επιστροφή χρημάτων από ακυρωμένα εισιτήρια

basochou

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
19/10/2010
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα! Παιδιά δεν βρήκα πουθενά αντίστοιχο θέμα γι αυτό και αναγκάστηκα να δημιουργήσω εδώ ένα νέο θέμα. Έχω ένα πολύ σημαντικό πρόβλημα. Το Πάσχα του 2009 έκλεισα εισιτήρια για Λονδίνο για καλοκαίρι. Λόγω της τότε γρίπης το ταξίδι ακυρώθηκε και πήρα την ολυμπιακή και της είπα να ακυρώσει τα εισιτήρια και να μου επιστρέψει το ποσό. Κάποια τα ακύρωσα όντως και πήρα κάποια επιστροφή όμως η ολυμπιακή μου είπε πως έχω περιθώριο να κρατήσω μερικά αν θέλω μεχρι το Πάσχα του 2010 μη τυχόν και αποφασίσω να ταξιδέψω και έτσι έκανα. Τελικά λίγο καιρό πριν την ημερομηνία που μου είχαν πει πέρνω και τα ακυρώνω και μου λένε πως τα χρήματα θα μπουν στον λογαριασμό μου χωρίς να μου πουν οτι άλλαξε εταιρεία κλπ. Περίμενα αρκετό καιρό αλλά μάταια. Πέρνω ξανά τηλ και μου λένε εμείς είμαστε η νέα εταιρεία και δεν έχουμε σχέση με την παλιά και μου έδωσαν ένα αριθμό να καλέσω, υποτίθεται το λογιστήριο της παλιάς ολυμπιακής. Πέρνω λοιπόν εδω και μήνες και δεμ το σηκώνει κανείς!!! Έχω φρικάρει! Τι να κάνω;
 
Re: επιστορφή χρημάτων από ακυρωμένα εισιτήρια

Μάλλον άργησες πολύ...
 
Re: επιστορφή χρημάτων από ακυρωμένα εισιτήρια

Δεν θα το ελεγα γιατι ημουν παντα εντος της προθεσμιας που μου εδιναν
 
Re: επιστορφή χρημάτων από ακυρωμένα εισιτήρια

Θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με την Olympic Air γραπτώς.
Ασφαλώς θα πρέπει να αναφέρεις ότι η τηλεφωνική απάντηση που εισέπρατες δε βοηθούσε στο πρόβλημά σου...
Απαίτησε γραπτή απάντηση, έχεις δικαίωμα να γνωρίζεις τα χρήματα που πλήρωσες που πήγαν... την απάντηση
μπορείς να προωθήσεις σε κάθε υπεύθυνο (Υ.Π.Α. κ.α).
Είχε προκύψει το ίδιο πρόβλημα με 'μένα και αφού πέρασαν περίπου πέντε μήνες, μόλις ζήτησα γραπτή απάντηση
αυτομάτως όλα τακτοποιήθηκαν.
 
Re: επιστορφή χρημάτων από ακυρωμένα εισιτήρια

Καλησπέρα!Σ´ευχαριστώ για την απάντηση.Εννοείς να στειλω κάποιο fax στην τωρινή olympic που μου λέει πως δεν έχει καμμία σχέση με την παλιά;
 
Re: επιστορφή χρημάτων από ακυρωμένα εισιτήρια

H Olympic Air έχει αναλάβει την εκκαθάριση εκκρεμοτήτων εισιτηρίων των Ολυμπιακών Αερογραμμών. Έχει "κληρονομήσει" τους λογιστικούς κωδικούς IATA (050) και αναγνώρισε την ισχύ των εισιτηρίων των Ολυμπιακών Αερογραμμών (οι επιβάτες μπορούσαν να πετάξουν στις πτήσεις της νέας εταιρείας, έχοντας εισιτήρια εκδοθέντα από την παλιά). Συνεπώς, δε βλέπω λόγο άρνησης επιστροφής των χρημάτων. Εξ άλλου η Olympic Air μου επέστρεψε διαφορά από downgrade business που μου είχε κάνει η παλιά σε πτήση της Κω (άλλαξαν το 734 με AT7), απλά περίμενα περίπου 11 μήνες μέχρι να μου επιστραφούν τα λεφτά.

