Ερωτήσεις για αποσκευές και διαχείριση αποσκευών

Re: Ερώτηση για μεταφορά αποσκευών με αεροπλάνο

Μόνο τις αποσκευές θέλω να μεταφέρω...
όχι δε θέλω να μεταφέρω οικιακό εξοπλισμό
 
Re: Ερώτηση για μεταφορά αποσκευών με αεροπλάνο

Εννοεί να στείλει τις αποσκευές με αεροπλάνο, χωρίς να ταξιδέψει ο ίδιος.
Φαντάζομαι η τιμή που σου έδωσε η μεταφορική είναι τόσο προσιτή, που σκέφτηκες να αγοράσεις αεροπορικό εισιτήριο, ε;
 
Re: Ερώτηση για μεταφορά αποσκευών με αεροπλάνο

Η μεταφορική που συνεργάζεται η Αegean στο Ντίσελντορφ, μου ζήτησε 188ευρώ για την μεταφορά των 40κιλών.
Ρώτησα και στο αεροδρόμιο εδώ στην Κολωνία και στην Dhl, αλλά ακόμα απάντηση δεν πήρα..
 
Re: Ερώτηση για μεταφορά αποσκευών με αεροπλάνο

aakunz":4np6q9pn said:
...Αν περιμένεις μέχρι τον Οκτώβριο, που θα ισχύσει η νέα πολιτική αποσκευών, μπορεί να καθαρίσεις με €50-€60. Αυτά ισχύουν για αποσκευές εντός λογικών ορίων.

@aakunz: Μπορείς να μας δώσεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες για την νέα πολιτική :?:
 
Η Αιγαίου περνάει στο Piece Concept (χρέωση βάσει του αριθμού κομματιών αποσκευών που τσεκάρεις και δευτερευόντως του βάρους).
 
αποσκευες

ταξιδευω πρωτη φορα με ryanair και εχω καποιες αποριες σχετικα με τις αποσκευες. μου εκλεισε φιλος μου τα εισητηρια αλλα δεν καταλαβα, πληρωνω 50 ευρω παραπανω αν η βαλιτσα ειναι πανω απο 15 κιλα ή μεχρι 15 κιλα δεν πληρωνω επιπλεον; πεταω μετ'επισρτοφης για αμστερνταμ. επισης εκτος απο τη βαλιτσα μπορω να εχω χειραποσκευη; ευχαριστω :)
 
Όρια αποσκευών σε πτήσεις κοινού κωδικού

Καλησπέρα. Η απορία μου αφορά τα όρια αποσκευών σε πτήσεις κοινού κωδικού και είναι περισσότερο γενική. Στις περιπτώσεις αυτές, οι αποσκευές που δικαιούμαι ακολουθούν τους κανόνες της εταιρείας που πραγματοποιεί την πτήση ή της εταιρείας μέσω της οποίας έκανα την κράτηση, αν αυτή διαφέρει? Και τι γίνεται σε περίπτωση που μία εκ των 2 είναι χαμηλού κόστους και η οποία χρεώνει τις checked-in αποσκευές πχ αν κλείσω εισιτήρια με την Iberia για πτήση που εκτελείται από τη Vueling ή το ανάποδο, οι κανόνες ποιας από τις 2 θα ισχύσουν για τα όρια αποσκευών μου?
 
Γεια σας. Μια πληροφορια θα ηθελα . Οταν ο επιβατης δεν παραλαβει την αποσκευη του μετα την πτηση και κανει δηλωση,οταν βρεθει η βαλιτσα ,ζυγιζεται στο αεροδρομιο ξανα στο γραφειο απολεσθεντων ; Ευχαριστω
 
κανονικα ναι.οφειλουν να την ζυγισουν γιατι πρεπει να βεβαιωσουν οτι η βαλιτσα τωρα που εφτασε ειναι τα ιδια κιλα με τοτε που παραδοθηκε απο τον επιβατη στην εταιρεια για να μην μπορεσει ο επιβατης να ισχυριστει οτι κατι λειπει απο μεσα. αν και οι ζυγαριες εχουν αποκλιση απο αεροδρομιο σε αεροδρομιο.
 
Re: Όρια αποσκευών σε πτήσεις κοινού κωδικού

athlios":17814kut said:
Καλησπέρα. Η απορία μου αφορά τα όρια αποσκευών σε πτήσεις κοινού κωδικού και είναι περισσότερο γενική. Στις περιπτώσεις αυτές, οι αποσκευές που δικαιούμαι ακολουθούν τους κανόνες της εταιρείας που πραγματοποιεί την πτήση ή της εταιρείας μέσω της οποίας έκανα την κράτηση, αν αυτή διαφέρει? Και τι γίνεται σε περίπτωση που μία εκ των 2 είναι χαμηλού κόστους και η οποία χρεώνει τις checked-in αποσκευές πχ αν κλείσω εισιτήρια με την Iberia για πτήση που εκτελείται από τη Vueling ή το ανάποδο, οι κανόνες ποιας από τις 2 θα ισχύσουν για τα όρια αποσκευών μου?

αν δεν κανω λαθος τηρειται η πολιτικη του most significant carrier. δηλαδη η πολιτικη της εταιρειας με της οποιας η πτηση εχει τα πιο πολλα μιλια. εκτος και αν υπαρχει αλλο baggage policy που το οριζουν εσωτερικα με συμφωνια οι εταιρειες.και παντα μιλαμε για ενιαια εισιτηρια.
 
Top