Ενδιαφέροντα άρθρα/video στο internet

  • Thread starter Akis
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Ένα PDF δημοσιευμένο στην ιστοσελίδα της AOPA Hellas: http://www.aopa.gr/gr/newsdetails.asp?NEWS_ID=127 (το link) και http://www.aopa.gr/docs/110228_epitheorisi_EASA.pdf (το pdf).
Υπογράφων το άρθρο για την AOPA είναι ο κος Βασίλης Κώστα, ο οποίος υποστηρίζει πως η EASA ήλεγξε το Τμήμα Πτητικής Λειτουργίας της ΥΠΑ (ΥΠΑ/Δ2/Γ) και βρήκε σοβαρές παρατυπίες:
Μεταξύ των άλλων κάποια ευρήματα αξιολογήθηκαν ως «immediate safety hazard». Δηλαδή, υπάρχει άμεσος κίνδυνος για την ασφάλεια των πτήσεων

Επίσης, χθες Τρίτη 1/3,
έρχεται στην Αθήνα μία άλλη ομάδα Επιθεωρητών για να εξετάσει τον τρόπο που δίνονται στην Ελλάδα τα πτυχία των χειριστών. Αεροπλάνων και ελικοπτέρων
με καταστροφικές -για τον συντάκτη- συνέπειες, αν βρουν εκεί παρατυπίες...
 
:arrow: H προσγείωση της πρώτης πτήσης της LH στο FRA-JFK με Α380 καθώς και ρεπορτάζ του flight global με ξενάγηση στο εσωτερικό του αεροσκάφους (μέχρι την τουαλέτα επισκέπτηκαν :oops: για το 1ο urinal σε commercial α/φος)

:arrow: Ice drifting από Βoeing της SAS :cool: :cool: :cool:
 
OA701":3sqcnxv8 said:
για το 1ο urinal σε commercial α/φος)

Τί είναι το urinal;μήπως αυτή η "χοάνη" (στα αριστερά τής κυρίως λεκάνης) που κλείνει μάλιστα με ένα "ντουλαπάκι";

Πάντως,σε αντίθεση με τίς τουαλέττες τού Concorde (γιά τίς οποίες ο αείμνηστος Dzuiba είχε πεί ότι "πρέπει να έχης αποφασίσει τί θα κάνης,πρίν ακόμα μπής εκεί μέσα"),αυτές τού A380 φαίνονται λίαν ευρύχωρες-μπορείς άνετα να κάνης και "συναθροίσεις με ούζα" (όποιος κατάλαβε,κατάλαβε-μάς διαβάζουν και μικρά παιδιά εδώ)....

Τώρα βέβαια,δέν αντιλαμβάνομαι γιατί επιμένουν να λένε ότι είναι το πρώτο urinal σε εμπορικό αεροσκάφος-άν δέν απατώμαι,στα πολεμικά αεροσκάφη (εκτός τών μεταγωγικών) δέν υπάρχουν κάν τουαλέττες...

Ιδού όμως και η δοκιμή τού κρεβατιού τής πρώτης θέσης στο περιβόητο αυτό αεροπλάνο-γιά ύπνο μόνο,βεβαίως βεβαίως (είπαμε,μάς διαβάζουν και μικρά παιδία)....

Οσο γιά το Ice drifting,καλά να πάθη ο Σκανδιναυός-ποιός τού είπε να μήν βάλη αλυσίδες στίς ρόδες πρίν την προσγείωση; :D
 
Hastaroth":z08m9bzb said:
Τώρα βέβαια,δέν αντιλαμβάνομαι γιατί επιμένουν να λένε ότι είναι το πρώτο urinal σε εμπορικό αεροσκάφος-άν δέν απατώμαι,στα πολεμικά αεροσκάφη (εκτός τών μεταγωγικών) δέν υπάρχουν κάν τουαλέττες...

Γιατί τα πολεμικά, δεν είναι εμπορικά;
 
flesland":22mda5su said:
Hastaroth":22mda5su said:
Τώρα βέβαια,δέν αντιλαμβάνομαι γιατί επιμένουν να λένε ότι είναι το πρώτο urinal σε εμπορικό αεροσκάφος-άν δέν απατώμαι,στα πολεμικά αεροσκάφη (εκτός τών μεταγωγικών) δέν υπάρχουν κάν τουαλέττες...

