Ελεγκτής Εναέριας Κυκλοφορίας (ΕΕΚ)

Περιμένουμε τη δημοσίευση. Μην ανησυχεις, θα υπαρχει υπερ-επαρκης χρόνος για τη συγκέντρωση των δικαιολογητικών. Ταυτόχρονα, τρέχει η διαδικασια των μετατάξεων (αυτό ειναι αρκετά εύκολο) και της πρόσληψης επιλαχόντων από την προκήρυξη του ... 2015, κάτι που δεν μπορεί να γινει σήμερα, αφού χρειάζεται αναδρομική αλλαγή του νομοθετικού πλαισίου, όπως άλλωστε περιγράφεται εδώ . Εν τω μεταξυ, ξεκίνησαν τις διαφημίσεις τα γνωστα "κοράκια", με κόστος ~1.200 ευρω και έναρξη μαθημάτων μέσα Φεβρουαριου.
 
Καλησπέρα σας,
Μήπως γνωρίζει κανένας που μπορούμε να βρούμε υλικό για την προετοιμασία των εξετάσεων ΕΕΚ?
 
Καλησπέρα σας,

Σκέφτομαι να κάνω προσφυγή στο ΣτΕ για τον επικείμενο διαγωνισμό των ΕΕΚ για το θέμα του ορίου ηλικίας. Όπως καταλαβαίνετε είμαι πάνω από 30 αλλά θέλω να λάβω μέρος. Αν ενδιαφέρεται κάποιος/κάποια για να κάνουμε συλλογική αγωγή ας μου στείλει PM.
 
Καλησπέρα σας! Μήπως τυχαίνει να γνωρίζει κανείς, πότε περίπου αναμένεται η προκήρυξη; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Καλησπέρα σας,

Σκέφτομαι να κάνω προσφυγή στο ΣτΕ για τον επικείμενο διαγωνισμό των ΕΕΚ για το θέμα του ορίου ηλικίας. Όπως καταλαβαίνετε είμαι πάνω από 30 αλλά θέλω να λάβω μέρος. Αν ενδιαφέρεται κάποιος/κάποια για να κάνουμε συλλογική αγωγή ας μου στείλει PM.
Kαλησπέρα σας! Δε νομίζω πως έχει κάποιο ιδιαίτερο νόημα αυτή η κίνηση, καθώς τα ηλικιακά όρια σε άλλες χώρες είναι πολύ μικρότερα. Νομίζω πως η ηλικία των 30 είναι ο ορισμός του maximum. Φιλικά πάντα!
 
Καλησπέρα AirDim και ευχαριστώ για το σχόλιο σου!
Όπως σωστά με ενημέρωσε ένα μέλος του Forum, πολύ πιθανόν στην επικείμενη προκήρυξη το όριο ηλικίας να είναι 38 και όχι 30 όπως αρχικά ανέφερα. Πράγματι αυτό ισχύει στις περισσότερες χώρες, με εξαιρέσεις όμως όπως η Αγγλία, Ιρλανδία, Καναδάς και άλλες. Αυτό είναι και το νόημα πάντως μιας προσφυγής, να αλλάξεις μια δεδομένη κατάσταση.
 
Έχω την εντύπωση πως αυτό το όριο αφορά τις δυνητικές προσλήψεις από προηγούμενη προκήρυξη και όχι αυτές που θα αφορούν την εν λόγω προκήρυξη, χωρίς να ξέρω σίγουρα εννοείται. Το λέω με κάθε επιφύλαξη. Όπως και να έχει όλες οι απορίες λύνονται πάντα με την προκήρυξη, η οποία βέβαια δεν ξέρω σε τι βάθος χρόνου αναμένεται.
 
Last edited by a moderator:
Καλησπέρα σας,

Σκέφτομαι να κάνω προσφυγή στο ΣτΕ για τον επικείμενο διαγωνισμό των ΕΕΚ για το θέμα του ορίου ηλικίας. Όπως καταλαβαίνετε είμαι πάνω από 30 αλλά θέλω να λάβω μέρος. Αν ενδιαφέρεται κάποιος/κάποια για να κάνουμε συλλογική αγωγή ας μου στείλει PM.
Δεν θα κερδίσεις τίποτα. Το είχα κοιτάξει στον προηγούμενο διαγωνισμό που είχα μείνει εκτός ηλικιακά για 3 μήνες. Είχε μιλήσει με δικηγόρο για να δω αν άξιζε να το τρέξω βασισμένος σε Ευρωπαικές νομοθεσίες και δεν μπορούσε να γίνει τίποτα. Περισσότερα χρήματα και κόπο θα χαλάσεις και δεν θα βγει τίποτα.
 
Το πιθανότερο σε εντελώς νέο διαγωνισμό, το όριο να είναι μικρό, ίσως και κάτω από 30. Το όριο υπάρχει για κάποιο λόγο: μέχρι να περάσει ένας νεοπροσληφθης ελεγκτής όλα τα στάδια της εκπαίδευσης και πιστοποίησης απαιτείται σημαντικό χρονικό διάστημα. Μετά και πάλι απαιτείται ακόμη μεγαλύτερο διάστημα να "ψηθεί" στην κυκλοφορία, ώστε να αρχίσει να είναι αποδοτικός. Ενδεικτικά ας πάρουμε το παράδειγμα άλλων χωρών, προσλαμβάνουν στα... 20, μέχρι τα 30 να πατήσει καλά στα πόδια του και από 30 έως 55 έχει 25 χρόνια μπροστά του να αποδώσει στη δουλειά του. Στα 55 περνά στα... μετωπισθεν! Όλα αυτά βέβαια όχι ακόμη στη χώρα μας... Αν ξεκινήσει κάποιος στα 40, μεχρι να μαζέψει την απαραίτητη εμπειρία, θα βλέπει... σύνταξη, με ότι και αν αυτό συνεπάγεται για την απόδοση του...
 
Καλησπέρα, γνωρίζουμε αν έχει σχέση η 2Γ/2022 με την προκήρυξη των ελεγκτών που αναμένεται;
 
Top