Ερωτησεις PPL

  • Thread starter pan90
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Αν θυμάμαι καλά τους τελευταίους μήνες γίνονται προς το τέλος κάθε μήνα.
 
Καλημερα, εγω ειμαι καινουριος και απο αλλο κλαδο, ειμαι πλοιαρχος του εμπορικου και θελω να ρωτησω μηπως μπορει καποιος να μου δωσει συμβουλες για το που εχει σχολες PPL στην Ελλαδα καθως και στο εξωτερικο η για καποιο σχετικο site.Απο τιμες δεν ξερω και πολλα.Θελω το διπλωμα για δικη μου ασχολια και αναψυχη. Ευχαριστω!
 
Γνωρίζει κάποιος αν τα ερωτηματολόγια της ΥΠΑ (ppl) βασίζονται σε κάποια βιβλιοσειρά ή απο πού προέρχονται ?

Επίσης κάθε πότε ανανεώνονται ?
 
Καλησπερα!Καθως αρχισα και εγω τα μαθηματα για το PPL εφτασα στο σημειο οπου θα πρεπει σιγα σιγα να μαθω να σχεδιαζω ενα ταξιδι..
Στην πορεια προεκυψε το προβλημα του ανεμου,και δεν μπορω να βρω κανενα chart στο ιντερνετ που να δινει τα στοιχεια του ανεμου σε συγκεκριμενα υψη(πχ 5000ft)
Ξερει κανεις καποιο site για το σκοπο αυτο? ευχαριστω εκ των προτερων!
 
Τα ερωτηματολόγια για το PPL της ΥΠΑ δεν προέρχονται από πασιγνωστότατη σειρά όπως του ATPL.
Προέρχονται από συρραφή ερωτηματολογίων διαφόρων εξεταστών του παλιού συστήματος γραπτών εξετάσεων.
Βέβαια περιέχουν πολλές λάθος απαντήσεις.
Αν δεν ξέρεις την σωστή -δηλ την λάθος απάντηση- μπορεί να χάσεις το μάθημα.Πχ Πόσο κάνουν 5+3? α.6 β.7 γ.9 δ.7,5 Σωστή απάντηση κατά την ΥΠΑ η δ. Οπότε, ή θυμάσαι ποιά είναι η σωστή απάντηση δηλ η δ ή χάνεις τελείως την ερώτηση αν αναρωτηθείς "ρε τι γίνεται εδώ πέρα?".
Αυτό γίνεται να αποστηθίζουν οι υποψήφιοι τα ερωτηματολόγια (άρα μπορούν να συγκρατούν ανεξαρτήτως ηλικίας μεγάλο όγκο πληροφοριών, πράγμα απολύτως απαραίτητο για έναν χειριστή)και όχι για να αυξάνεται η υπολογιστική ή κριτική τους ικανότητα. Τυχαίο? Δεν νομίζω...

Δεν ανανεώνονται ευτυχώς ποτέ. Γιατί ενώ τώρα τα ερωτηματολόγια κυκλοφορούν σε CD αξίας ολίγων λεπτών, εάν ανανεωθούν θα προέλθουν από τη γνωστή βιβλιοσειρά κι άντε μετά να σπρώχνεις συνδρομές στο site της βιβλιοσειράς , ή στο aviationexam κλπ για ένα PPL!
 
Κάποιος που θα δώσει για πρώτη φορά εξετάσεις αλλά ΟΧΙ σε όλα τα μαθήματα μπορεί να προσκομίσει όλα τα παράβολα εξαρχής ή μόνο τα παράβολα για τα συγκεκριμένα μαθήματα?

Επίσης η παρακάτω φόρμα της ΥΠΑ συμπληρώνεται μια φορά εξαρχής με τικαρισμένα όλα τα μαθήματα ή κάθε φορά που δίνονται μαθήματα αποστέλεται καινούρια με τα ανάλογα τικαρισμένα μαθήματα ?

Δηλαδή κάποιος που θέλει να δώσει αρχικά 2 μαθήματα θα συμπληρώσει 2 κωδικούς στον πίνακα 8 ?
 
μπορείς να προσκομίσεις όλα τα παράβολα εξαρχής όσα μαθήματα και να δώσεις στην αρχική εξέταση.απλά αν κάποια φορά κοπείς πρέπει απαραίτητα να τους προσκομίσεις και τα εξτρα παράβολα για να προχωρήσουν τις διαδικασίες έκδοσης του πτυχίου σου.

τα πράγματα είναι λίγο φλου σαυτο το θέμα.όσα μαθήματα και να δηλώσεις απο πριν αυτο που μετράει είναι πόσα μαθήματα τελικά θα δώσεις πάνω στον υπολογιστή.για παραδειγμα,μπορεις να δηλωσεις στην αιτηση οτι θα τα δωσεις ολα,αλλά τελικά έχεις τη δυνατοτητα να δωσεις μονο 2 την ωρα της εξετασης
 
Τα παράβολα είναι καλά να τα δώσεις όλα με την μια. Εγώ έδωσα ένα μάθημα δύο φόρες χωρίς να πληρώσω τα παράβολα για την δεύτερη φορά με αποτέλεσμα να έχω πάρει το πτυχίο και να παίρνουν τηλέφωνο (μιλάμε για δυο μίνες μετά) και να μου ζητάνε να περάσω από την ΥΠΑ για να εξοφλήσω τα χρωστούμενα. Τουλάχιστον ήταν ευγενική και στο τηλέφωνο και όταν πήγα εκεί. Δεν μπορείς να πεις και όχι εάν ο υπάλληλος σου το ζητάει πολύ ευγενικά (κοιτάξτε που φτάσαμε τελικά να τιμάμε τόσο το αυτονόητο)!!!!
 
Top