Εξαγορά της Olympic Air από την Aegean

Re: Συνεργασία Αιγαίου - Ολυμπιακής?

Αυτο λέγεται cartel και απογορέυται καποια χρόνια πριν το έκανε και η SAS με την Maersk air και είχαν τρεχάματα και πρόστιμα απο την ΕΕ
 
Re: Συνεργασία Αιγαίου - Ολυμπιακής?

Εγώ πάλη ξέρω ότι καρτέλ είναι όταν συμφωνείς να χρεώνεις ίδιες τιμές στα προϊόντα σου με άλλες εταιρίες χωρίς να αφήνεις επιλογές στον πελάτη εφόσον οι 2 εταιρίες δεν πετούν στους ίδιους προορισμούς για πιο ακριβώς καρτέλ μιλάς?
 
Re: Συνεργασία Αιγαίου - Ολυμπιακής

flesland":39csiwnw said:
Το ''οικονομικά εισιτήρια για όλους'' και το ''να πετάει όχι όπως μας βολεύει, αλλά παντού'' έχουν κάποιον συνθηματικό χαρακτήρα που νομίζω στερούνται ρεαλισμού...Μην ξεχνάμε ότι οι εταιρείες είναι πια και οι 2 ιδιωτικές σε μια ελεύθερη αγορά. Όλα τα άλλα, είναι πολύ ωραία αλλά μάλλον ακούγονται σαν ευχές.

Δεν βλέπω τον πρωθυπουργό να σπρώχνει τις εταιρίες του η να ασχολείται με αυτή την συνεργασία οπως έγραφες καλα που είμαστε στην ΕΕ που εφαρμόζονται οι νόμοι
 
Re: Συνεργασία Αιγαίου - Ολυμπιακής?

Kiwi Jumbo":ee9jjeem said:
Εγώ πάλη ξέρω ότι καρτέλ είναι όταν συμφωνείς να χρεώνεις ίδιες τιμές στα προϊόντα σου με άλλες εταιρίες χωρίς να αφήνεις επιλογές στον πελάτη εφόσον οι 2 εταιρίες δεν πετούν στους ίδιους προορισμούς για πιο ακριβώς καρτέλ μιλάς?


φίλε μου cartel ειναι και μοίρασμα αγορών δηλαδή εχώ πετάω στο χ και εσυ στο ψ είναι ποιο δύσκολο να το πίασουν οι αρχές όμως
 
Re: Συνεργασία Αιγαίου - Ολυμπιακής?

Μα στην ουσία δεν θα μοιράσουν τπτ απλά η μια θα αποσυρθεί από πχ Ρώμη και θα μπει η άλλη μετά από κάποιο χρονικό διάστημα και σε αρκετούς από άλλους προορισμούς μπορεί να γίνει αυτό και ήδη έχει γίνει όποτε πιο καρτέλ και κολοκύθια μπορούν να κάνουν τον Αλμουνία να σπάσει τα μούτρα του όχι θα πιστέψουμε ότι τους έπιασε ο πόνος για την Ελλάδα και τους καταναλωτές απλά να έχουν μια εταιριούλα στην Ελλάδα και όχι μια εταιρία κανονική με προοπτικές εξέλιξης.
 
Re: Συνεργασία Αιγαίου - Ολυμπιακής?

