Ερωτήσεις για ώρες CPL-ATPL Frozen

Air Love, Καλησπέρα.

Σε παρακαλώ διάβασε τα λινκς που δημοσίευσα. Δεν τα έβαλα εκεί για πλακά. Το JAR-FCL (Joint Aviation Regulations-Flight Crew Licencing) γράφει οτιδήποτε χρειάζεται να ξέρεις για οποιοδήποτε δίπλωμα υπό JAR. Γραφεί υπό κάθε κατηγορία τις ελάχιστες απαραίτητες ώρες εκπαίδευσης και υπό τι συνθήκες, συν τα θεωρητικά. Αυτά βεβαία είναι τα minimums. Μέσο όρο? Δεν υπάρχει μέσο όρο. Αν είσαι καλός θα τελειώσεις με το πολύ 1 με 2 ώρες πάνω από το ελάχιστο. Έχω δει άτομα που χρειάστηκαν τις διπλάσιες ώρες να βγάλουν ένα PPL. Στο χέρι σου είναι.
 
τα εχω διαβασει τα regulations απλα δεν ζηταω τα minimum.ψαχνω να βρω εναν μεσο ορο.Σιγουρα υπαρχει ενας μεσος ορος.ΠΧ στην σχολη που ειμαι στην αμερικη ο μεσος ορος του PPL ειναι 55 με 35-40 minimum.Βεβαια υπαρχει και ενας τυπος που τελιωσε με 75.Αυτος ειναι ομως εξαιρεση.Και αν ειναι καποιος εξαιρεση θα το καταλαβει.Στην αμερικη αυτο συμβαινει λογω της ελειψης επαρκους θεωριας πριν τις πτησεις. Στην ευρωπη τι ισχυει? Ενας εκπαιδευτης σιγουρα εχει μια εικονα. Προσπαθω να δω ποσα πανω κατω θα πληρωσει κανεις σε μια JAA σχολη.
 
Οκ συγγνώμη, υπέθεσα πως δεν τα διάβασες, βάση των απαντήσεων σου. Καταρχήν δεν είμαι εκπαιδευτής, και να ήμουν, η απάντηση μου θα ήταν βασισμένη στα στατιστικά της σχολής μου, που δεν είναι σωστό κριτήριο για ένα πανευρωπαϊκό μέσο όρο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι όποιο μέσο όρο και να σου δώσουν, θα πέσεις έξω. Αν έχεις αμφιβολίες για τις ικανότητες σου, τι να πω. Σιγουρέψου πως έχεις περίπου ένα επιπλέον 20% του συνολικού κόστους εκπαίδευσης, για κάθε ενδεχόμενο. Δεν μπορώ να προσφέρω τίποτα άλλο πάνω σε αυτό. Αν δεν σε καλύπτει η απάντηση μου, μίλα με το Google, η πάρε τηλέφωνο μερικές σχολές και κάνε τους αυτήν την ερώτηση, αν κάνεις άλλος εδώ δεν δέχεται να την απαντήσει.
 
Είναι πάρα πολύ καλή η ερώτηση αυτή.
Ξέρει κανείς τα στατιστικά από σχολές και λέσχες για της ώρες που χρειάζονται μαθητές να τελειώσουν το PPL????
 
Top