Από περιέργεια: από πού είχες αγοράσει τα εισιτήρια; Αν τα είχες αγοράσει από ταξιδιωτικό γραφείο, τότε πρέπει το ίδιο το γραφείο να προβεί σε Refund Application μέσω BSP Link. Αν τα είχες πάρει από την ΟΑ πρέπει να επικοινωνήσεις με την εξυπηρέτηση πελατών ή το revenue department. Υπολόγισε μερικούς μήνες από τη στιγμή που η αίτηση γίνει δεκτή.
 
Re: επιστορφή χρημάτων από ακυρωμένα εισιτήρια

Ειχα κανει κρατηση μεσω internet
 
Re: Olympic Air και 261/2004 αποζημιώσεις, μια πονεμένη ιστορία!

Γεια σας,

Είχα πτήση Χίος-Θεσσαλονίκη-Χίος για τον Δεκέμβριο 2009 με επιστροφή Ιανουάριο 2010. Με ειδοποίησαν τον Νοέμβριο του 2009 από τη 'Νέα Ολυμπιακή' ότι η πτήση είχε 'ακυρωθεί' από αυτούς και δεν θα πραγματοποιούνταν. Αρνήθηκαν να με βάλουν σε 'δική τους' πτήση (έστω και μέσω Αθηνών) και μου είπαν να πάω σε κάποιο αεροδρόμιο για την επιστροφή των χρημάτων (είχα αγοράσει το εισιτήριο από το ίντερνετ με πιστωτική). Όταν πήγα στο αεροδρόμιο μου είπαν ότι θα πάρει πολύ καιρό και ότι η παλιά εταιρία είναι υπό εκκαθάριση και αφού ξεκαθαρίσει τι χρωστάνε και που τότε εάν μείνουν χρήματα θα δοθούν και στους πελάτες. Μου έδωσαν μάλιστα το τηλέφωνο του λογιστηρίου της 'παλιάς' εταιρίας που δεν απαντούσε ποτέ. Έστειλα επιστολή στον Συνήγορο του Καταναλωτή και μου απάντησαν τα ίδια, πως η εταιρία είναι σε διαδικασία εκκαθάρισης. Υπάρχει κανείς που είχε παρόμοια εμπειρία και κατάφερε να πάρει τα χρήματά του πίσω και αν ναι με ποιον τρόπο; Το ποσό είναι 132 ευρώ (εισιτήριο μετ'επιστροφής) αλλά έχω και έναν γνωστό που είχε βγάλει εισιτήρια για όλη την οικογένειά του που κόστισαν 660 ευρώ και ακόμα περιμένει κι'αυτός. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Re: Olympic Air και 261/2004 αποζημιώσεις, μια πονεμένη ιστορία

Εγώ, ειλχα ακυρώσει δυο μέρες πριν κλείσει η εταιρεία, ένα εισιτήριο. Το refund το περιμένω ακόμα... Είχα κάνει την ακύρωση στο γραφείο στην Αμαλίας και περίμενα πίστωση στην πιστωτική. Μα φορά κατάφερα να μιλήσω με
Το λογιστήριο και μου είχαν πει να περιμένω ένα μήνα... Τα λεφτά δεν μπήκαν ποτέ... 70€ περίπου...

Απλά κλάφτα τα λεφτά σου... Έστειλα και επιστολές... Λαμογιά της υπό εκαθάρριση κρατικής εταιρείας, δηλαδή λαμογιά του κράτους...
 
Τέτοια αλητεία δηλαδή ρε παιδιά;

Και πώς εγκρίνει το 'κράτος' μας τη συγχώνευση/κατάργηση της εταιρίας χωρίς να διασφαλίσει πρώτα τους πελάτες;

Έχει κανείς ιδέα ποιος εποπτεύει αυτόν τον τομέα των αερομεταφορών για να δοκιμάσω καταγγελία και εκεί; Ευχαριστώ.
 
Top