώρα σβήνουν τα πάντα! και ο κυβερνήτης μας ενημερώνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την "μπαταρία" και 8α μας ενημερώσει σε λίγο για την τύχη της πτήσης... Αναστάτωση, να μπαινοβγαίνουν ηλεκτρολόγοι, αχθοφόροι και ύστερα από άλλη μισή ώρα η φωνή του κυβερνήτη μας ενημερώνει ότι η πτήση μάλλον ματαιώνεται... Μας ξαναξεφορτώνουν στο Ελ.Βεν. και μας ξαναδίνουν στο χέρι τις κάρτες επιβίβασης φωνάζοντας έναν προς ένα, ξένοι αλλά κυρίως συμπατριώτες είχαν καταεκνευριστεί και "ορμούσαν" σε όποιο υπάλληλο ΟΑ βλέπαν! Η αλήθεια είναι ότι ενώ μας λέγανε ότι σε "μισή ώρα" θα είχαμε ενημέρωση, δεν μας ενημερώνανε καθόλου! Αν θα ακυρωθεί η πτήση, αν θα συγχωνευτεί.(πράγμα αδύνατον καθώς η επόμενη με 737 ήταν γεμάτη). Κάποια κοπέλα από Καλιφόρνια μαζί με μια Αυστραλέζα με ρωτούσαν με μεγάλη περιέργεια για την τύχη της πτήσης, η Αμερικάνα μου έλεγε ότι στο LAX σε ανάλογη περίπτωση βγαίνει ανακοινωθέν κάθε 2 λεπτά και τους εκνεύριζε που δεν υπήρχε καμία ενημέρωση... Εγώ δικαιολογούσα ότι "καλύτερα που μας κατεβάσανε από το να ταξιδεύαμε με πρόβλημα" και έκανα πιο light την κατάσταση. Κάποια στιγμή η Αυστραλέζα(από βλακεία) μου είπε "Αχ εδώ στην Ελλάδα όλα έτσι είναι" και όταν το αρνήθηκα μου έκανε την ερώτηση "από που είσαι;" Χεχεχεεχχε!!!! κατακοκκίνησε όταν της απάντησα! έγινε σα ντομάτα από την ντροπή, οπότε θεώρησα καλό να πάω να πάρω ένα καφέ και να αφήσω πίσω μου το χάος, καθώς οι συμπατριώτες είχαν ξεφύγει... :evil:
Εν τέλει μετά από 3 ώρες χωρίς ενημέρωση ανακοινώνουν "Αναχώρηση πτήσης 534 για Χανιά, άμεση επιβίβαση" δε περνάνε 2 δευτερόλεπτα και φωνάζουν το όνομά μου! Τρέχω στην έξοδο και ήμουν ο τελευταίος επιβάτης, ζήτησα συγνώμη αλλά μόλις άκουσα την ανακοίνωση έσπευσα, μου είπε η κοπέλα της ΟΑ ότι ήταν δικό τους λάθος που δεν κάναν ανακοίνωση(νωρίτερα) και έσπευσε να μου πει ότι "απ' τον Οκτώβρη τα πράγματα θα είναι καλύτερα". ;)
Είχαν πάρει πίσω τα χρήματά τους γύρω στα 6 άτομα(ανυπόμονα). Το λεωφορείο κατευθύνθηκε πάλι στον "Αρχιμήδη" που φαινόταν πιο αποφασισμένος και "ζεσταινότανε", αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι το ίδιο πλήρωμα μετά από 3 ώρες αναμονής στο αεροπλάνο! αρνιόταν κατηγορηματικά ότι είναι το ίδιο αεροπλάνο με πριν. (μάλλον έτσι θα τους είχαν πει)
Αλλά η θέση ήταν ίδια! και ο Αρχιμήδης είναι ένας! :twisted:
Μετά από άλλη μισή ώρα, μάλλον ελέγχων! Φύγαμεεεε! Και όλα κυλήσανε ομαλά. Ένιωσα τυχερός γενικά(μες την ατυχία) γιατί ήταν η μέρα που η ΟΑ ακύρωσε 14 δρομολόγια... Και οι υπόλοιπες πτήσεις ήταν full-booked!
 
flightnumber":3qqz4aj2 said:
Όλα κυλούσαν ομαλά, η πτήση φαινόταν on-time, μας βάζουν στον "Αρχιμήδη" όπου μας ενημέρωσε η ευγενική αεροσυνοδός ότι προερχόταν από Σαντορίνη. [...] Το λεωφορείο κατευθύνθηκε πάλι στον "Αρχιμήδη" που φαινόταν πιο αποφασισμένος και "ζεσταινότανε", αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι το ίδιο πλήρωμα μετά από 3 ώρες αναμονής στο αεροπλάνο! αρνιόταν κατηγορηματικά ότι είναι το ίδιο αεροπλάνο με πριν. (μάλλον έτσι θα τους είχαν πει)
Μάλλον κάτι σου διαφεύγει. Το πλήρωμα δεν έχει λόγο να ψεύδεται. Συν τοις άλλοις, στις 14/04/2009 τις ΟΑ554/5 προς/από Σαντορίνη τις έκανε ο Όμηρος (SX-BIG).
 
Cross":sif4h237 said:
Μάλλον κάτι σου διαφεύγει. Το πλήρωμα δεν έχει λόγο να ψεύδεται.
Το θέμα είναι όμως ότι επέμενε σε κάτι ξένους (Άγγλους) η αεροσυνοδός, δεν ξέρω και γώ το γιατί! ίσως για να αποφύγουν κρίσεις άγχους... Αν σου λέει ο ίδιος ο κυβερνήτης ότι για τον Α ή Β λόγο το αεροσκάφος δεν πετάει και μετά από 3 ώρες πετάει, κάποιοι που δε γνωρίζουν την ΟΑ είναι πολύ πιθανόν να φοβούνται...
Συν τοις άλλοις, στις 14/04/2009 τις ΟΑ554/5 προς/από Σαντορίνη τις έκανε ο Όμηρος (SX-BIG).
Αυτό δε το γνωρίζω, η κοπέλα πάλι έτσι είπε! Τί να πώ ίσως να ήταν το ίδιο πλήρωμα από Σαντορίνη...
 
Top