Ελεγκτής Εναέριας Κυκλοφορίας (ΕΕΚ)

Η μόνη από τις απαντήσεις που έδωσε το ΑΣΕΠ και τη θεωρώ αμφιλεγόμενη είναι η ερώτηση 50.Οπως σωστά ειπώθηκε, άλλο πράγμα ο έλεγχος και άλλο η διαχείριση οπότε εκεί υπάρχει ένα μικρό θέμα.Δεν ξέρω,βέβαια,κατά πόσο υπάρχει περίπτωση να επανέλθει το ΑΣΕΠ με διευκρινίσεις ή κατά πόσο υπάρχει περίπτωση να έχει κάνει λάθος και να το διορθώσει.
Χωρίς να θέλω να επιπλήξω κανέναν ,ας κρατάμε όλοι μικρό καλάθι και ας μην κρίνουμε τα θέματα δημιουργώντας εντυπώσεις.Δότι κρίνοντας από αυτά που διαβάζω εδώ μέσα ,κάποιοι από εσάς τα θέματα τα είχατε για πλάκα.Κοιτάξτε μόνο μην την πατήσετε όταν δείτε τα αποτελέσματα :wall:
 
Το "εισάγετε τον κωδικό και ολοκληρώστε τη διαδικασία" γιατί είναι λάθος? :rolleyes: Όσο για το προοιωνίζεται δεν έχει ενεργητική φωνή. Στη 50η ερ. λογικά οι λέξεις "διαχείριση" και "έλεγχος" χρησιμοποιούνται ως συνώνυμες.
 
VDM":1xa9umfs said:
Το "εισάγετε τον κωδικό και ολοκληρώστε τη διαδικασία" γιατί είναι λάθος? :rolleyes: Όσο για το προοιωνίζεται δεν έχει ενεργητική φωνή. Στη 50η ερ. λογικά οι λέξεις "διαχείριση" και "έλεγχος" χρησιμοποιούνται ως συνώνυμες.
Το σωστό είναι εισαγάγετε επειδή είναι ενέργεια όχι επαναλαμβανόμενη! :D
 
Καταλαβαινω οτι δεν ειναι επαναλαμβανομενη πραξη. Ωστοσο νομιζα οτι γινεται να συνδεθουν παρατακτικα (με το "και" δηλαδη) η προστακτικη ενεστωτα με την προστακτικη αοριστου. Αλλα τελικα οχι, δε γινεται :D
 
VDM":g0fy8202 said:
Καταλαβαινω οτι δεν ειναι επαναλαμβανομενη πραξη. Ωστοσο νομιζα οτι γινεται να συνδεθουν παρατακτικα (με το "και" δηλαδη) η προστακτικη ενεστωτα με την προστακτικη αοριστου. Αλλα τελικα οχι, δε γινεται :D
Δες εδώ:
http://www.lexigram.gr/lex/newg/%CE%B5% ... F%89#Hist3
το εισάγετε είναι η προστακτική ενεστώτα ενώ το εισαγάγετε είναι προστακτική αορίστου όπως και το ολοκληρώστε.

Διόρθωση: τώρα κατάλαβα την ένστασή σου. Εφόσον νοηματικά θες να πεις να μπει μία φορά ο κωδικός το σωστό ειναι να χρησιμοποιήσεις το εισαγάγετε (ανεξάρτητα απ το άλλο ρήμα, δεν ξέρω κ εγώ γι αυτό που λες με το και).
Το εισάγετε απ την άλλη σημαίνει ότι εισάγεις τον κωδικό κάθε φορά που θα θες να μπεις.
 
jim88":3bwgjpc4 said:
Η μόνη από τις απαντήσεις που έδωσε το ΑΣΕΠ και τη θεωρώ αμφιλεγόμενη είναι η ερώτηση 50.Οπως σωστά ειπώθηκε, άλλο πράγμα ο έλεγχος και άλλο η διαχείριση οπότε εκεί υπάρχει ένα μικρό θέμα.Δεν ξέρω,βέβαια,κατά πόσο υπάρχει περίπτωση να επανέλθει το ΑΣΕΠ με διευκρινίσεις ή κατά πόσο υπάρχει περίπτωση να έχει κάνει λάθος και να το διορθώσει.
Χωρίς να θέλω να επιπλήξω κανέναν ,ας κρατάμε όλοι μικρό καλάθι και ας μην κρίνουμε τα θέματα δημιουργώντας εντυπώσεις.Δότι κρίνοντας από αυτά που διαβάζω εδώ μέσα ,κάποιοι από εσάς τα θέματα τα είχατε για πλάκα.Κοιτάξτε μόνο μην την πατήσετε όταν δείτε τα αποτελέσματα :wall:


φιλε μου δεν ειναι κακο να κρινουμε τα θεματα ενος διαγωνισμου, δε ξερω γιατι μερικοι ειστε τοσο πολυ υποστηρικτες του ΑΣΕΠ.
Ερωτησεις-Απαντησεις του στιλ "μαζεμα" , "συνημμενη αιτηση" , "ως αναφορα" νομιζω οτι ειναι επιπεδου δημοτικου. Η προταση λογικης επισης πολυ ευκολη και καμια σχεση με την αντιστοιχη του 2008. Οι αντιστοιχιες ασχολιαστες και οι λογικες αλληλουχιες επισης. Σε σχεση με το 2008 πιστευω οτι ηταν πιο ευκολα, ειδικα τα κειμενα. Αυτα
 
Η διαχείριση χρησιμοποιείται σε άλλο σημείο του ίδιου κειμένου με διαφορετική σημασία από την έννοια που έχει ο έλεγχος, εκεί που λέει για το σκοπό του SES. O έλεγχος εναέριας κυκλοφορίας, λέει η wikipedia, είναι υπηρεσία αεροναυτιλίας, ενώ η διαχείριση είναι κάτι ευρύτερο.Τα ίδια κατάλαβα και από τις συζητήσεις που έγιναν για το νέο νόμο στη Βουλή, για την ΥΠΑ. Δεν πιστεύω ότι είναι συνώνυμα, αλλά σίγουρα οι δαπάνες, που σωστά λέει η πρόταση Α ότι υποδιπλασιάζονται, δεν είναι οι ίδιες για τον έλεγχο και για την διαχείριση που αναφέρει και παραπάνω. Μιλάμε δηλαδή για άλλα λεφτά.
 
Christie":yyoodk2m said:
Όχι, είναι λάθος γιατί είναι παθητικό εδώ το ρήμα. Το σωστό θα ήταν "Η συμφωνία προοιωνίζει αλλαγές..."

Το ρήμα προοιωνίζομαι είναι αυτό που λέμε αποθετικό. Δηλαδή, σύμφωνα με τη λόγια παράδοση της γλώσσας, δεν έχει ενεργητικό τύπο σε –ω. Κανονικά, υπάρχει μόνο ο τύπος προοιωνίζομαι και ο τύπος αυτός έχει ενεργητική διάθεση, σημαίνει «προμηνύω» και ακολουθείται από αντικείμενο, π.χ. Αυτή η εξέλιξη προοιωνίζεται μεγάλες εντάσεις.

Τάδε έφη Μπαμπινιώτης
 
Η απάντηση 50 συμφωνώ πως είναι λάθος δοσμένη από τον ΑΣΕΠ. Το θέμα ειναι πως δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει διόρθωση των απαντήσεων..!Για τα υπόλοιπα δεν τίθεται θέμα αμφισβήτησης!
 
Καλησπερίζω και εγω την παρέα.
Όπως μάθατε οι απαντήσεις βγήκαν.
Προσωπικά μαζί με την αρνητική βαθμολογία αξιολογώ το γραπτό μου κοντά στο 70%, δυστυχώς.
Ηθελά να ρωτήσω τα εξής
Γνωρίζουμε πότε θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα της πρώτης φάσης;
Και γενικά υπάρχει μία εκτίμηση της τελικής εικόνας; Σε τι ποσοστά θα κυμανθούν οι βαθμολογίες;
Διάβασα κάπου ότι στο διαγωνισμό του 2008 το 80% ήταν αρκετά αξιοπρεπής βαθμός για να έχεις ελπίδες στην επόμενη φάση. Πιστεύετε ότι φέτος θα πέσουν ή θα ανέβουν; Προσωπικά εκτιμάω ότι θα πέσουν γιατί κρίνοντας από τα θέματα, τα αξιολόγησα ως πιο δύσκολα. Αλλά επειδή ακούω πολλούς να λένε εδώ μέσα ότι ήταν πιο βατά ή ότι κλειδώσαν 85% + βαθμολογία αρχίζω και αναρωτιέμαι αν είναι ρεαλιστικός στόχος πλέον οι 32 θέσεις με 70% επιτυχία μόνο στην Α φάση. Θα ήθελα να ακούσω γνώμες.
 
Top