Γιατί τα πολεμικά, δεν είναι εμπορικά;

Αν εξαιρέσουμε τα B25 που χρησιμοποιούσαν ο Μαϊλο και ο Μιντερμπίντερ στην ταινία CATCH-22 γιά να κάνουν το λαθρεμπόριό τους,τα υπόλοιπα πολεμικά δέν μεταφέρουν φορτία και επιβάτες επί πληρωμή.

Πάντως αναρωτιέμαι γιατί άραγε έπρεπε να φτιάξουν αυτό το επιπλέον σύστημα στο A380.Στα άλλα αεροπλάνα δηλαδή που δέν υπάρχει,έχουν πρόβλημα οι επιβάτες; (οι επιβάτιδες,ούτως ή άλλως,χρησιμοποιούν τίς τουαλέττες μόνο σε στάση καθιστή....).

vassdel":22mda5su said:
OA701":22mda5su said:

Έχω λιώσει στο γέλιο με τα σχόλια, ειδικά με εκείνο το "Ken Block now pilots planes?" :D :D :D

Who is Ken Block?

Εμένα μού άρεσαν τα εξής 2:
"Stick that up your ass Sully Sullenberger!"
και
"It must have been a women pilot..."
 
Μπερδευτήκατε με τον flesland. Προσπάθησε να σου απαντήσει με λίγο ειρωνικό τρόπο ότι τα πολεμικά αεροσκάφη δεν είναι εμπορικά, επειδή και εκείνος παρεξήγησε αυτό που έγραψες για το urinal. Αν επικοινωνούσαμε δια ζώσης, θα σου εξηγούσα το νόημα :D

Τα C-130 & C-27, έχουν urinal, (πιθανώς να υπάρχουν κι άλλα μεταγωγικά που να έχουν, απλά σε αυτά τα δύο το έχω δει), οπότε η τοποθέτηση του άρθρου ότι στο 380 είναι το πρώτο urinal σε εμπορικό αεροσκάφος, είναι ακριβής...

Ο Ken Block τώρα...
... δεν ξέρω από που να αρχίσω.

Σου δίνω μερικά links:

:arrow: wikipedia
:arrow: LMGTFY. Από τότε που έβαλε ο 747 αυτό το site για πλάκα σε κάποιον, το έχω κάνει πανάκεια. Η κόρη μου με ρωτάει τί ώρα είναι και της λέω lmgtfy....


...αλλά αν βαριέσαι να διαβάζεις, συνιστώ απλά να δεις :arrow: το Impreza βίντεο. Δεν είμαι φαν των γρήγορων αυτοκινήτων ή των πειραγμένων πλέον, αλλά αυτό το βίντεο είναι σκέτη απόλαυση...


EDIT: Αυτό εδώ είναι κλάσεις ανώτερο...
 
Κανονικά,έπρεπε να γράψω "στρατιωτικά" αντί γιά "πολεμικά",αλλά εφ'όσον υπάρχει τέτοιο πράγμα και σ'αυτά,πάω πάσο.

Επίσης είδα τα σχετικά με τον Ken Block,οπότε ελύθη και η απορία μου.Δυστυχώς (γι'αυτόν),εγώ δέν ασχολούμαι γενικώς με τα αυτοκίνητα,οπότε έχει χάσει έναν fan.Ενώ άν ήταν πιλότος,καπετάνιος,μηχανοδηγός ή μουσικός,σίγουρα θα τόν ήξερα....

Ομως,πέτυχα κάτι ενδιαφέρον στο internet.Βέβαια εμείς οι εν Ελλάδι δέν θα είμαστε τυχεροί να ταξιδέψουμε με το σκάφος αυτό και να γίνουμε διάδοχοι τού John Glenn και τού Yuri Gagarine (και πολλών μεταγενεστέρων),διότι ακόμα κι'άν προλάβουμε να αποκτήσουμε τα απαραίτητα οικονομικά μέσα,θα είμαστε πλέον εσχατόγηροι (δηλαδή γέροντες στα τελευταία μας-αρχαϊστί "έσχατα")....
 
Re: Ενδιαφέρουσες (γενικα) σελίδες στο διαδίκτυο

70€ για μια απίθανη 30′ πτήση από τη θέση του συγκυβερνήτη για να ζήσετε την μοναδική αίσθηση της πτήσης από το cockpit! Eπιπλέον, 1 ωριαίο θεωρητικό μάθημα από την Maveric Aviation, αξίας 120€ Έκπτωση 41,66%.

http://www.winwindeals.gr/deal/70euros- ... -aviation/
 
Top