Ελεγκτής Εναέριας Κυκλοφορίας (ΕΕΚ)

Και γώ το προκαταβάλω το έκανα λάθος.Έδωσα σημασία ότι ήταν υποτακτική αορίστου με ένα λάμδα όποτε λέω σωστό αλλά δεν σκέφτηκα ότι ήταν το προκαταλάβω.Βλακείες λάθη δηλαδή.Τελικά εκεί στηρίχτηκε το ασέπ. Στο να νιώσουμε οκ και cool ότι το΄χουμε.Ευτυχώς τα κείμενα ήταν μικρά και όχι κατεβατά.Καλή επιτυχία..
 
Βγήκαν οι απαντήσεις!!!
 
Max. 40/50 - Min. 30/50 :?
 
Παιδιά ηρεμήστε λίγο με τα θέματα του πρώτου σταδίου. Τα θέματα κατά την γνώμη μου ήταν ακριβώς ίδιου επιπεδόυ με το 2007.

Είναι λίγο αστείο το ότι τσαντίζεστε επειδή ήταν "εύκολα". Περιμένω να δω πόσοι λοιπόν γράψαν 100% :D
Μυρίζουν λίγο θεωρητικές σχολές αυτά τα σχόλια :twisted: μάλλον επειδή κάποιοι φιλόλογοι/δικηγόροι πιστεύουν ότι χάσαν το πλεονέκτημα που είχαν σε σχέση με απόφοιτους θετικών σχολών/πολυτεχνίων στα γλωσσικά. Εξάλλου να σας υπενθυμίσω ότι οι αντικειμενικές προυποθέσεις για τις θέσεις του ΕΕΚ δεν είναι η άριστη γώση της ελληνικής, αλλά ο αναλυτικός τρόπος σκέψης, η ταχύτητα επιλογής αποφάσεων, η μνήμη κ.α. που θα αξιολογηθούν στο β' στάδιο. Γι αυτό και έχει και μεγαλύτερο συντελεστή βαρύτητας. Εξάλλου η επιλογή δεν θα γίνει βάση του πόσοι κόπηκαν, αλλά θα επιλεγουν οι καλύτερες βαθμολογίες συνολικά. Οπότε από την στιγμή που δεν έγραψε μεγάλος αριθμός 100%, το επίπεδο δυσκολίας κάθε σταδίου είναι παντελώς άσχετο, αφού τελικά οι καλύτεροι θα φανούν στο τέλος και στατιστικά θα πρέπει να είναι οι ίδιοι άσχετα με το επίπεδο δυσκολίας της κάθε εξέτασης ;)

Μια ερώτηση. Γνωρίζουμε αν το 2007 υπήρχε επίσης αρνητική βαθμολογία;

Καλή επιτυχία σε όλους
 
Έχω την εντύπωση ότι το ΑΣΕΠ έχει δώσει λάθος απάντηση στην ερώτηση 23 .

Δηλαδή, δίνει ως σωστή την πρόταση "Η συμφωνία προοιωνίζεται αλλαγές που θα βελτιώσουν την εσωτερική λειτουργία του οργανισμού"
 
Η απάντηση του ΑΣΕΠ στην ερώτηση 50 είναι λάθος.
Στην πρόταση Α της ερώτησης γίνεται λόγος για μείωση δαπανών του ελέγχου εναέριας κυκλοφορίας.
Στο κείμενο γίνεται λόγος για μείωση των δαπανών που αφορούν τη διαχείριση εναέριας κυκλοφορίας.
Διαχείριση και έλεγχος είναι γενικά διαφορετικές έννοιες, όπως φαίνεται και στο ίδιο το κείμενο αλλά και όπως ισχύει στην εξειδικευμένη ορολογία (πχ ATM-ATC, Air Traffic Management- Air Traffic Control). Άρα η πρόταση Α δεν προκύπτει από το κείμενο και ως σωστή ο ΑΣΕΠ έπρεπε να δώσει την απάντηση β.
 
My Dream is to fl":3p1xnpdf said:
Παιδιά ηρεμήστε λίγο με τα θέματα του πρώτου σταδίου. Τα θέματα κατά την γνώμη μου ήταν ακριβώς ίδιου επιπεδόυ με το 2007.

Είναι λίγο αστείο το ότι τσαντίζεστε επειδή ήταν "εύκολα". Περιμένω να δω πόσοι λοιπόν γράψαν 100% :D
Μυρίζουν λίγο θεωρητικές σχολές αυτά τα σχόλια :twisted: μάλλον επειδή κάποιοι φιλόλογοι/δικηγόροι πιστεύουν ότι χάσαν το πλεονέκτημα που είχαν σε σχέση με απόφοιτους θετικών σχολών/πολυτεχνίων στα γλωσσικά. Εξάλλου να σας υπενθυμίσω ότι οι αντικειμενικές προυποθέσεις για τις θέσεις του ΕΕΚ δεν είναι η άριστη γώση της ελληνικής, αλλά ο αναλυτικός τρόπος σκέψης, η ταχύτητα επιλογής αποφάσεων, η μνήμη κ.α. που θα αξιολογηθούν στο β' στάδιο. Γι αυτό και έχει και μεγαλύτερο συντελεστή βαρύτητας. Εξάλλου η επιλογή δεν θα γίνει βάση του πόσοι κόπηκαν, αλλά θα επιλεγουν οι καλύτερες βαθμολογίες συνολικά. Οπότε από την στιγμή που δεν έγραψε μεγάλος αριθμός 100%, το επίπεδο δυσκολίας κάθε σταδίου είναι παντελώς άσχετο, αφού τελικά οι καλύτεροι θα φανούν στο τέλος και στατιστικά θα πρέπει να είναι οι ίδιοι άσχετα με το επίπεδο δυσκολίας της κάθε εξέτασης ;)

Μια ερώτηση. Γνωρίζουμε αν το 2007 υπήρχε επίσης αρνητική βαθμολογία;

Καλή επιτυχία σε όλους



καλα μη λετε βλακειες. Πως γινεται Πληροφορικαριος που πηγε στα κουτουρου να εγραψε 85% ? Θα πεσει πολυ γελιο στη βαθμολογια μου φαινεται ! Δε ξερω αν εχουν πεσει πιο ευκολα κειμενα σε διαγωνισμο ΑΣΕΠ. Υποτιθεται οτι η θεση απευθυνεται σε ατομα ευστροφα και παρατηρητικα και αναλογως επρεπε να ειναι τα κειμενα. Δε μιλαω για μενα, γενικα μιλαω
 
Christie":tyyxv7mz said:
Έχω την εντύπωση ότι το ΑΣΕΠ έχει δώσει λάθος απάντηση στην ερώτηση 23 .

Δηλαδή, δίνει ως σωστή την πρόταση "Η συμφωνία προοιωνίζεται αλλαγές που θα βελτιώσουν την εσωτερική λειτουργία του οργανισμού"

Κι εγω νομιζω οτι συμφωνω. Προοιωνιζεται ειναι σαν να λεει οτι υπαρχουν ενδειξεις. Μα αφου υπαρχει ΣΥΜΦΩΝΙΑ...δεν μιλαμε για οιωνους και ενδειξεις αλλα για συμφωνια. Δηλαδη ή θα φερει αλλαγες ή δεν θα φερει. Εσεις τι λετε;

Εγω εχω κανει σιγουρα 11 λαθη και ισως 1-2 που μου διαφεγουν ακομα!
 
Top