Ερωτήσεις για αποσκευές και διαχείριση αποσκευών

Re: Όρια αποσκευών σε πτήσεις κοινού κωδικού

συγγνωμη λαθος καταλαβα. η πολιτικης της εταιρειας που ταξιδευεις εφοσον μιλαμε για ενα σκελος. η πανω απαντηση μου αφορα πολλα σκελη.
 
Re: LGAV/ATH Athens "Eleftherios Venizelos"

Μια ερωτηση απο εμενα.

Πριν επιβιβαστω στο αεροπλανο μπορω να παρω λαδι(3 κιλα) απο τα duty free και να το παρω μαζι μου?

Θα με αφησουν να το εχω μαζι μου ή θα πρεπει να απευθυνθω στην αεροπορικη εταιρεια(aegean) και να ρωτησω εκει?

Ξερω οτι μπορει να ακουγεται καπως η ερωτηση αλλα το εχω απορια.
 
Re: LGAV/ATH Athens "Eleftherios Venizelos"

http://www.dutyfreeshops.gr/default.asp?pid=16&la=1 μπορεις χωρις κανενα προβλημα.



Προσοχή:
Μην ανοίγετε τις ειδικές συσκευασίες και κρατήστε την απόδειξη αγοράς έως τον έλεγχο χειραποσκευών
 
Re: LGAV/ATH Athens "Eleftherios Venizelos"

Ευχαριστω Georgi1964.Αυτο ειχα και γω στο μυαλο μου αλλα ειπα να ρωτησω να παρω και μια δευτερη γνωμη.
 
Χειραποσκευές και Α3

Καλησπέρα
Ξέρει κάποιος υπεύθυνα να μου πει αν μπορώ σε πτήση της Α3 να έχω και την τσάντα ώμου με το φωτογραφικό εξοπλισμό μου και τον φορητό Η/Υ μου;Ή θα πρέπει να προσανατολίζομαι από τώρα για αγορά τσάντας να τα χωράει όλα;Σε καμία περίπτωση δε θέλω να στείλω είτε την φωτογραφική μου τσάντα είτε τον Η/Υ στις αποθήκες του α/φους...
 
Re: Χειραποσκευές και Α3

Δε θα έχεις πρόβλημα. Ταξιδεύω με τσάντα laptop + cabin bag και δεν υπάρχει κανένα θέμα απολύτως.
 
Re: Χειραποσκευές και Α3

Μην αγχωνεσαι στην Α3 ισχύει ο κανόνας '' ότι θέλει ο πελατης''.....
 
Εκτός εαν πετάς από το εξωτερικό για Αθήνα. Φίλη η οποία πέταξε από Αθήνα για Παρίσι με βαλίτσα, τσάντα όμου και χειραποσκευή χωρίς πρόβλημα, στο ταξίδι της επιστροφής εξαναγκάστηκε να δώσει την χειραποσκευή πληρώνοντας την δεύτερη τσάντα 40€, αν και δεν ξεπερνούσε το συνολικό βάρος τα 20 κιλά (ελέω της πολιτικής της Ετζίαν...).
 
Επιτέλους με νέα πρόταση της Ε.Ε. οι μουσικοί θα έχουν το δικαίωμα να μεταφέρουν τα μουσικά τους όργανα στο αεροσκάφος χωρίς να χρειάζεται είτε να τα δίνουν σαν αποσκευές, είτε να πληρώνουν έξτρα θέση, είτε να γίνονται συζητήσεις επί συζητήσεων στο γκισέ πριν την πτήση.

Αναλυτικά (το link δίνεται με quotes γιατί δεν το βγάζει ολόκληρο διαφορετικά)
http://www.classicfm.com/music-news/latest-news/musicians-win-right-carry-instruments-planes/?fb_action_ids=10201016735611330&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map={%2210201016735611330%22%3A319308491505945}&action_type_map={%2210201016735611330%22%3A%22og.likes%22}&action_ref_map=[]
 
Φαντάζομαι θα είναι ιδιαίτερα ευχάριστο για τους τριγύρω του μουσικού που θα πιάνει ένα ολόκληρο overhead με το τσέλο του, ας πούμε ...
 
Top