Καμια επιτροπη και κανενας " σοφος δικαιος και καλοκαγαθος επιτροπος " δεν νοιαζεται για τον καταναλωτη , ας το εχουμε υπ' οψιν μας , η δουλια του ειναι να κραταει τα προσχηματα χωρις να θιχτουν κυριοι παιχτες , αναρωτιεμαι αν στην Ελλαδα υπηρχε μια εταιρια που θα καλυπτε ας υποθεσουμε την αεομεταφορα εσωτερικα τι θα γινοταν θα την αναγκαζαν να αναστειλει τη λειτουργεια της γιατι... θα ηταν μονοπωλειο ? ποιος εμποδιζει και οποιον θελει ακομα να δραστηριοποιηθει ? με συγχωνευση η οχι των δυο εταιριων ? το " προβλημα δεν ειναι στο εσωτερικο το προβλημα ειναι στο εξωτερικο και στην προοπτικη που μπορει να εχει μια μεγαλυτερη εταιρια συν το προηγουμενο που θα δημιουργηθει και για αλλους και ισως ταραξει η αλλαξει καποιες " ισορροπιες " ουτε οι εταιριες φυσικα θα τα βαψουν σκουρα αν δεν εχω εγω πολλες επιλογες και ειμαι αναγκασμενος να χρησιμοποιησω αυτο που υπαρχει στην τωρινη μορφη η σε μια συγχωνευμενη αρκει να αγορασω το εισητηριο , ε λοιπον εμενα με συμφερει να υπαρχουν και πολλες επιλογες και οχι μονο αεροπορικες γιατι δυστηχως και ετσι ειναι, οπως παμε μετακινηση με αεροπλανο, για εσωτερικο μιλαω, μονο σε πολυ εκτακτη περιπτωση που πρεπει να παω γρηγορα. σε μεγαλη αναγκη δηλαδη , τωρα για καποιους που δεν εχουν πολλες επιλογες σε καποια μερη της Ελλαδας μην περιμενετε να νοιαστει κανενας.
 
Re: Συνεργασία Αιγαίου - Ολυμπιακής?

Η δουλειά της Επιτροπής είναι να διαφυλάττει τον ανταγωνισμό στην ενιαία αγορά. Εδώ έβαλε πρόστιμο σε γίγαντες όπως η Microsoft! Σαφώς είναι πολιτικό όργανο, αλλά μη σκέφτεσαι με όρους ελλήνων πολιτικών, γενικεύεις με αφορισμούς χωρίς λόγο...
 
Re: Συνεργασία Αιγαίου - Ολυμπιακής?

Στις οικονομικές σελίδες της η Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία έχει ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον άρθρο για θέμα, βάσει του οποίου είναι εξαιρετικά αμφίβολη η συγχώνευση.Αυτό όμως που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση είναι ότι η ΕΧΠΑ ενεπλάκη αποφασιστικά στο θέμα, και με φημολογούμενο κόστος μόλις 30.000 € συνέβαλε αποφασιστικά απ'ότι αναφέρεται στην πιθανή αρνητική εξέλιξη για το προσδοκώμενο απο τις δυο πλευρές αποτέλεσμα. Θα μπορούσε κάποιος σχετικός με το θέμα να γράψει τους λόγους της αρνητικής στάσης;( οι σφόδρα πιθανές απολύσεις είναι σοβαρότατος λόγος,αλλά είναι μόνο αυτός;)
 
Re: Συνεργασία Αιγαίου - Ολυμπιακής?

Δείτε και αυτό το άρθρο.....

http://www.neurope.eu/articles/104296.php

"This is an opportunity for Joaquin Almunia to stand up for citizens, if he can resist the pressure being applied. He may well be more than tough enough."

:rolleyes:
 
Re: Συνεργασία Αιγαίου - Ολυμπιακής?

OK.Συνήθως δεν τρομαζω εύκολα, αλλα επειδή επίκειται ταξίδι σε λιγο καιρό με την οικογένεια με ΟΑ,διάβασα το μπλογκ που παραθέτει ο eagle1 και τις αντιπαραθέσεις πρώην απολυμένων ΟΑ (και Α3 ισως) και τρόμαξα στο σημειο που λέει ότι κόβουν από τη συντήρηση των α/φων κι οτι οι πιλότοι δεν καταγράφουν βλάβες στο log book επίσημα,ότι η ΥΠΑ θάβει περιστατικά...κτλ..Και να αναμένουμε σύντομα δυστύχημα..!! :shock: Αν ήμουν μόνος,αντε να παω στα κομμάτια,αλλά οι δικοί μου δεν μου φταίνε σε τίποτα...Δεν ξέρω πόση βάση να δώσω σε αυτά από ανθρώπους του χώρου που ξέρουν κ δεν μιλάνε ή απλώς βγάζουν χολή;...(Ένα δίκιο για τη διάλυση της τεχνικής βάσης τοχουν..)..Συγνώμη αν μοιάζει οφ-τόπικ αλλά ναι για πρώτη φορά πανικοβλήθηκα..
 
Top