EKDROMH SPOTTERIKHS FYSEWS, KYRIAKH 26/9/04

Γεώργιος Σφίγγας":1z4kweqc said:
Πάντως παλιότερα στη συγκεκριμένη θέση δεν είχα δει 720, αλλά 737 (δεν θυμάμαι νηολόγιο) με διάφορα ονόματα κατά καιρούς ("Καλάβρυτα", "'Αξιός") και λειτουργούσε σαν καφετερία με το όνομα "Air Music Club". Ούτε αυτό υπάρχει ακόμα εκεί, η τύχη του μου είναι άγνωστη...

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Το αεροσκάφος πάντως που λες ήταν Β720 (δεν υπήρξε ποτέ 737 στα Καλάβρυτα). Να και μια photo:

:arrow: φώτο
 
xristo έχεις δίκιο.

Στο συγκεκριμένο αεροπλάνο, είχαν αφαιρέσει τους κανονικούς κινητήρες και είχαν προσθέσει ψεύτικους κάτω από τα φτερά (!) (δεν φαίνονται στη φωτο. σου). Βλέποντάς το κάποιος από μακριά μπορούσε να μπερδευτεί και να νομίζει ότι είναι Β737.

Γιώργος
 
Πήγα και εγώ σήμερα στην Πάρνηθα μια βόλτα και πέρασα και από το καμμένο πλέον 720 :(
Το γύρισα εξωνυχιστικότατα για τυχόν απομεινάρια κλπ κλπ αλλά τα μόνα που υπήρχαν ήταν καμμένοι διακόπτες, ασφάλειες, ξυλα κλπ κλπ.
Το μόνο τμήμα του αεροπλάνου που έχει "σωθεί" είναι αυτό του πίσω συστήματος προσγείωσης και εκεί μπορείς να δεις διάφορες καλωδιώσεις, σωλήνες κλπ κλπ.
Κρίμα που κατέληξε έτσι και δεν είχε τύχει να το δω παλιότερα στην κανονική του μορφή :( :( :(
Πέρα από αυτό στα Καλάβρυτα, υπάρχουν αλλού στην Ελλάδα άλλα;
 
Γεώργιος Σφίγγας":2tr15cpz said:
xristo έχεις δίκιο.

Στο συγκεκριμένο αεροπλάνο, είχαν αφαιρέσει τους κανονικούς κινητήρες και είχαν προσθέσει ψεύτικους κάτω από τα φτερά (!) (δεν φαίνονται στη φωτο. σου). Βλέποντάς το κάποιος από μακριά μπορούσε να μπερδευτεί και να νομίζει ότι είναι Β737.

Γιώργος

den tha elega oti oi kinitires ine i vasikis diafora 737 kai 707! vale kati pou to 707 ine megalitero... vale kai tin oura pou ine apo tis pio xaraktiristikes... den mporis na pis to 707 ksexorizi :)

Ektos an evlepes mono ti mouri tou eki ta 3 prota (707-727-737) itan omia!
 
MerNion":3tc28tgb said:
Πέρα από αυτό στα Καλάβρυτα, υπάρχουν αλλού στην Ελλάδα άλλα;

Μόνο αυτά τα 2 720 (Καλάβρυτα & Πάρνηθα) είχαν απομείνει... (SX-DBG & SX-DBK).
 
xristos":2rsaikvd said:
MerNion":2rsaikvd said:
Πέρα από αυτό στα Καλάβρυτα, υπάρχουν αλλού στην Ελλάδα άλλα;

Μόνο αυτά τα 2 720 (Καλάβρυτα & Πάρνηθα) είχαν απομείνει... (SX-DBG & SX-DBK).

Ευχαριστώ! Εννοείς γενικά από αεροπλάνα υπάρχουν μόνο αυτά τα 2;
Από άλλους τύπους αεροπλάνων υπάρχουν αλλού αντίστοιχες καφετέριες (ή έστω πρωην καφετέριες, ας έχουν κλείσει) που να στέκονται ακόμα στις ρόδες τους;
 
MerNion":1sc3m7ol said:
Ευχαριστώ! Εννοείς γενικά από αεροπλάνα υπάρχουν μόνο αυτά τα 2;

Όχι, εννοούσα ότι από Β720 ήταν τα μοναδικά που σώζονται στην Ελλάδα.
Σχετικά με αεροπλάνα-καφετέριες, δεν μου έρχεται βέβαια κάτι άλλο στο μυαλό πέρα του DC-3 cafe στην Κατερίνη (το οποίο είναι κλειστό νομίζω) και δεν ξέρω αν λειτουργεί κάτι σχετικό και μέσα στο πρώην SX-ECD (DC-3).
 
Top