ΕL AL

  • Thread starter Anonymous
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Κοιτώντας τις πτήσεις ανάμεσα σε Τέλ Αβίβ και Κωνσταντινούπολη και το ανάποδο βλέπω ότι υπάρχουν καμιά δεκαριά καθημερινά αλλά μόνο (εκτός απο μια ) της Turkish και καμιά :eek: της El Al . Καμιά εξήγηση;
 
Παιζει να ειναι και Cargo η ιδιωτικες πτησεις..
 
Πρέπει να έχει να κάνει με παλαιές κυρώσεις της Τουρκίας και έχει μόνο δικαίωμα τούρκικη εταιρεία να πετά από προς Ισραήλ χωρίς το αντίστροφο από εβραΪκή σε Τούρκικο έδαφος μόνο overfly απ'όσο γνωρίζω. Πιστεύω να βοήθησα :mrgreen:
 
Ευχαριστώ πολύ, δεν το γνώριζα. Εντύπωση μου κάνει πως οι Ισραηλινοί το έχουν καταπιεί :shock: !!
 
Λογικά,οι Ισραηλινοί δε θέλουν να πάνε για λόγους ασφαλείας και αφήνουν τους Τούρκους για να έχουν κάποιο κέρδος οι ίδιοι.
 
Εντυπωσιακή "γυρισιά" για την El Al καθως ανακοίνωσε κέρδη για το 2015 άνω των 100 εκατ. ντάλαρς ενώ το 2014 είχε χασούρα 28 εκατ.

:arrow: http://atwonline.com/data-financials/el-al-israel-airlines-rebounds-106-million-2015-net-profit

Μου προκαλεί μια εντύπωση πάντως ότι με στόλο μικρότερο σχεδόν κατα το ήμισυ απ' την Α3 έκανε διπλάσια έσοδα. Προφανώς τα νούμερα ανεβαίνουν λόγω μακρινών πτήσεων με τα 747 και τα 772.
 
Σοβαρά τώρα συγκρίνεις την ELAL με την αιγαίου? :shock:
Η μία απαρτίζεται μόνο από jet αεροσκάφη με μέσο όρο θέσεων 224 ανα πτήση ενώ η άλλη με turboprop και jet με 152 και διαφορετικές τιμές ναύλων ανα πτήση , με άγονες go lgiht και ότι συνεπάγεται μάλλον τρολάρεις.... :mrgreen:
 
Πολύ εβραιολαγνία ο ΑΙΑ και το λέω γιατί συνέχεια τα αεροσκάφη της εν λόγω εταιρείας προσγειώνονται και απογειώνονται συνέχεια απο τον 03 δεξιό και 21 αριστερό .Μόνο όταν κλείνει για συντήρηση χρησιμοποιούν τον άλλο διάδρομο .Όσο για τις ώρες χρήσης του ενός και του άλλου διαδρόμου κάθε μέρα η βραδυνή της πτήση δεν χρησιμοποιεί τον άλλο διάδρομο όπως όλες οι πτήσεις της αιγαίου ,της κατάρ και της αεροφλότ. :rolleyes:
 
Συνωμοσία μου μυρίζει, ας ενημερώσει κάποιος ΜΜΕ επιπέδου μακελειο.γρ, προνιους.γρ κλπ. κλπ.
ΤΙ μας κρύβουν?
 
mroa412":2sxix34x said:
Πολύ εβραιολαγνία ο ΑΙΑ και το λέω γιατί συνέχεια τα αεροσκάφη της εν λόγω εταιρείας προσγειώνονται και απογειώνονται συνέχεια απο τον 03 δεξιό και 21 αριστερό .Μόνο όταν κλείνει για συντήρηση χρησιμοποιούν τον άλλο διάδρομο .Όσο για τις ώρες χρήσης του ενός και του άλλου διαδρόμου κάθε μέρα η βραδυνή της πτήση δεν χρησιμοποιεί τον άλλο διάδρομο όπως όλες οι πτήσεις της αιγαίου ,της κατάρ και της αεροφλότ. :rolleyes:

Μάθε, λοιπον, οτι δεν ειναι θεμα ΑΙΑ και του εκάστοτε αεροδρομίου. Ουτε καν θεμα ΥΠΑ. Η χρήση διαδρόμων με τον ασφαλέστερο - κατα την ΕΛΑΛ - τροπο, ειναι διπλωματικό θεμα. Δεν ξερω αν θυμάσαι στο Ελληνικο ολα τα αεροσκάφη της (ακομα και τα 747!) να απογειώνονται απο συνδετήριο για να μην πλησιάσουν την περίμετρο. Οποτε ασε τις συνομοσιολογιες. Παντου οπου πεταει η ΕΛΑΛ, τους σπάνε τα @@ με τα μετρα ασφαλείας τους.

Παρ´ολ´αυτα, εχω να το λεω, πριν 2-3 χρονια με την κρίση Ισραήλ-Τουρκίας, ειχαμε κατω 2 747 της ΕΛΑΛ, και έφυγαν και τα δυο, νυχτα, απο τον L! Ο σεκιουριτάς τους ειχε παθει κοκομπλοκο. :mrgreen:
 
Top