Flight into History

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Αυτό που πρέπει να αναγνωρίσουμε στον δημιουργό του νήματος είναι το πάθος που έχει για τη δουλειά του. Όλοι μισούμε την ex-OΑ και δικαίως, όμως γιατί να φορτώσουμε όλα τα στραβά του κράτους μας σε έναν υπάλληλο που πιθανότατα έκανε άψογα τη δουλειά του αν κρίνω από την αγάπη που διατηρεί γι' αυτή;
 
Ε περιμένουμε τις ρημάδες τις φωτογραφίες αλλά δεν έρχονται ποτέ...
 
Αφού γράφουμε εμπειρίες για την ΠΟΑ ας γράψω και εγώ τη δική μου. Μπορεί να μην την απέκτησα σε κάποια πτήση αλλά είναι εξίσου σημαντική.

Το 2007 γνώρισα κάποιον που δούλευε part time σε μια δουλειά. 2 ώρες το πρωί και 2 ώρες το μεσημέρι δούλευε. Αυτές τις ώρες μιλούσε παράλληλα στο κινητό του για διάφορα ζητήματα. Η απορία περί αυτών των ζητημάτων μου λύθηκε όταν τον είδα σε πορεία των εργαζομένων της ΠΟΑ το 2008 να κρατάει ένα πανώ μπροστά-μπροστά! Ο κύριος ήταν ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΗΣ της ΠΟΑ και <<δούλευε>> στο γραφείο του από τις 09.00 μέχρι τις 14.00 γιατί μετά έφευγε.... Έκανε υπερωρίες βέβαια στο κινητό του. Ο διπλοθεσίτης στις 16/09/2008, που ανακοίνωσε ο Χατζηδάκης την πώληση, τον έβριζε γιατί τον άφηνε χωρίς δουλειά... :wall: Στον λαζόπουλο που πήγανε: Πρώτη μούρη! Στις διαδηλώσεις: Πάντα μπροστά να κρατάει το κύριο πανώ! Όχι αυτή η ΠΟΑ ΔΕΝ μου λείπει.

Ζητώ συγνώμη για το οφ-τοπικ και για το ύφος αλλά νομίζω πως πρέπει να γραφτεί κάπου αυτό, για κάποιους που θα ήθελαν να υπάρχει ακόμα μια κρατικοδίαιτη επιχείρηση.
 
andreasl":3uxilzl5 said:
Όλοι μισούμε την ex-OΑ και δικαίως, όμως γιατί να φορτώσουμε όλα τα στραβά του κράτους μας σε έναν υπάλληλο που πιθανότατα έκανε άψογα τη δουλειά του αν κρίνω από την αγάπη που διατηρεί γι' αυτή;
Συμφωνώ μαζί σου σε κάποιο βαθμό, πάντως δυο πράγματα δεν μου αρέσουν στον δημιουργό του thread:
  • Ο γλυκανάλατος ρομαντισμός και η ωραιοποίηση του παρελθόντος: Έ, καλά είναι θέμα γουστου, δεν είναι τίποτα τραγικό, αυτό το είδος γραφής μας καλλιεργούσαν στο σχολείο. Το στυλ αυτό που μου δίνει στα νεύρα έχει γίνει μέρος της κουλτούρας μας εδώ και πολλές δεκαετίες.
  • Η αγνόηση της "ετικέτας": Εδώ είναι forum (λατινική μετάφραση του ελληνικού "αγορά"), δηλαδή χώρος συζητήσεων, όχι χώρος μονολόγων. Όλοι έχουν δικαίωμα να απαντήσουν, από τα λαμόγια της παλαιάς ΟΑ μέχρι τους φανατικότερους αντιπάλους της, χωρίς φυσικά προσβολές και σκληρές αντεγκλήσεις. Αν αυτό δεν αρέσει στον Μάναρη, υπάρχουν και εναλλακτικές λύσεις στο διαδίκτυο, χωρίς κακούς συνομιλητές.
 
Πωλούνται δύο (2) πλαϊνές μπαγαζιέρες μοτοσυκλέτας (μεγάλες, 55lt έκαστη).
35€ η μία, 60 και οι δύο μαζί.
Μόνο σοβαρές προτάσεις.
 
Δεν είναι Μάναρης πλέον! Μανάρης είναι !
Με χιουμοριστική διάθεση,τη προσοχή σας στο τονισμό.
Φιδάκια!
 
andreasl":1uz1denv said:
Όλοι μισούμε την ex-OΑ και δικαίως...
...

Μην μπερδεύεις τη διαφωνία με μίσος. Δεν υπάρχει ούτε μανία, ούτε μίσος. Το να ψέγουμε εκφυλιστικές καταστάσεις, να αναδεικνύουμε τα (πολλά) στραβά δεν σημαίνει ούτε ότι ισοπεδώνουμε όλους τους υπαλλήλους, ούτε ότι μισούμε κανέναν. Ούτε τα όποια παραδείγματα καλών επαγγελματιών που υπηρέτησαν στην ΟΑ είναι άλλοθι για να αγιοποιήσουμε την πλειοψηφία των υπολοίπων που μπήκε στην ΟΑ γλείφοντας τον τοπικό κομματάρχη (γιατί αυτό ήταν και το μόνο προσόν) και έμεινε εκεί διεκδικώντας 'δικαιώματα' με 'αγώνες' τους οποίους πληρώνει η σημερινή γενιά μας, και ακόμα και σήμερα, στα 48 του μπορεί να παίρνει και τη σύνταξή του, ε, αυτό δεν μπορεί να αγνοηθεί. Και δεν μπορεί να γίνει αποδεκτή η προσπάθεια για αγιοποίηση αυτής της κατάστασης.

andreasl":1uz1denv said:
γιατί να φορτώσουμε όλα τα στραβά του κράτους μας

αυτό μου θυμίζει τον κλέφτη που πιάνει η αστυνομία και παραπονιέται γιατί δεν πιάσανε (και) τους άλλους. Κάποιος στο forum εδώ αναρωτήθηκε: τώρα που έκλεισε η ΟΑ σταμάτησαν οι ρεμούλες; Όχι, απαντώ, αλλά αν δεν κλείσεις μία - μία τις πληγές σου δεν θα γιατρευτείς. Το ότι υπάρχουν (και πολλές) άλλες ΔΕΚΟ - εστίες διαφθοράς, κομματισμού, συνδικαλιστο-τεχνίας κλπ κλπ, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έπρεπε να ξεκινήσουμε από τη 'σημαία', το poster-boy.
 
Καλημέρα σας αγαπητοί επιβάτες.Το πλήρωμα θα σερβίρει πρωινό.Ελπίζουμε να κοιμηθήκατε καλά.Μόλις προλαβαίνουμε να σάς προσφέρουμε ένα χαμομηλάκι γιατί σε λίγο προσγειωνόμαστε στην Elbonia.....
Μπισκοτάκι!
 
Αχ,γιατρέ,εσάς σκεφτόμουν! αν υπάρχει γιατρός στην πτήση.Θα περάσω να δω αν μετά το πρωινό οι επιβάτες θα χρειαστούν αντιβίωση.....
Γεώργιος Δροσίνης! Να δροσιστούν λιγάκι.....

Υ.Γ.Τώρα βέβαια,η δική σου περίπτωση είναι λίγο προχωρημένη.Στο V.I.P. το έπαθες αυτό; Να σού χορηγούσαμε λίγο Νοοτρόπ;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top