Εξετάσεις στην ΥΠΑ ATPL για theory credit

Δυστυχως για να φτασεις καποια μερα σε μια θεση του κοκπιτ θελει να βαλεις καλα το χερι στην τσεπη... Απ' οτι καταλαβαινεις απαιτειται θεληση, επιμονη και διαβασμα :D
Επισης, και γω εδω μεσα εχω μαθει οτι η Ικαρων με μια οποιαδηποτε σχολη Πολιτικης Αεροποριας ειναι δυο εντελως διαφορετικα πραγματα..Καιρος να τα ξεχωρισεις στο μυαλο σου :great:
 
:( :( Δεν εχω θεμα με τη θεληση και ειδικα με το διαβασμα ποτε δεν ειχα προβλημα με αυτα ...το μεγαλο μου θεμα ειναι τα χρηματα ... και μονο για να παρω το ppl ειναι πολλα για μενα ...ας μην αναφερω το παρακατω.... γνωριζω οτι η σχολη Ικαρων ειναι εντελως διαφορετικη απο αυτες της πολιτικης αεροποριας ομως αν μπορουσα να παω στη Ικαρων θα πηγαινα αλλα δεν μπορω (μπορει να ειναι στρατιωτικη σχολη αλλα μπαινεις με βαθμους ενω σε αυτες της ΣΠΟΑ χρειαζεσαι παρα πολλα λεφτα....) δεν υπαρχει δηλαδη αλλος τροπος να γινω πιλοτος στην Aegen παρα μονο αυτος που δεν μπορω να ακολουθισω (αυτος με τα πολλα χρηματα )?....... :( :( :( :( :( :( :(
 
Εμμ, νομιζω πως ναι... Ειδικα στην Ελλαδα που ειμαστε και αρκετα πισω τα πραματα ειναι ακομα χειροτερα... Αλλα τι να κανουμε, το επαγγελμα του πιλοτου απαιτει να το θες.. αμα το θες, τα κανεις ολα (που λεει ο λογος :D )
 
γεια σας και παλι! τελευταια σκεφτομουνα μηπως υπαρχει σχολη πολιτικης αεροποριας που να εχει τον ιδιο τροπο εισαγωγεισ με την Ικαρων,,,μηπως υπαρχει κατι τετοιο >?χαχαχ (δήλαδη μεσω πανελληνιων )
 
Μακάρι να υπήρχε αλλά όχι...
 
Μια ερώτηση επι του πρακτικού μέρους.
Για να δώσει κάποιος πχ. εξετάσεις θεωρίας ppl στέλνει στην ΣΠΟΑ μια αίτηση με την ημέρα συμμετοχής και ακολούθως η ΣΠΟΑ ανακοινώνει μια λίστα με ονόματα και την ημέρα των εξετάσεων.

Για τις εξετάσεις θεωρίας ATPL δεν έχω δει ως τώρα να αναρτάται στο διαδίκτυο μια ονομαστική λίστα που να αναφέρει τα ονόματα των υποψηφίων και τις ημέρες των εξετάσεων.
Σε αυτή την περίπτωση πώς γίνεται? Στέλνουμε την αίτηση και την ημέρα-ες που δηλώνουμε πηγαίνουμε και γράφουμε?
Και αν τύχει και δεν πάρουν το φάξ ή το email, τι κάνουμε? Τα μαζεύουμε και φεύγουμε?

Επίσης άλλη μια ερώτηση...Ας πούμε οτι δηλώνουμε 3-4 ημέρες που θα συμετάσχουμε στις εξετάσεις και εμείς πηγαίνουμε και "καθαρίζουμε" κάποια μαθήματα σε 1-2 ημέρες. Οι υπόλοιπες ημέρες τι γίνονται? Θα πρέπει να δωθεί το παρόν ή χάνεται η εξεταστική?

Υ.Γ. Συγγνώμη αν οι ερωτήσεις είναι λίγο "χαζές", αλλά είναι λόγω του άγχους του πρωτάρη :mrgreen:
 
- Κανονικά την αίτηση για την συμμετοχή σου στην πρώτη εξεταστική περίοδο την στέλνει η σχολή σου μαζί με την βεβαίωση ότι έχεις παρακολουθήσει επιτυχώς το Ground School.
- Δεν ανακοινώνεται πουθενά (τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει) λίστα με τους συμμετέχοντες.
- Εάν "καθαρίσεις" τα μαθήματα δεν χρειάζεται να πας τις υπόλοιπες μέρες που έχεις δηλώσει.
 
Απο συζητήσεις που έχετε κάνει με φίλους ή απο ιδία εμπειρία ποιά μαθήματα θεωρούνται αυξημένης δυσκολίας με κίνδυνο την αποτυχία του υποψηφίου? Ή καλύτερα ποιά μηθήματα ήταν εκείνα που απέτυχαν να τα περάσουν με την πρώτη προσπάθεια?
Πχ. Πολλοί, όταν έδινα εξετάσεις ppl κοβόντουσαν στην μετεωρολογία και το navigation.

(Τώρα το αυξημένης δυσκολίας είναι κάτι το σχετικό. Γιατί πχ. αν για κάποιον η μετεωρολογία είναι δύσκολο μάθημα, για κάποιον άλλο μπορεί να το κατέχει αέρα.)
 
Αναμφισβίτιτα το General Navigation πιστεύω!
 
Κάθε τρείς και λίγο αλλάζουν τα ερωτηματολόγια στην ΥΠΑ. Ούτε το bristol πλέον δεν τους προλαβαίνει :D
Γνωρίζει κάποιος που βρίσκουν τα database ? Η ΥΠΑ τα παίρνει απο το bristol ή το bristol απο την ΥΠΑ? Γιατί μάλλον το 2ο πρέπει να συμβαίνει :mrgreen:
 
Top