Δρομολόγια Aegean

• Thread starter mrk
  • Ημερομηνία δημιουργίας

nick7488

Economy-Class-Member
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
AMX
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
EDDF
Με τα συμβόλαια των εποχικών να λήγουν σιγά σιγά, με την ανάγκη να ξεκουραστούν αυτοί που δούλεψαν στο max την σεζόν, την κινητικότητα του προσωπικού, τα maintenance checks, trainings, αλλαγές στους στόλους, συν το commercial, θα κρατούσα τον πήχη χαμηλά για την "χειμερινή" περίοδο.

Ulrike

First-Class-Member
LGTS
Όπως έγραψα κι εγώ – αναμεόνεμνο να μειώσουν τα δρομολόγια, και σίγουρα θα έχουμε και άλλες μειώσεις / ακυρώσεις. Όχι μόνο στην Α3.

Αλλά στη περίπτωση του SKG-MUC δεν τα μείωσαν συστηματικά, όπως σε άλλα δρομολόγια (π.χ. στο SKG-BRU, που ακύρωσαν τη πτήση την Πέμπτη, και έμειναν μόνο οι πτήσεις Τρίτη και Σάββατο, και μετά τα Χριστούγεννα μέχρι τέλος Φεβρουαρίου δεν το έχει καθόλου).

Αλλα αν κοιτάς το SKG-MUC τον Δεκέμβριο, ακύρωσαν 2 πτήσεις κάθε εβδομάδα, από τις συνολικά 14.

Την εβδομάδα 28/11 – 4/12: Τρίτη βράδυ, Παρασκευή βράδυ

Την εβδομάδα 5/12-11/12: Δευτέρα πρωί, Πέμπτη βράδυ

Την εβδομάδα 12/12-18/12: Και τις δύο την Τετάρτη

Με πια λογική ξέρουν από τώρα ότι δεν θα υπάρχει καθόλου ζήτηση την Τετάρτη, ενώ τις άλλες μέρες έχουν και τις 2 πτήσεις; Και από μέσα Ιανουαρίου συνεχίζει το ίδιο.

Και αν δεν έχουν το προσωπικό, δεν θα ήτανε πιο εύκολο να ακυρώσουν κάθε εβδομάδα τις ίδιες 2 πτήσεις (με εξαίρεση ίσως την περίοδο των διακοπών) - Και όσον αφορά τον σχεδιασμό του προγράμματος και την εκτέλεση των πτήσεων; Ενώ εκεί πραγματικά δεν καταλαβαίνω τη λογική. Αλλά ούτως ή αλλιώς, δεν θα είναι το τελικό πρόγραμμα....

jerry

Concorde-Class-Member
Website
www.air-born.gr
"Παλιά μου τέχνη κόσκινο...". Ενδεχομένως να βλέπουν το ρυθμό των κρατήσεων κλπ και να πέφτει μαχαίρι ανάλογα (κάτι που έχει γίνει και στο παρελθόν). Βέβαια συμφωνώ μαζί σου πως δεν έχει καμία λογική (καθόλου πτήσεις Τετάρτη και κόψιμο Παρασκευή βράδυ;)

Είναι μακρύς ο δρόμος ακόμα. Να θυμάστε πως βάσει του ΕΚ261 σε ό,τι ακυρώνουν >15 μέρες δεν έχουν υποχρέωση αποζημίωσης παρά μόνο επιστροφή του αντιτίμου.

Ulrike

First-Class-Member
LGTS
Μπορεί να μην σου οφείλουν αποζημίωση. Αλλά αναρωτιέμαι πώς θέλουν να κερδίσουν (ξανά) τα επαγγελματικά ταξίδια αν δεν καταφέρουν να προσφέρουν ένα πιο σταθερό και αξιόπιστο πρόγραμμα. Και το λέω γενικά, όχι μόνο για την Α3.

Ήδη τον Ιούνιο και Ιούλιο στη δουλειά μου είχα περιπτώσεις που κάποιες συναντήσεις που ήτανε προγραμματισμένες με φυσική παρουσία τελκικά έγιναν online, όχι λόγω Covid (όπως τα τελευταία χρόνια), αλλά λόγω των προβλημάτων των συμμετεχόντων με τις πτήσεις τους (ακυρώσεις, ατελείωτες ουρές σε κάποια αεροδρόμια κλπ.).

Αν κοιτάω τις προγραμματισμένες πτήσεις μου για Νοέμβριο – Δεκέμβριο, έχω ήδη 8 ακυρώσεις. Και σίγουρα θα έρθουν και άλλες…

Ενώ ιδιαίτερα το δρομολόγιο για Μόναχο με Codeshares / ανταποκρίσεις αφορά συνδέσεις σε όλο τον κόσμο ή / και τελικούς προορισμούς που δεν είναι τόσο εύκολο να βρεις εναλλακτική.

