Flightsim

αρα η χρηση του γίνεται μονο απο επαγγελματιες και μονο μαζι με το fsx?
 
Προορίζεται για επαγγελματίες, αλλά όποιος θέλει το χρησιμοποιεί... Δεν δουλεύει μαζί με το fsx, στηρίζεται σε αυτό, αλλά είναι διαφορετικό αυτόνομο πρόγραμμα. Υποτίθεται πως έχει βελτιωμένα γραφικά, καθώς χρησιμοποιεί DirectX 11, και σε κάποια σημεία έχει μεγαλύτερη ακρίβεια στα textures εδάφους.
 
Σας παραθέτω NOTAM του Ελληνικού τμήματος του IVAO (International Virtual Aviation Organization)

Την Πέμπτη 20 Μαρτίου 2014 και ώρα 2100 τοπική θα γίνει ενημέρωση - εκπαίδευση από τον Αντώνη Μάναλη - GR-TC σχετικά με βασικές διαδικασίες πτήσεων.
Θα έχουμε τη δυνατότητα να μιλήσουμε για IFR και VFR πτήσεις, έννοιες και ορισμούς που αφορούν τις πτήσεις αλλά και διάφορες διαδικασίες και κανονισμούς που τις διέπουν.
Θα είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να θυμηθούν οι παλιοί και να μάθουν οι νέοι.
Μέρος συνάντησης το TeamSpeak 3 της ελληνικής κοινότητας IVAO.
 
Γνωριζει καποιος εαν επιλεξω vfr flight plan στο fsx μπορώ να κάνω προσγείωση με ILS?
 
To ATC του fsx θα σου δώσει οδηγίες για visual προσέγγιση. Αυτό, τώρα, δεν σε εμποδίζει να έρθεις αρκετά ανοιχτά και να κανεις intercept το ILS. ;)
 
Ευχαριστώ! Και κατι αλλο...πως μπορώ να φτιάξω το δικό μου flight plan αντι να ακολουθω αυτό που δίνει αυτόματα το fsx?
 
Θα πας flight planner ---> create new flight plan, θα βάλεις αεροδρόμιο αναχώρησης, προορισμού, αν θα πας με waypoints (low altitude η high altitude) η κατευθείαν με gps, θα διαλέξεις ύψος πτήσης, θα κανείς save & load και είσαι έτοιμος. Το πλάνο που θα σου βγάλει, μπορείς να το επεξεργαστέις και να προσθαφαιρεσεις waypoints κλπ
 
Ναι αυτό κάνω άπλα πολλές φορες δεν θέλω να ακολουθήσω το flight plan που μου δίνετε και πρέπει να προσθαφαιρεσω waypoints άλλα πρέπει να κάθομαι να πληκτρολογώ συντεταγμενες γιαυτο εψαχνα κανα προγραμματακι να κανω load το flight plan κατευθείαν
 
Κάτι θα υπάρχει, αλλα προσωπικά δεν ξέρω να σε βοηθήσω...
 
iasonaswp":31gnsx9m said:
Ναι αυτό κάνω άπλα πολλές φορες δεν θέλω να ακολουθήσω το flight plan που μου δίνετε και πρέπει να προσθαφαιρεσω waypoints άλλα πρέπει να κάθομαι να πληκτρολογώ συντεταγμενες γιαυτο εψαχνα κανα προγραμματακι να κανω load το flight plan κατευθείαν

Γεια σου φίλε. Καταρχήν χρησιμοποιείς payware ή freeware αεροσκάφος; Έχει FMC/FMGS ή απλώς χρησιμοποιείς το default GPS;
 
Top