IATA

Business-Class-Member
Ενώ ιδιαίτερα το δρομολόγιο για Μόναχο με Codeshares / ανταποκρίσεις αφορά συνδέσεις σε όλο τον κόσμο ή / και τελικούς προορισμούς που δεν είναι τόσο εύκολο να βρεις εναλλακτική.
Θα μπορούσε αυτό να σημαίνει ότι έχει υποστεί υποβάθμιση στο ρόλο της στην Star Alliance; Ρωτάω γιατί μεταξύ άλλων όντως το δρομολόγιο αυτό στήριζε ανταποκρίσεις προς Ευρώπη και διηπειρωτικά. Ή απλά είναι ο καθένας απασχολημένος με τα δικά του προβλήματα ώστε να δώσει βάση στις ανταποκρίσεις με συνεργαζόμενες εταιρίες;

Ulrike

First-Class-Member
LGTS
Μάλλον το τελευταίο... Η ίδια η LH το χειμώνα μείωσε το MUC-SKG σε μία πτήση την εβδομάδα και ακύρωσε πλήρως το FRA-SKG. Φαντάζομαι με τη λογική ότι εκεί πετάει και η Α3 με Codeshare LH, δηλ. δεν θα χάσει τους επιβάτες με (συχνά αρκετά ακριβές) ανταποκρίσεις. Επομένως δεν της συμφέρει να κρατάει η ίδια αυτά τα δρομολόγια και το χειμώνα.

Ενώ η Α3 θα σκεφτεί ότι έχει ακόμα αρκετές πτήσεις στο SKG-MUC ή εναλλακτικά και μέσω Αθήνας (εάν σε μια μέρα δεν έχει ή εάν ο επιβάτης θέλει να πετάει πρωί και όχι βράδυ). Και οι επιβάτες που έχουν κλείσει SKG-MUC-XXX με LH (A3) – LH είναι πρόβλημα της LH.

Ή κάπως έτσι....

sv1xv

Concorde-Class-Member
Website
sv1xv.blogspot.com
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
BAW
LGEL
TWITTER
SV1XV
Πρόσφατα εμφανίσθηκε ένας ακόμα παράγων: πολλά επαγγελματικά ταξίδια πλέον αντικαθίστανται από on-line συναντήσεις. Αποτέλεσμα της τεχνογνωσίας και των υποδομών που αποκτήθηκαν την τελευταία διετία. σαν αποτέλεσμα των περιορισμών λόγω COVID.

IATA

Business-Class-Member
Αυτό υπήρχε και προηγουμένως σαν τάση. Προσωπική μου άποψη ότι μακροπρόθεσμα οι εκ του μακρόθεν συσκέψεις δεν μπορούν να αντικαταστήσουν μόνιμα τις εκ του σύνεγγυς. Διαφορετικά θα είναι και εντελώς περιττά τα ταξίδια.

Ulrike

First-Class-Member
LGTS
Κι εγώ νομίζω ότι σε πολλούς τομείς τα ταξίδια δεν θα φτάσουν πια στο επίπεδο όπου ήτανε πριν. Ακριβώς αφού υπάρχουν τώρα και οι υποδομές και οι γνώσεις για video conferences κλπ.

Αν και νομίζω ότι έχει δίκιο και ο ΙΑΤΑ, δεν θα αντικαθιστούν όλες τις προσωπικές συναντήσεις. Το βλέπω και εγώ στη δική μου δουλειά.

Αλλά εκεί με τις αεροπορικές έχω την εντύπωση ότι σιγά σιγά έχουμε φτάσει σε έναν φαύλο κύκλο. Εκτός από τα πολλά προβλήματα με τις ελλείψεις προσωπικού και τις συχνές ακυρώσεις (και την τελευταία στιγμή) που απέτρεψαν από τα επαγγελματικά ταξίδια – πέφτει τώρα η ζήτηση, ακυρώνονται / μειώνονται ξανά πολλά δρομολόγια, με αποτέλεσμα ότι θα έχανες 3 μέρες για μία συνάντηση μισής μέρας. Και γίνονται ακόμα λιγότερα ταξίδια....

IATA

Business-Class-Member
Υποθέτω όλοι περιμένουν να δουν τις κινήσεις της άλλης πλευράς. Γενικά λείπει ένας συντονισμός αλλά το τοπίο είναι γενικώς ομιχλώδες παγκοσμίως και σε πολλούς κλάδους θα έλεγα. Αλλά πίσω στο θέμα, δρομολόγια Aegean :)